Agex

Pełna wersja: Wojna Religijna
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Przenoszę dyskusję z SB, może zostanie coś dla potomnych.
Otóż naszła mnie taka rozkmina, że wojna religijna i ogólnie religia w HRE i w europie traktowana jest zbyt lekko, a Pokój Westfallski jest zbyt idealny - wszyscy zadowoleni, nikt nie ma więcej, nikt mniej. Nic tylko podpisywać wp po miesiącu wojny.

Postulat: Sprawić, by Pokój Westfallski nie był tak idealny.

Co możemy zrobić?

1) Dodać kary za wzięcie Pokoju Westfallskiego. Żeby trzymać się w miarę klimatu itp można tu dać karę do siły misjonarza przeciwko heretykom, do tolerancji prawdziwej wiary i bonus do tolerancji heretyków.
Pojawia się argument o ograniczaniu państw z północy przez Haba. Czemu akurat z północy, a nie całego HRE? Nie wiem. Przecież Szwajcaria/ktokolwiek też może zmienić religię, nie patrzcie przez pryzmat tego, że obecnie gra tam Andrzej. Ograniczyć to tylko do krajów HRE / krajów katolickich i protestanckich - żeby reformaci i prawosławni nie byli niesłusznie poszkodowani, jako że nie mogą forsować swojej strony i dla nich w teorii biały pokój jest najlepszy.

2) Bonus za udział w wojnie religijnej (0,5 tradycji lądowej rocznie) tylko za wygraną wojnę.

3) Wzmocnić Cesarza po wygraniu wojny religijnej. Tak serio nie wiem czy i jak to jest modowalne. Można np podwoić bonusy z reform HRE dodatkowo (za wygraną wojnę). Dodać Cesarzowi morale, czy cokolwiek innego.

4) Pokój Westfallski powoduje auto rozwiązanie HRE. (propozycja Chidoriego) Dodać zasadę mówiącą o zakazie stabowania poniżej 90% warscore - żeby uniknąć forsowania WP przez siły zewnętrzne typu Oe, Fra i PLC. Rozważyć zakaz brania udziału niechrześcijan w wojnie.

5) Pokój Westfallski całkowicie blokuje nabijanie IA / przeprowadzanie reform w HRE.

6) Wzmocnić bonusy za wygranie wojny? Tutaj serio nie wiem czy i jeśli tak, to w jaki sposób. Pamiętajcie, że bonusy dostaje każdy kraj z religią która wygrała wojnę religijną, nie tylko członkowie HRE.
Po wygranej wojnie Cesarz może żądać zmiany religii, tylko teraz to niewiele daje. Nawet nie wiem czy wciąż się otrzymuje casus belli na siłową konwersję. A nawet jeśli to i tak jest ona niemożliwa do zastosowania wobec państwa nie będącego minorem. Jeśli się da to zmodować to dałbym zerowy koszt tego Casusa lub chociaż żeby nie skalował się wraz z rozmiarem kraju tak by Cesarz miał możliwość dosyć łatwego siłowego narzucenia wyznania po wygranej wojnie religijnej.

Jeśli wygra strona katolickiego Cesarza do korony możnaby dodać bonus do przyrostu Papal Influence, jeśli jest to możliwe.

Jednorazowy event o dodaniu Imperial Authority jeśli wojna jest wygrana przez Cesarza.
Gdyby zboostowac sklepik papieski i dac bonus do Papal Influe dla kazdego kto bral udzial po stronie katolikow to mily dodatek.
Trzeba tylko pomyslec nad bonusem dla strony Protestantow, co onim ieliby dostac w zamian za Papal Influence? Zloto? Punktow nie potrzebuja. Prestiz? Nie warto sie o niego tyle bic. Power Projection moze? Jakis modyfikator? Wysoki Power Projection w oparicu o wynik wojny bylby czyms baaaardzo milym dla jednej i drugiej strony. Warto sie o niego tluc by miec 100 pp na x lat Big Grin
Może tak?

Zakładając udział po stronie zwycięskiej:
Prawosławni: 10-20 Patriarch Authority, +1% do nawracania innowierców na ileśtam lat
Katolicy: jednorazowe PI lub +x przez ileśtam lat
Protestanci i anglikanie: bonus do otrzymywanego church power
Reformaci: bonus do otrzymywanego flavoru
Muslimy: bonus do tolerancji innowierców +1 na ileśtam lat (zawsze coś)

Imo nie chodzi o to, żeby te bonusy były na tyle duże, że dobra lejemy się o nie przez 50 lat. Chodzi o to, żeby była jakakolwiek marchewka (jak np. w przypadku prawosławnych/muslimów) albo żeby marchewka była większa dla katolików/protestanów.
Dodalbym jeszcze pomysl z rozpadem HRE przy WP. Big Grin

Przy takim scenariuszu musielibysmy miec cos co taki Elros chcialby zgarnac jako Francja, bo jak zaznaczyl, dazylby do WP...Niezaleznie od tego co na ten temat uwazam, powinnismy postawic dobre bonusiki po stronie zwyciezcy. Nie dawajmy minusow dla przegranych, ich minusem bedzie brak tych slodkich punktow do Religii, Prestizu, Power Projection(z samej nazwy i idei tego gowna powinno to byc po zwycieskiej stronie, bo czymze jest zwyciestwo jednej strony nad druga jak nie Power Projection?)