Witaj!
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Temat założył: lysy[HOI3] Zitadelle- czyli nie taki diabeł straszny

Zainstalowanie stacji radarowych w dwóch miejscach na froncie wschodnim, dało niezakłócony wgląd w pozycje Armii Czerwonej. Od Moskwy do Rostowa doskonale wiedziałem jaka ilość wrogich dywizji stoi przed moimi wojskami. Bardziej na północ braki w rozpoznaniu radarowym uzupełniał wywiad, który dostarczał dane o wrogich dywizjach nawet wzdłuż Wołgi. W oparciu o te dane oraz znajomość  ukształtowania terenu a także nadchodzącej porze roku, zaplanowałem jak pokonać ZSRR.

Aby czerwony brat skapitulował, muszę zająć teren do Wołgi (żółta linia) oraz osiągnąć Archangielsk na północy i Baku na południu. Zajęcie po drodze Moskwy i Stalingradu przyspieszy zmniejszenie się jedności narodowej ZSRR.

[Obrazek: 8-6dLudofgyRPlldHpDJ-kHqqNAFYMUJt76PtZ4f...32-h636-no]

Szybkie pokonanie Armii Czerwonej to już troszkę bardziej skomplikowana sprawa. Atak samą piechotą skończyłby się tym, że pchałbym przed sobą front ale tempo takiego ataku nie byłoby imponujące. Oczekiwane przyspieszenie mogą zapewnić tylko dywizje zmechanizowane, ale nie mam ich zbyt dużo. Pozostaje dokonywać precyzyjnych ataków nastawionych na tworzenie kotłów i całkowite niszczenie wrogich dywizji.

Pierwszy atak zostanie skierowany na Kubań, siłami które zluzowały się w Afryce. Dwa korpusy pancerne plus 3 korpusy piechoty będą miały za zadanie zdobyć przyczółek a następnie uderzyć w kierunku rzeki Manycz. Jeśli desant się uda, z frontu na wschód od Rostowa zostanie wyprowadzony atak wszystkimi dywizjami pancernymi z południowej części frontu wschodniego w kierunku południowym, celem spotkania się z Africa Korps. Łącznie będzie to 3-4 korpusy szybkie, które w początkowej fazie ataku będą musiały przebić się przez Don.

Na pozostałym odcinku frontu, podobne zgrupowanie jak nad Donem znajduje się na zachód od Moskwy. Siły te na razie są moim obwodem na wypadek radzieckiego ataku. Podobnie jest z dwiema pojedynczymi dywizjami pomiędzy Smoleńskiem a Woroneżem. 

[Obrazek: 0J8U85F.jpg]

Jeśli desant na Kubań oraz dalszy atak do rzeki Manycz powiedzie się, zbędne dywizje piechoty zostaną przerzucone w rejon Batumi z zamiarem ataku na Baku oraz połączeniem się z siłami w Iraku.

[Obrazek: fQqxa8bYCOJ54t6xYxp9eGyOG8SdU26UGibao7ch...32-h636-no]

Atak na Kubań rozpoczynam od desantu morskiego na Noworosyjsk oraz prowincję sąsiadującą od wschodu. Wiem dzięki radarom, że w porcie znajduje się dywizja garnizonowa natomiast na wschód stacjonuje tylko sztab.

[Obrazek: Ql-UFE0UkSD1nznnDOfOqcAuEy9tjWe3UL1Bo4gk...50-h636-no]

Sam desant przebiega bez większych komplikacji. Radziecki sztab szybko wycofał się a walka o Noworosyjsk zmierza w założonym kierunku. Lotnictwo Armii Czerwonej postanowiło ponękać moje okręty, jednak w Sewastopolu mam myśliwce Luftwaffe.

[Obrazek: 2TUC-YePX_xQoI_qoXHlj7ZgrqSBS2G3NOjQoNPH...32-h636-no]

Gdy dywizje radzieckie przegrały walkę z moim desantem do ataku przystąpił korpus piechoty z Kercza. Jego atak miał związać siły, stojące po drugiej stronie cieśniny kerczeńskiej, przed zbyt szybkim wycofaniem się.

[Obrazek: PQmmfc9Lc91ziIwWJeDOwJTgL14fDcmnOyNtWMvq...32-h636-no]

Przyczółek w Noworosyjsku opanował już Krasnodar, także należało zamknąć mini kocioł od północy. Tym razem desantuję wszystkie pozostałe dywizje szybkie, wyposażone w czołgi lekkie i średnie, które mają od razu uderzać na wschód.

[Obrazek: bw07W2NNqYyWJH0Yf_rMI8BA0kW7QivwEXkCh7dh...32-h636-no]

Likwidacją kotła w Anapie zajmie się piechota przy wsparciu ogniowym Kriegsmarine. Początkowo atak idzie niezbyt dobrze, ale warunki bagienne nie pozwalają na szybszy postęp walk.

[Obrazek: Cvo1aXkr7jpgEIh0CfGNNoXMnbfseTfF3TarhUZ-...32-h636-no]

Obraz walk zmienia się na moją korzyść, gdy okrążone wrogie dywizje atakuję ze wszystkich stron. Wykorzystując piechotę na okrętach dokonuję kolejnych dwóch desantów morskich, celem rozszerzenia przyczółka aż do Ejsk.

[Obrazek: HMQK0GBe-WIriQDCqcT6Ra57y8YUv_odezxIbUKw...32-h636-no]

W tym momencie do walki ruszają moje dywizje nad Donem. Po pierwsze mają pokonać tą rzekę, jednocześnie wiązać jak najwięcej wrogich dywizji atakujących na południe. Rozszerzenie przyczółka do Ejsk także miało wiązać przeciwnika tak aby prawe skrzydło desantowanych wojsk, mogło wejść w pustą przestrzeń operacyjną na południe od Rostowa. Moje siły szybkie atakowały w trzech kierunkach i miałem nadzieje, że skrajne dwa prawe, długo nie napotkają wroga. Lewe ramię mojego ataku miało niejako zbijać nadciągające wrogie dywizje, tak aby opóźnić ich marsz.

[Obrazek: WUJ3bXDyvYyGzWfUfV1uaI0SHjOBR198lb_8Txc4...32-h636-no]

Rolowanie radzieckiego frontu koło Rostowa od południa przebiegało wyśmienicie. Okrążenie wrogich dywizji było coraz bliższe ale aby to powiodło się, mój atak z nad Donu musi sforsować tą rzekę. Co prawda na południowym zachodzie kotła byłem mocno naciskany ale tutaj miałem w zanadrzu manewr. Siły z Taganrogu u ujścia Donu, miały zaatakować przez rzekę na południe. Wsparcia miały udzielić siły w Rostowie oraz dywizje z okrętów Kriegsmarine.

[Obrazek: lmKqgW6DBNY_cqcUDV2H9gWJI4-YWjUCc2_wfYI6...32-h636-no]

Prawa flanka sił z Kubania posuwała się bez przeszkód, także osiągnięcie jeziora na rzece Manycz nie powinno być problemem. W tym momencie najważniejsze było przekroczenie Donu z północy aby kleszcze okrążenia zamknęły się. Mógłbym rzucić do boju spadochroniarzy aby szybciej domknąć kocioł ale to jeszcze nie ten moment na wykorzystanie ich na froncie wschodnim.

[Obrazek: dvNPsfpPbtDIiawqMZ5Yar3vZBdWktvllxKHUp4m...32-h636-no]

Kocioł zamknięty. Trochę szybciej niż zakładałem ale i tak jest dobrze. Na oko w okrążeniu znajduje się 30-35 dywizji. Jeśli dodam to tego 6 zlikwidowanych w Anapie to wynik robi się już całkiem niezły. Jednak aby tak się stało wrogie okrążone dywizje muszą zostać zlikwidowane. Dywizje szybkie atakujące z północy skręcają na wschód. Likwidacją kotła zajmą się piechota oraz pojedyncze dywizje atakujące od południa. W tym momencie do akcji rusza Luftwaffe, która w pierwszej kolejności ma zgnieść opór w Anapie.

[Obrazek: 4aG0aSTAsp2tOoR3OIuymkISwh5GDjQoZxapSq85...32-h636-no]

Na Kubaniu sprawa została rozwiązana. Muszę jak najszybciej uporać się z kotłem koło Rostowa, gdyż w jego pacyfikacji mam uwiązane sporo dywizji. Kilka dywizji szybkich wykonujących rajd na wschód zajmuje pusty teren i niezbędne jest ich wzmocnienie aby podtrzymać tempo natarcia. W tym momencie decyduję, że dywizje piechoty z okolic Noworosyjska skoncentrują się w tym porcie, celem przerzucenia do Batumi. Na obecnym etapie natarcia nie będą one w stanie dogonić moje czołgi a ponadto, bardzo dużo piechoty mam jeszcze koło Rostowa.

[Obrazek: Kiq_VvNna925CvfT2NkToCcPnHCGFL7QS5E3LMDJ...32-h636-no]

Stalingrad prawie pusty tak jak i front na południe od niego. Armia Czerwona masowo przesuwa dywizje z północy aby załatać wyrwę w swoich liniach. Jest jeszcze parę nie wiadomych czy będzie to krótka operacja  czy może coś większego ale jedno jest pewne. Generał Zima na horyzoncie.
GG 49408524
[-] 7 użytkowników lubi ten post.
  • Bachu, Chidori, Gasparus, Letho, pantax, rutherfrodo, Tulev
Odpowiedz

Ofensywa na froncie wschodnim trwa już trzeci tydzień i w tym momencie wygląda bardzo obiecująco. W Stalingradzie i Astrachaniu znajdują się tylko dywizje garnizonowe wroga, więc z zajęciem tych dwóch miast nie powinno być problemu. Rajd do ujścia Wołgi sprawi jeszcze jedną rzecz, która powinna ułatwić zdobycie Kaukazu. Otóż wszelkie radzieckie posiłki, będą musiały drałować dookoła Morza Kaspijskiego. W całym tym pozytywnym obrazie jest jeden feler, gdyż część moich dywizji na wschód od Rostowa zaczyna borykać się z brakiem zaopatrzenia.

[Obrazek: NpUxt_GM8LRIaIqBlwZKx6a7zbZ4dOudqtMICSfI...32-h636-no]

Na Kaukazie i Bliskim Wschodzie moje dywizje z Iraku atakują w dwóch kierunkach. Siły z okolic Basry i Kuwejtu mają za zadanie podbić Persję, natomiast siły na północ od Bagdadu podążają w kierunku Morza Kaspijskiego.

[Obrazek: tBvmAG4-hsA8YGhEs-hkPxATrUtZfNOwP8va821Q...32-h636-no]

Opanowanie Kaukazu z bezcennymi złożami ropy naftowej ma przyspieszyć desant koło Batumi. W samym porcie znajduje się radziecka dywizja garnizonowa, więc utworzenie szerokiego przyczółku i szybki marsz w głąb lądu nie będzie problemem. Początkowo desant będzie zaopatrywany przez zdobyty port, ale o północy już niedługo powinny nadejść siły z Noworosyjska, tworzące korytarz zaopatrzeniowy.

[Obrazek: ee38j63B3mlyVoWF5mF3u2EuzoznNMjJVowupMLv...32-h636-no]

Optymistyczne postępy na wschód od Rostowa, skłaniają mnie do podjęcia kroków aby przyspieszyć marsz nacierających dywizji. Wymiana jednego ministra da +10% zwiększenie prędkości wszystkich jednostek ale za cenne droższego przesyłu zaopatrzenia. No cóż, mogę pożałować tej decyzji, tym bardziej, że jestem już na przedpolach Stalingradu. Póki nacierające oddziały będą miały zaopatrzenie, nic nie zmieniam. W razie kryzysu stary minister wróci na stołek.

[Obrazek: V8ptJvG_dhdcyNp8J1P4ir3O6fiK4Mz4EqATbObd...32-h636-no]

Cały mój południowy front zależy od zaopatrzenia idącego do portów czarnomorskich. Owszem coś tam jedzie koleją z Berlina ale ta „rzeka” zaopatrzenia w okolicach Stalingradu jest już strumyczkiem. Ten strumyczek musi zaopatrzyć sporą ilość dywizji i pomału widać, że nie starcza dla wszystkich moich oddziałów. Dywizje szybkie nacierające na północ mają baki pełne, ale drugi i trzeci rzut idzie na oparach. W tej sytuacji podejmuję dwie decyzje. Nowe prowincje będą zajmować tylko te dywizje, które mają zaopatrzenie. Te z pustymi bakami mają tylko przemieszczać się po zajętym terenie, tworząc kordon wokół okrążanych radzieckich dywizji.

[Obrazek: N3z0cS3v6cyeD60-SW3eLcbIlKqBYOu206owr2At...32-h636-no]

Drugą sprawą jest atak w innych miejscach frontu wschodniego. Armia Czerwona aby łatać dziurę na południu osłabiła resztę frontu i zamiast pierwotnych 5-6 dywizji na prowincję zostało po 2-3. W tej sytuacji ruszam dywizjami szybkimi z pod Smoleńska wprost na Moskwę, które na skrzydłach będzie wspierać moja piechota.

[Obrazek: HeBkEatzQYNUnGnouYXalBX25FzsMNrYmaVS6gvJ...32-h636-no]

Drugim miejscem gdzie zaatakowałem jest front nad rzeką Wołchow. Tutaj celem ataku w głównej mierze jest wiązanie przeciwnika i wykrwawianie go, gdyż z uwagi na uwarunkowania terenu (atak przez rzekę na bagnach i w lesie) szybki sukces nie jest tu możliwy.

[Obrazek: zqiwc62VwFnrI3zwlH9962wbUHO01qNmvznxgqN_...32-h636-no]

Atak koło Smoleńska przebiega zgodnie z oczekiwaniami. Dywizje szybkie wywalczyły przewagę, którą wykorzystuje moja piechota atakując z minimum dwóch kierunków na daną prowincję. Docelowo północną granicę wyłomu będę chciał oprzeć o Wołgę aż do Kalininu, natomiast reszta ma atakować do Moskwy i odbijać lekko na południe.

[Obrazek: SR4dXZJiQSbHEkI6_m-iCpv1Zcdymtu7zTnH-oCz...32-h636-no]

Na koniec września jedna z atakujących dywizji z pod Rostowa, znalazł się już daleko na północ Stalingradu. Dywizja ta ma tylko jeden cel. Objechać szerokim łukiem linie radzieckie i dotrzeć do Gorki nad Wołgą. Kujbyszew, Saratów i Kazań  będą atakować siły które stoją u wrót Stalingradu.

[Obrazek: yOK-0kMwQNHjDqAXswUXwr8FTrzVsDxcsMlejXJV...32-h636-no]

Dotarcie do Astrachania i wybrzeża Morza Kaspijskiego, powinno znacznie ułatwić zdobywanie Kaukazu. Z uwagi, że większość terenu to góry atak praktycznie samą piechotą będzie się ślimaczył. Grunt to doczłapać się do Baku.

[Obrazek: 03IysCe8A2cQgkd5-9C2YQlKOIRzEivEkYeduFef...32-h636-no]

Stalingrad zdobyty przy niewielkim nakładzie sił. Inaczej było pod Spas Demenskiem, gdzie przełamanie pozycji wroga było trudniejsze.

[Obrazek: kDJ2PKh6UfTIzct4CaS_msI-dqnKfMk20WwaKjZm...32-h636-no]

Do działań wiązania sił przystąpił Front Północny ale z uwagi na trudny teren walki wyglądają podobnie jak nad Wołchowem. Dla tego rejonu przewidziane mam bardziej ofensywne poczynania, ale najpierw musi tu dotrzeć z południa Kriegsmarine.

[Obrazek: Ubp3PPCC6bBh5k2SoeWjRFnm0-gJu_-Pvw8XEUJ-...32-h636-no]

Dywizje szybkie atakujące na północ i tworzące wschodnie ramię okrążenia radzieckich sił, natrafiają na coraz większe przeciwdziałanie wroga. Całość ataku moich czołówek wygląda w ten sposób, że atakują w pustą prowincję lub w prowincję gdzie znajduje się duża ilość radzieckich dywizji. Taki atak zmusza wrogie jednostki do przerwania walki i kontynuowanie przemieszczenia po nowej trasie. Jednak napływ kolejnych radzieckich dywizji z północy sprawia, że kilka moich dywizji idących na czele, musi zbijać coraz więcej wrogich oddziałów.

[Obrazek: P4PjTSVf90UtM7xlOEAccjFQ0i0BmLNQ-Gzi1al-...32-h636-no]

Dlatego nie mogłem dłużej zwlekać i wyprowadziłem atak z okolic Woroneża, aby od zachodu doprowadzić do zamknięcia okrążenia. Na początku stosuję metodę z pod Smoleńska, czyli dywizje piechoty atakują z dwóch kierunków jedną prowincję. Będę się starać przesuwać front liniowo aby każdorazowy mój atak powielać według tego schematu. Sam Woroneż atakuję dywizją ciężkich czołgów Großdeutschland. Docelowo na ten kierunek ataku, ściągam korpus pancerny Waffen SS, który został stanął z braku paliwa po sukcesie koło Rostowa. Koło Woroneża powinien mieć lepsze zaopatrzenie i zapewnić sukces przebicia na wschód. Od południa atakuje głównie piechota, która robi co może aby rolować radziecki front. Wyścig z czasem prowadzę po wschodniej stronie kotła, gdzie linię frontu utrzymują tylko 3 dywizje pancerne z których tylko dwie są w stanie atakować. Reszta moich sił została jakieś 100-150 kilometrów z tyłu i używając dyslokacji strategicznej, staram się wprowadzać je na nieobsadzone miejsca na linii frontu.

[Obrazek: Q9ig1GG.jpg]

Schemat zbijania wrogich dywizji oraz łatania frontu widać poniżej. 7 dywizja pancerna uderza na północny-zachód sprawiając, że wycofuje się 6 radzieckich dywizji piechoty. W tym samym  czasie to samo robi 5 Dywizja Grenadierów Pancernych SS "Wiking", która zablokuje ruch wrogich dywizji i da osłonę od północy dywizji pancernej, która stoi z powodu braku paliwa. Lukę między 7 DPanc a dywizją „Wiking” wypełnią dywizje na czele których stoi 10 DPanc SS. Najgorzej ma 19 DPanc, która oprócz 1 DPanc, stanowi moją szpicę ataku. W jej przypadku muszę tak dobierać kierunki ataku (bo już nie atakuje tylko na północ) aby cały czas mieć inicjatywę i nie pozwolić aby jakiś radziecki atak związał ją w walce.

[Obrazek: 3tkkaSaZo_rTqwQ_lpnJqeLrlmQ6aK5UY62g94js...32-h636-no]

Na początku października prawie na każdym odcinku frontu wschodniego toczą się walki. Front Północny nie uzyskał przełamania, więc ma tylko zmiękczyć dywizje radzieckie. Nad Wołchowem zatrzymałem ofensywę na szerokim froncie skupiając się na wielosektorowych atakach na wybrane prowincje. Póki co takie podejście wychodzi lepiej niż wcześniejszy atak. Widoczny przełom nastąpił na wschód od Smoleńska, gdzie droga do Moskwy staje się coraz bardziej otwarta. Koło Woroneża wyrąbywanie drogi na drugą stronę Donu idzie ciężko ale z widocznym postępem ataku. Reszta frontu na południu zmaga się cały czas z dwoma problemami. Zdążyć połatać luki we froncie i jechać do przodu na oparach w bakach.

[Obrazek: yGZBfqV.png]

Na przedpolach Moskwy moje dywizje szybkie w końcu weszły w wolną przestrzeń operacyjną. Nie zwlekając wydaję rozkaz aby 5 dywizji rozeszło się wachlarzem, uderzając tylko w wrogie sztaby. Osłonę od północy zapewni atak 25 DPanc natomiast południową flankę osłania m.in. 9 DPanc. Luki w moim froncie będzie łatać piechota będąca w drugim rzucie.

[Obrazek: j3iWwd9etDTBQC2_H4dxa4xR7UojRyXZe_GGEaZj...32-h636-no]

Wygląda na to, że Don zostanie sforsowany najpierw na północ od Woroneża a nie w samym mieście gdzie walczy Großdeutschland. Niestety mój optymizm osłabł gdy zobaczyłem jak szybko kurczą się moje zasoby benzyny. Przy takim natężeniu walk magazyny będą puste za 22 dni.

[Obrazek: LJlxF8rsnH7KNcjHC6JUk1ZFt_tSwfre2kXXEoR_...32-h636-no]

Fakt, że zapasy się kurczą może zatrzymać ofensywę ale bardziej problematyczna jest sytuacja zaopatrzeniowa na południowym krańcu tworzącego się kotła. Tutaj zdolnych do walki jest może 1/3 dywizji, bo reszta nie ma paliwa.

[Obrazek: 6fl-J2yrlWJukCWLUZGqLUScpNCwyby8Gxf7oPW8...32-h636-no]

Po upływie 3 kolejnych dni sytuacja ulega nieznacznej zmianie. Do jednostek koło Moskwy dociera problem znany z południowego odcinka frontu. Zaopatrzenie nie dociera do wszystkich dywizji. W tej sytuacji przywracam na stołek ministra od transportu aby cokolwiek polepszyć sytuację na froncie. Na pocieszenie mogę powiedzieć, że zawężanie okrążenia na południu przynosi pierwsze efekty. Co prawda kocioł nie został zamknięty ale dywizje piechoty nacierające od południa zauważalnie spychają radzieckie dywizje.
[Obrazek: akyl2Ow.png]

1 dywizja pancerna będąca na szpicy ataku miała coraz większe problemy z wyprzedzaniem wroga. Pojedyncze radzieckie dywizje już znajdowały się na jej prawej flance ale większe niebezpieczeństwo było na lewej, gdzie Armia Czerwona podciągnęła już trzy korpusy.

[Obrazek: f51vATZ7B-1xWSUC_YxqblVJHitEY9rWNA8DLPRB...32-h636-no]

Dużym optymizmem powiało z pod Moskwy, gdzie droga na Kreml stoi otworem. Zajęcie Możajska doprowadziło do małego kociołka dzięki czemu spora część moich dywizji szybkich, zauważalnie wyprzedza wrogie dywizje.

[Obrazek: qgJ_0aJgRIHgqHsYUZpWAB72tELZNyfkd8Qwcfbk...32-h636-no]

Na południowym froncie, mój prawy sierpowy mocno trzęsie radzieckimi liniami. Śledząc mapę wydaje się, że więcej wsparcia lotniczego ma Armia Czerwona. Jednak Luftwaffe dokonuje chirurgicznych ataków tylko tam, gdzie przebiegają moje główne osie ataku.

[Obrazek: 4JarMTaAphbZKp-GaK4eh8rnkMAgl8BfPsiG0spb...32-h636-no]
GG 49408524
[-] 3 użytkowników lubi ten post.
  • "Elas", Bachu, pantax
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości