Witaj!
  • 4 głosów - średnia: 3.75
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[HOI3] Projekt Legion XIII - MP AAR

Projekt Legion XIII

[Obrazek: y59ouH6.jpg]

Jak widać wybraliśmy scenariusz z 1938 roku.  Simowania miało być mało, aby jak najszybciej przejść do wojny.

[Obrazek: KwTbfu8.jpg]

Tym razem skład jest mniejszy niż w poprzednich kampaniach. USA szefuje Kuciek. Wielką Brytanię prowadzi GAndaLF.  III Rzesza przypadła mi. Na tronie Włoskiego Państwa Papieskiego zasiadł arcyżużel. Kontynuatorem przewodniej myśli partii został Rutherfrodo, natomiast tradycje samurajskie podtrzymuje vonRee.

[Obrazek: yzRtkKX.jpg]

Budowania "domków" w przypadku Berlina nie było wiele. Wojna wybuchła latem 1939 roku. Na początku walki toczyły się z krajami sterowanymi AI, więc nie było jakiś spektakularnych wydarzeń. Wszystko zmieniło się, gdy postanowiłem zająć strategiczną Kopenhagę. Ma ona tą wspaniałą cechę, że kontroluje podróże morskie na Bałtyk. Z mojego punktu widzenia, rzecz fundamentalna dla przyszłego prowadzenia wojny. Któż chciałby panoszącą się Royal Navy koło KrólewcaWink

Dzięki Luftwaffe, rozpoznałem sobie sytuację wokół cieśnin duńskich. Na północ od Kopenhagi czatowało zgrupowanie floty brytyjskiej. Już sama ilość pancerników Albionu wystarczyłaby, aby posłać na dno Kriesmarine. Do tego dochodziły okręty osłony, więc wiadomo kto na morzu miał przewagę. Gra toczyła się o to, czyje jednostki lądowe, będą pierwsze w stolicy Danii.

III Rzesza miała do wyboru trzy opcje. Desant morski, desant powietrzny lub rajd lądem. Brytyjczycy mieli łatwiej. Wystarczyłoby dosłać flotę z dywizjami. W takiej sytuacji postanowiłem dotrzeć do Kopenhagi trzema wspomnianymi drogami. Rajd lądem od Kilonii trochę miał trwać. Desant z powietrza raczej w pojedynkę nie mógł pokonać Duńczyków.  Wszystko zależało od desantu morskiego. Plus był taki, że GAndaLF nie wiedział kiedy rozpocznie się atak z morza. Mógł zaryzykować rejs na południe, ale ryzykowałby odcięcie floty.

[Obrazek: m8oIaQd.jpg]

Po sporej chwili niepewności, Wehrmacht pokonał duński garnizon i odparł kontrę brytyjską. Kriegsmarine nie ucierpiała ani trochęBig Grin

[Obrazek: hrfS5bY.jpg]

Jesień 1939 roku oraz początek zimy siły Osi spędziły na podbijaniu kolejnych państewek w Europie. Francja, Benelux oraz Bałkany zostały wchłonięte. Póki co neutralna pozostaje Rumunia (do czasuBig Grin). W grudniu 1939 ZSRR zaatakowało Finlandię oraz Turcję. Na północy wojna szło niemrawo. Na południu Oś postanowiła wyszarpać coś z tureckiego tortu. Najważniejszy dla nas był Istambuł, który zdobyliśmy. Azjatycki teren Turcji przypadł Moskwie.

Kolejnym wartym odnotowania epizodem podczas kampanii, była bitwa którą wszyscy zakładali. O Gibraltar w prawie każdej kampanii legionowej toczy się bój. Nie inaczej miało być tym razem. Gdy Hiszpania została pokonana, III Rzesza ściągnęła swoje doborowe oddziały w pobliże skały. W tym samym czasie Wielka Brytania przetransportowała swoje wsparcie i umieściła na okrętach transportowych. Bitwa rozpoczęła się od mocnego uderzenia Niemców. Pięć dywizji górskich, dwie piechoty oraz dwie dywizje pancerne SS, ostro natarły na Brytyjczyków. Duży w tym udział był Luftwaffe, która robiła co chciała, gdyż RAF nie istniał.

[Obrazek: rDipkvM.jpg]

Pięć dni później Berlin dorzucił kolejne dywizje, w tym spadochronową. Angielskie dywizje trzymały się twardo, ale pozbawione zaopatrzenia (ach te moje ukochane bombowce średnie), pomału traciły siły.

[Obrazek: smI0GM5.jpg]

Pod koniec lutego 1940 roku wojna zawitała na Pacyfik. Cesarstwo Japońskie i tak nie miało wyjścia, bo potwór amerykański rozpędził swój przemysł, dzięki udawanej wojnie z ZSRR.

[Obrazek: Tava8zp.jpg]

Tymczasem na początku marca, mielonka gibraltarska połykała kolejne dywizje. W tym momencie z placu boju do rezerwy III Rzesza wycofała dwie dywizje górskie, dosyłając w zamian kolejne dywizje piechoty i pancerne. Sytuacja Wielkiej Brytanii była gorsza. Na miejsce pokiereszowanych dywizji górskich, do boju weszły dywizje zmotoryzowane. Na efekty nie trzeba było długo czekać.

[Obrazek: 1XvUpmz.jpg]

[Obrazek: 4OledEp.jpg]

W tym momencie wynik walk o Gibraltar był znany. Po małej reorganizacji dywizje Wehrmachtu dostały nowe rozkazy.

[Obrazek: NrcGLwM.jpg]

Z telegramów jakie odebrał Berlin wynika, że w okolicach Hawajów doszło do starcia morskiego między USA i Japonią. Zwycięzcą okazała się US Navy, która zmusiła Cesarską Flotę do wycofania. Według tych samych depesz, Japonia straciła 3 lotniskowce, natomiast USA kilka pancerników. Dokładne dane już wkrótce.

Za Bugiem, Armia Czerwona na potęgę spawa brygady wsparcia do swoich licznych dywizji. Początkowy chaos został skutecznie opanowany przez szybkie klikanie RutherfrodaWink

Włoskie Państwo Papieskie, po wyświęceniu swoich sławnych dywizji, nie bardzo mogło uporać się z obrońcami Aten. Na całe szczęście jest LuftwaffeBig Grin
GG 49408524
Odpowiedz

Plany strategiczne Cesarstwa Wielkiej Japonii zostaly pokrzyzowane przez niby wojnę USA - SOV. Dlatego zdecydowano sie dołączyć do wojny duzo wcześniej niż początkowo zakładano. Oznacza to, ze Japonia weszła do wojny nie w 100% przygotowana, ale zaskoczenie USA bylo jeszcze większe :d.

Co do starć.
Guam została zajęta bez walk.
Kolejnym celem była Wake, gdzie została zlokalizowana Flota Pacyfiku US NAVY. Podczas desantu nasza flota była atakowana przez cagi USA z cv stojących 2 akweny dalej. Po spostrzeżeniu ze cagi USA maja niska organizacje postanowiłem zaatakować . Rozegrała sie pierwsza bitwa morska , przegrana przez siły Cesarskie .

Przebieg starcia.
32 jednostki jap(flota cv) vs 84 usa cv i bb
Do walki wchodzą japońskie bc i ca
70 vs 80

Po kilku potyczkach Jap straciło 3 cv USA 4 bb. Plus Jakieś drobnice w sumie po około 14 jednostek każdy stracił.
Odpowiedz

Włochy padną pod naporem sił Aliantów! Big Grin
Ą̸͝͝ǹ̨̀͡d̨̀҉ ̷̴̴͘a̡̛͠s͜͡͝͝ ͟͝w̴̵̷̛̕á͠͝t̷̨͡͏e̵̡r̴̨̀͘ ̧́͘͞͠h̸̡͜a҉̛ś̸ ̛͜n̶̴҉̢͡o̵̵̢͞ ̨̀ç͢o͏̀͝n̸̡͡͞͏s̨̧͘͞͞t̶̕a͏̡͏̷͡ǹ̨͜͠t̡́͡͞ ̶̵̢f͞͠o̴̕r̷̶̢̧m̧͠҉͏́ ̛̕̕͡t̶̡̀ḩ͠͞e͏̶̡҉r̸̶͘e͟ ́ą̧̨̕͝r̶̸͜͟͞ȩ ̀͞i͠҉̷͝n͝ ̕͏w͜͢͢͝a͏̕r͏́ ̴̕n̶̸̕͝҉ò̶̧҉͞ ̵c̀҉̧̡͢o͢҉͘ǹ̛҉̡ś̴͜͏t̶̶͢a̡͘̕͠ņ͠͡t͢͏̧͡ ̡̡͜c̵̵̢͢͠o̵҉̵n̵҉d̛͢͡i̕̕͜t͟͠i̢͏̧͜o҉̸̢̀͠n̶̷̨̧͝s̵̷̨̕
Odpowiedz

Szybkie info z placu boju STOP
Kriegsmarine i Regia Marine wygrały bitwę z Royal Navy STOP
Los Egiptu wisi na włosku STOP
Jutro dalszy ciąg relacji STOP Big Grin
GG 49408524
Odpowiedz

Ostatnio z powodu sił wyższych, udało się nam rozegrać krótszą sesję. Nie oznacza, że nie było ciekawie. Wręcz przeciwnie. Na europejskim teatrze wojennym, III Rzesza i Państwo Papieskie bez pardonu walczą z Wielką Brytanią, natomiast na bezkresnym Pacyfiku Japonia i USA bawią się w kotka i myszkę. Póki co nie wiadomo kto jest kotemWink

III Rzesza po całkowitym podbiciu Bałkanów przegrupowała siły. Wysłała zapytanie do Rzymu, czy Flota Święta weźmie udział w ataku na kolejne terytoria brytyjskie. Po wstępnej akceptacji Papy i wcieleniu małych synchronizujących rozkazów w obu armiach, przyszedł czas na działanie.

Berlin: Arcy dowodzisz swoimi okrętami czy też Berlin ma przejąć zwierzchnictwo nad połączoną flotą?
Rzym: Jeśli przegrasz lysy to ma być na ciebie? O nie! Jak przegramy, to razem.

Na pokłady okrętów desantowych Kriegsmarine został załadowany korpus pancerny i 2 dywizje piechoty. Cała połączona flota wyruszyła z okolic Grecji w stronę Egiptu. Dzięki posiadaniu Krety, Luftwaffe już od dłuższego czasu prowadziła rozpoznanie w Delcie Nilu. Po utracie Gibraltaru część Royal Navy popłynęła na południe. Założyłem, że jeśli Alianci zobaczą w wywiadzie, że III Rzesza produkuje masę okrętów desantowych, to część floty musi pilnować plaż pod Londynem. Jednak to co zostało w Egipcie też było groźne dla Osi. Royal Navy miała 10 pancerników z eskortą w Romani u wylotu Kanału Sueskiego. Kriegsmarine i Regia Marine, które zbliżały się w okolice Aleksandrii, miały w swoim składzie: lotniskowiec, 8 pancerników, 2 krążowniki liniowe wraz z eskortą. Pozostało tylko wysłać zaproszenie do bitwy. Pierwsza dywizja zaatakowała plażę koło AleksandriiBig Grin

[Obrazek: OCgZHVE.jpg]

GAndaLF przyjął zaproszenie i pognał swoje okręty na odsiecz swojej głównej bazy w Egipcie. HMS King Georg V i HMS Nelson od razu przyjęły ciężkie ciosy. Bitwa była bardzo zażarta. Berlin posłał Luftwaffe, natomiast Londyn wystawił 8 skilowego admirała. (Swoją drogą nie wiem, gdzie go GAndaLF wyszkolił, bo w Europie nie było walk morskich).

[Obrazek: sCaAiHP.jpg]

6 godzin bitwy dało już mocno w kość obu flotom. Choć King Georg V dalej trzymał się na wodzie, to w gorszy stanie znalazł się Price of Wales. Mniejsze brytyjskie okręty także były uszkodzone. Okręty Osi również odczuwały ciężar walk. Scharnchorst nie wyglądał najlepiej ale gorsza sytuacja pojawiła się na kilku okrętach papieskich.

[Obrazek: 0zaBvVQ.jpg]

Po prawie 24 godzinach walki, pierwsze okręty spoczęły na dnie. Choć Papa mocno kibicował zatonięciu King George V to Price of Wales został wyeliminowany jako pierwszy. Inne okręty pomału zaczynały przypominać kupę złomu, jednak nikt nie ustępował pola. W tym samym czasie desant na Aleksandrię rozkręcał się.

[Obrazek: UvoWVXs.jpg]

[Obrazek: AunJSB0.jpg]

Wielka Brytania dosłała posiłki w postaci 10 krążowników lekkich, jednak bez efektu na wynik bitwy.

[Obrazek: fAkccI1.jpg]

Po półtorej doby bitwa morska pod Aleksandrią dobiegła końca. Straty raczej są porównywalne. Royal Navy jednak nie osiągnęła swojego celu, gdyż desant niemiecki trwał dalej.

[Obrazek: y8iufn1.jpg]

Okręty brytyjskie wycofały się tam, gdzie bazowały przed bitwą. Berlin i Rzym podejrzewają, że wokół Afryki zasuwają co pary w kotłach, kolejne okręty GAndaLFa. Podczas walk o Gibraltar obecne były brytyjskie lotniskowce i pancerniki, także pewnie płyną na odsiecz Egiptowi. Na plus tej bitwy Wielka Brytania może zapisać, że jej admirał wyszkolił się w maksymalnym stopniu.

[Obrazek: lbWS94H.jpg]

W tym samym czasie, dywizje Wehrmachtu tłukły się na plażach Aleksandrii z Brytyjczykami. Jeszcze przed atakiem, dzięki Luftwaffe wiedziałem, że w Egipcie jest kilka dywizji zmotoryzowanych GAndaLFa. Dlatego wybrałem Aleksandrię na miejsce ataku. Przejęcie tego portu, gwarantowało skuteczne zaopatrzenie swoich dywizji oraz dogodną bazę lotniczą. Wystarczyło tylko teraz zablokować Kanał Sueski 1 dywizją spadochronową i modlić się w siłę Panzerwaffe.

[Obrazek: b1dm3hF.jpg]

Niestety w takich momentach zawsze coś musi pójść nie tak. Tym razem nie były to posiłki brytyjskie czy amerykańskie. Jak to bywa w grach Paradoxu crash gry i pupa. Ostatni save jest z przed 4 dniSad Jednak w Berlinie i Rzymie optymizm nie ustaje. Sztabowcy już pracują nad planami kolejnego desantuWink

ps. Aleksandrię zająłem i nastąpił crash. Klątwa faraonów?  Cool
GG 49408524
Odpowiedz

USA odzyskuje kontrole na Pacyfiku.

Bitwa w zatoce manilskiej przesądza o dominacji USA!

[Obrazek: 1300ec04fb.bmp]

1 Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych wyzwala stolice Filipin, zmuszając flotę japońską do drugiego starcia morskiego.

[Obrazek: 8c089f2c12.bmp]

Czy USA wystarczy odwagi na desant na wyspy macierzyste Cesarstwa Japonii, a może będziemy świadkami interwencji w Europie, która zatrzyma raz na zawsze nazistowskie Niemcy. Przekonamy się wkrótce...
Odpowiedz

Żeby opisać w skrócie co się stało, że USA udało się pokonać kitajców. Flota Japonii zniknęła z Pacyfiku. Walki o Egipt powoli dobiegały końca. Gandalf ewakuował na morze czerwone co tylko mógł.

Zapomniał garnizonu z Malty. Big Grin

Flota Japońska płyneła wesoło z Indii ( prawdopodobnie na przebazowaniu, bo normalnie nie miała zasięgu ) do Aleksandrii lub innego portu na morzu Śródziemnym. Prawdopodobnym celem był atak na UK. Niestety właśnie na morzu czerwonym spotkała Royal Navy. Flota Japońska została mocno poobijana. Stracili wtedy chyba 1 CV.

Kuciek od razu to wykorzystał i rozpoczął odbijanie wysp na Pacyfiku. Udało mu się przechwycić transport Japońskich dywizji. Na co Ree nie mógł tak łatwo pozwolić, wypłynął więc swoją poobijana flotą z portu...

Stoczyli bitwę na otwartych wodach gdzie Ree musiał wydać rozkaz do odwrotu. I jego okręty postanowiły zwiać do portu na Filipinach. Gdzie jak widać na screenie od Kućka, brak garnizonu. Wręcz zaproszenie na desant. Co też zostało wykonane. Jak chyba w większości gier padoxów. Zdobycie prowincji z portem skutkuje wypłynieciem floty która tam była, a tam już czekała cała US Navy. No i stało się. Główne wyspy Japońskie zmieniły się w bunkier i czekają na desant USA.

Ja tymczasem na swoim wspaniałym Sowiecie się nudzę od początku kampani i tylko klepię kolejne korpusy pancerne, a Armia Czerwona za chwilę przekroczy 2 mln żołnierzy. Big Grin
Odpowiedz

(31.03.2017, 23:53)rutherfrodo napisał(a): Zapomniał garnizonu z Malty. Big Grin

Flota Japońska płyneła wesoło z Indii ( prawdopodobnie na przebazowaniu, bo normalnie nie miała zasięgu ) do Aleksandrii lub innego portu na morzu Śródziemnym. Prawdopodobnym celem był atak na UK. Niestety właśnie na morzu czerwonym spotkała Royal Navy. Flota Japońska została mocno poobijana. Stracili wtedy chyba 1 CV.

Został garnizon Malty i Tobruku. Reszta detali z Egiptu wkrótce w odcinku.

Co do rejsu, to Cesarska Flota wiedziała gdzie płynie i co ją czeka. Wywiad/rozpoznanie niemiecko-włoskie dostarczał danych nawet z pod wybrzeży Somalii. Bitwę morską nieoczekiwanie przegrała przez pierdołę. Podejrzewam, że vonRee niechętnie opisze to co stało się, więc temat rozwinę w odcinkuSmile
GG 49408524
Odpowiedz

Imperium Romanopapalum invicta est!
[video]https://www.youtube.com/watch?v=4zGxi-7xDDw[/video]

Trymf sił paplorzymskich po odbiciu z rąk poganobarbarzyców naszej starej egipskiej prowincji !
Wyzwolenie kroczy na wschód!
Odpowiedz

Sad 
Gdy wróg zna twoje plany nie jest dobrze ale gorsze jest, gdy eliminuje swoje błędy znając te plany. No cóż, chłopaki nie płaczą, więc skoro cofnęliśmy się z musu o 4 dni to postanowiłem zagrać va banque. 
Spadochroniarze mieli desantować się jak wcześniej w Ismailii, natomiast szturm na Aleksandrię miał trwać z małą korektą. Na zajętą na wschód plażę, miała zjechać jedna dywizja pancerna celem ataku flankującego. Wielka Brytania próbowała przeszkodzić w zadaniu spadochroniarzom, wysyłając RAF nad Kanał Sueski. Luftwaffe zrobiła co trzeba. W dalszej kolejności Londyn próbował zabezpieczyć zachodni brzeg Kanału Sueskiego oraz bronić się w Aleksandrii. To pierwsze wyszło, gdyż desant mojej dywizji trafił już na bronioną prowincję. W Aleksandrii natomiast z każdą godziną niemiecka armia przechylała szalę na swoją stronę.

[Obrazek: Rgu82bH.jpg]

10 lipca sytuacja w Egipcie stała się klarowna. Desant niemiecko-papieski opanował Aleksandrię i pędził w stronę Kanału Sueskiego, gdzie walczyła już jedna moja dywizja spadochronowa. GAndaLF po przegranej walce o główny port Egiptu, wycofywał siły z tamtego rejonu poprzez Kair w stronę Morza Czerwonego. W tym samym czasie trwały intensywne walki nad kontrolą sueskiej drogi morskiej.

[Obrazek: GnkmtCc.jpg]

Przy tej okazji, chciałem zniszczyć 3 wrogie dywizje zmotoryzowane w Bur Said oraz zlikwidować uchodzące na południe siły brytyjskie. W tym celu postanowiłem wpłynąć wydzielonym zespołem Kriegsmarine na wody Kanału Sueskiego aby zablokować drogę odwrotu obrońcom Bur Said. Ku mojemu zdziwieniu napotkałem eskadrę krążowników Royal Navy, która posłała na dno 4 moje okręty. Wcześniej jednak, GAndaLF wycofał pokiereszowaną śródziemnomorską eskadrę Royal Navy, więc nie spodziewałem się, że coś tu spotkam. Jednak ta wygrana była w dużej mierze dziełem zupełnie innej floty.

[Obrazek: Ichccuo.jpg]

Skoro blokada drogi odwrotu z Bur Said nie wyszła, postanowiłem wykonać desant na Romani. Przejęcie tego miasta definitywnie zakończyłoby żywot obrońców Bur Said. Jednak niespodzianka z Kanału Sueskiego zmaterializowała się i doszło do bitwy u ujścia Nilu. Desant obroniłem za stratę 3 istotnych okrętów. Całego zamieszania dokonała flota Francji sterowana przez AI.

[Obrazek: VPBxNwi.jpg]

Już wcześniej chłopacy sygnalizowali dużo większe starcia morskie. Wspólnie z graczami z Osi, po sytuacji z crashem w poprzedniej sesji uznaliśmy, że Wielka Brytania nie da sobie zablokować floty na Morzu Śródziemnym i raczej będzie chciała ewakuować możliwie dużą ilość dywizji. W tej sytuacji Tokio zgodziło się przysłać swoją flotę w celu pokonania osłabionej Royal Navy. Wycofana brytyjska eskadra z Romani, odnalazła się dzięki wywiadowi niemiecko-papieskiemu na południe od Adenu. vonRee miał tak pokierować Cesarską Flotą, aby przepłynąć przez Morze Czerwone do Suezu, niszcząc wszystko co stanie mu na drodze. Wcześniejsze bitwy pokazały (Gibraltar, Aleksandria), że Royal Navy ma 4 lotniskowce, 3 krążowniki liniowe i 5-7 pancerników plus eskorta, które nie brały jeszcze udziału w walkach koło Egiptu. To co posiadała Japonia wystarczało z nawiązką na te siły. vonRee miał ograniczony zasięg swojej floty, więc postanowił po wypłynięciu z przejętych Indii, ustanowić swoją kolejną bazę na Sokorcie, w zatoce adeńskiej.

Bitwa morska z Royal Navy w swej początkowej fazie przebiegała wręcz wyśmienicie. Jak widać poniżej, 10 lotniskowców japońskich i 5 pancerników, starło się z 4 brytyjskimi lotniskowcami, 7 pancernikami i 3 krążownikami liniowymi. Zdezelowane pancerniki to brytyjskie, które wcześniej okładała Kriegsmarine i Regia Marine. Podział eskorty niestety nie był mi znany. Bitwa wydawała się wygrana, jednak jej losy zmieniły się diametralnie przez jeden mały detal. Flota Japońska utraciła dopływ zaopatrzenia z portu na Sokorcie i dostała tęgie lanie od ledwo trzymającej się kupy Royal Navy. Po tej przegranej vonRee wycofał swoje okręty na wody macierzyste. Po drodze zaliczył takiego samego zonka jak ja z Francją i utracił kolejny/e okręt/y w walce z flotą AI.

[Obrazek: EacWEEA.jpg]

Po opanowaniu Egiptu przyszedł czas na oczyszczenie basenu Morza Śródziemnego z jednostek brytyjskich. W Tobruku do niewoli poszła jedna dywizja zmotoryzowana GAndaLFa.

[Obrazek: F3GoqN5.jpg]

Natomiast prawdziwa rzeź odbyła się na Malcie. Londyn mógł skreślić ze swego stanu, jeden korpus piechoty.

[Obrazek: xAkLxhi.jpg]

Jesienią słabość japońskiego smoka postanowiło wykorzystać USA. Wielodniowy desant na Wake kruszył szeregi japońskie. Berlin wysłał myśliwce jednak nie wpłynęły one na przebieg walk lądowych. Tokio utraciło kilka dywizji.

[Obrazek: FGlJA2j.jpg]

Późna jesień w Europie nie obfitowała w znaczące walki. (Pogonie za buntami sobie darujęWink). W tym czasie pełnię swoich możliwości osiągnęły moje radary oraz Abwehra.
Fortress Britain a w zasadzie England, bo Szkoci jednak są lepsi w ukrywaniu danych.

[Obrazek: eZM2P2m.jpg]

Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona okopała się na linii Dźwiny i Dniepru. Pierwszą linię stanowi piechota, natomiast większość widocznych obwodów to korpusy pancerne. Abwehra donosi, że każdy dzień bez Barbarossy w Moskwie traktują jak świętoBig Grin

[Obrazek: eYEoSmg.jpg]

Mamy już początek 1941 roku. Szala zwycięstwa na Pacyfiku przechyliła się na stronę USA. Komu Fortuna będzie sprzyjać w Europie?

ps. Uciekające brytyjskie dywizje na południe Egiptu, ocalały dzięki cudowi w bitwie morskiej koło Adenu Sad
GG 49408524
Odpowiedz