Witaj!
  • 6 głosów - średnia: 4.17
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[HOI3] Projekt Legion XIV - AAR MP

[Obrazek: guu0AOP.jpg]

Pierwsza sesja za nami. Choć rozpoczęła się późno jak na legionowe standardy (22.00) to było widać głód pośród graczy. Początkowe problemy techniczne nikogo nie zraziły i po godzinie byliśmy już po zatwierdzeniu wszystkich technologii. Wszyscy to za dużo powiedziane, gdyż wszyscy czekali aż arcy znajdzie tą jedną jedyną technologię dla której przewidział ostatnie brytyjskie punkty technologii. Gdy zagubiony tech Albionu znalazł się, przystąpiliśmy do kreowania swoich armii i przemysłu. Gdy wydawało się, że już jest całkiem nieźle, problemy zgłosił Rutherfrodo na USA. Gdzieś wcieło mu  200 tysięcy punktów na okręty, bo kliknął magiczny guzik. Wyszło, że albo robimy rehost albo próbujemy na kolejnej sesji. O północy takie dywagacje to trudny do zgryzienia orzech ale cud. Głód gry zwyciężył u wszystkich, czyli próbujemy jeszcze raz. Do godziny 1.00, dziewięciu graczy uwinęło się i zaczęła się "Moda na Sukces" w Londynie. Szukania zapomnianych dział przeciwlotniczych na zadupiach świata, pomagała nawet Oś. Do tego każdy modlił się, żeby gra się padła bo w kreatorze nie ma możliwości zrobienia zapisu gry. Gdy tak wszyscy czekali i obserwowali gdzie Londyn postawi radary (Dover, Bristol, Scapa Flow i Aleksandria - strzelam z pamięciTongue) zrobiła się 1:30. Połowa wiary już spała, jednak dotrwaliśmy pierwszego kreowania Wielkiej Brytanii przez arcego. No bo po co sprawdzić sobie na singlu? Big Grin

O Osi nie będę rozpisywał się, bo nie ujawnia się planów sojuszników. O przeciwnikach napiszę tyle ile widziałem podczas customa. 
Część pierwsza czyli polityka była prosta, gdyż każdy pewnie obniżył sobie neutralność na maxa. Część druga czyli technologia, jest na tyle zagadkowa, że dopiero gra pokaże kto co wyczarował. Część trzecia czyli mapa, pozwala przebudować całą armię oraz wszystkie prowincje. Nie widać jaką kto zbudował armię, ale co pojawiło się/zniknęło w prowincji.

Rutherfrodo (USA) postawił cały swój przemysł w środkowych stanach. Nigdzie nie widać fortów, radarów czy artylerii przeciwlotniczej.

[Obrazek: jqljPbt.jpg]

Kuciek (ZSRR) poszedł podobnym torem co USA. Swoje fabryki umieścił za Uralem aby Japonia miała bliżej niż NiemcyWink

[Obrazek: psGquz6.jpg]

Milan (Brazylia) chyba wzorował się na większych sojusznikach, bo swoje zagłębie przemysłowe umieścił w Amazonii.

[Obrazek: Tfd5ljr.jpg]

Już na wstępnie napisałem, że najdłużej w kreatorze szło arcemu. Prawda jest taka, że Wielka Brytania ma najwięcej do wyklikania w tej części kreatora. Rezultat jest zaskakujący. W przeciwieństwie do reszty Aliantów, cały przemysł osłaniają baterie przeciwlotnicze. 

[Obrazek: fEzFS3T.jpg]

Na koniec inicjator tego legiona. Alternative nie patyczkował się i umieścił swój przemysł na półwyspie bretońskim. Czołgi niemieckie mają tutaj najdalej ale jednocześnie desant morski Alianci mogą zrobić z wielu stron.

[Obrazek: tdPXLjJ.jpg]

Jednak najważniejszą informacją z Francji jest to, że nad Renem nie ma Linii Maginota. Zdaje się, że zapowiada się nam interesująca bitwa pancerna już w 1939 rokuBig Grin

[Obrazek: kwLcvSx.jpg]
GG 49408524
Odpowiedz

Pokazałbyś swój kraj co masz, a nie tylko innych Smile
Odpowiedz

W związku z nikczemnymi oskarżeniami Żabojadów, którzy wiecznie chowają się za Royal Navy i bratnią pomocą wujka Sama, cesarz Cesarstwa Japonii uznał co następuje:

Cesarstwo Japonii dla obrony swojego terytorium, posiada siły zbrojne, które każde zainteresowane państwo na świecie, może poznać bez szpetnego podglądania zapisu stanu gry. Jednocześnie boskie przeznaczenie Cesarstwa Japonii stanowi, że wymienione siły wymierzą sprawiedliwość każdemu kto podniesie rękę na naród japoński. 

[Obrazek: mCl78mr.jpg]

No Alianci, któremu starczy odwagi? Cool
GG 49408524
Odpowiedz

Skoro OŚ i tak już wszystko widziała. To nie widzę problemu by wrzucić Wink

[Obrazek: YnqGe7NwQ5rYW.jpg]

W połowie sierpnia 1939 szpiedzy USA donieśli, że Cesarska Flota wypłynęła z głównego portu w Tokio. Wywiad rozpoczął więc gorączkowe poszukiwania. Flota została odnaleziona w 2 / 3 drogi do Hawajów. Gdzie stacjonowały już główne siły US Navy.
Cały wschód został postawiony w stan najwyższej gotowości. W Europie od jakiegoś czasu słychać o potyczkach na granicy Francusko - Niemieckiej.

[Obrazek: 6PdLemGYQzBxv.jpg]

Nie było żadnego oficjalnego wypowiedzenia wojny. Mimo to US Navy wypływa na spotkanie przeciwnika w pełnej gotowości. Żołnierzy aż ciągnie do walki. Dowództwo jest zdezorientowane. 
[Obrazek: V473NZAgMgm7e.jpg]
Rozpoczęły się największe widziane do tej pory manewry morskie w której brały udział flotylle dwóch mocarstw. Niema bitwa na pacyfiku była bardzo ciekawym doświadczeniem. Ucieczka i blokady bez jednego wystrzału. I to ciągłe pytanie w głowie. Czy Japończycy wystrzelą? Czy też odpłyną w pokoju. Po kilku dniach zabawy w kotka i myszkę w okół atolu Hawajskiego widząc wyraźna przewagę ogniową, ilościową i jakościową US Navy zdecydowali się na odwrót. I lepiej niech nie wracają. 

[Obrazek: BjR4eVxY6rjw7.jpg]
Odpowiedz

Raport bitewny

Wehrmacht po krwawej kampanii zdobył Paryż. Armia Francuska na część frontu północnego jest w odwrocie, natomiast na południu atakuje Włochów. W Royal Navy żałoba. Papa przekombinował podczas desantu na Kopenhagę i jego flota utraciła w bitwie z Regia Marine 7 super pancerników wraz z mrowiem okrętów osłony. Włosi odnotowali stratę 1 niszczyciela. ZSRR zaatakował swoich ubogich sąsiadów. Finlandia i Turcja stała się poligonem doświadczalnym dla Armii Czerwonej. Na Pacyfiku oficjalnie cisza. Z dala od nagłówków gazet, trwa nieustane polowanie na szpiegów. W między czasie raz USA, raz Japonia, ogłaszają próbne alarmy mobilizacyjne. Każdy niespodziewany incydent może doprowadzić, że kolejna mobilizacja nie będzie już próbnaSmile
GG 49408524
Odpowiedz

Gratulacje dla Gandalfa. Skonstruowałem armię do ataku, ustawiłem się do ataku i... dostałem po łapach za swoją arogancję. A mówiłem, że na święta będę w Berlinie. ;D Może innym razem.

Dobra robota kolego. Wink
Odpowiedz

Dzięki Big Grin Nie było łatwo.

Jako, że dla Aliantów te informacje nie są już tajemnicą, postanowiłem co nieco napisać o przebiegu kampanii z perspektywy Niemiec. Na razie opis przygotowań do wojny, niestety bez screenów.

Przystępując do kampanii wiedziałem, że na Niemcach czeka mnie nie lada wyzwanie. To moja pierwsza kampania na tym kraju i nie dość, że na Francji gra Alt, a na Sowietach Kuciek, to jeszcze mod na którym gramy zwiększa ceny produkcji jednostek. W Niemcy ta zmiana uderza najbardziej, ponieważ na scenariuszu 36 zaczynają z małą armią i muszą ją sobie do wojny zbudować. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, że nie dopilnowałem wyboru traitów dla dowódcy i ministra, które były elementem moda. Przez niedogadanie się z Łysym dostałem te same traity co w Legionie XIII na UK, czyli +10% IC, +5% Leadership. Szczególnie szkoda ministra, bo miałbym +10% Org regain i +10% supply troughtput. IC nie ma takiego znaczenia tym bardziej, że brakowało surowców na wykorzystanie pełnego potencjału. No cóż, mam nauczkę na przyszłość, że trzeba takich rzeczy pilnować.

Custom

W fazie custom Niemcy mają najwięcej punktów techów w całej grze. Wiedziałem, że właśnie tutaj muszę upatrywać swojej przewagi. Poza oczywistymi wyborami takimi jak 5 brygad na dywizję i zmechami, postanowiłem postawić na ciężkie czołgi i artylerię przeciwpancerną. Wybór techów był poprzedzony analizą zmian mechaniki gry wprowadzonych przez moda takich jak zwiększenie stacking penalty dla samolotów, zwiększenie kar za hull floty.

Dużo gorzej sytuacja ma się z punktami produkcji. Po usunięciu wszystkich niepotrzebnych budynków, floty itp. zostało chyba mniej niż 300000 pkt. Dla porównania Francja, czy Związek Radziecki mają gdzieś 2x więcej, a UK nawet 800000 pkt. Te punkty mówię z pamięci, więc możliwe, że nie wszystko się zgadza. Punktów wystarczyło mi na mniej niż 200 brygad. Jest to niebezpiecznie mało tym bardziej, że te dywizje musiałem jeszcze ulepszyć i dopełnić do 5 brygad.

Co więcej Francja skasowała linię Maginota i zbudowała silną armię lądową. Alt na każdym kroku powtarzał, że do końca 39 roku dojdzie do Berlina. Oceniałem, że kasując całą flotę był w stanie na starcie wyklikać 450 – 500 brygad na dobrych techach z 40 roku. Techy przeciwników można podglądać w grze w oknie kupowania licencji. Nie są tam wymienione bezpośrednio techy, ale statystyki, które wystarczą do ustalenia techów.

Kuciek natomiast twierdził, że postawił tyle czołgów, że nawet jak pokonam Francję, to nie będzie miało znaczenia, co potwierdzał wysoki practical na szpiegostwie. Równie groźny wydawał się przemysł SOV, który Kuciek rozbudowywał przez pierwsze lata przed wojną dochodząc chyba do 600 IC.

Przygotowania do wojny

Z wydarzeń w latach 36-39 warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze Oś musiała nabudować sobie magazyny surowców. Już w pierwszym roku okazało się, że są ogromne problemy z energią. Zostało to poprawione przez fixa w save. Jednak w dalszym ciągu mieliśmy pewne problemy z metalem i rzadkimi. Tym bardziej, że Alianci skrupulatnie rozdzielali między siebie surowce tak, aby każdy miał nadwyżkę mniejszą niż 20, przez co nie musieli zgadzać się na handel.

Innym ciekawym aspektem była dyplomacja. Na skutek buga w grze nie uaktywniła się decyzja o Anschlussie Austrii. Dograliśmy chyba do czerwca 38 i wywołaliśmy event ręcznie. Jednak wywołanym eventem był sam Anschluss, a nie Kryzys Polityczny w Austrii, który triggeruje decyzję po stronie Niemiec. Efekt był taki, że nie dostałem corów na Austrię, a Szwecji nie zmniejszyła się neutralność i nie zwiększyło się zagrożenie ze strony Niemiec. Było to o tyle ważne, że pozwalało Szwecji wbić lepsze prawa i umożliwiało dalsze zbicie neutralności i wejście do Osi na początku wojny. Ostatecznie został wykonany edit save zmniejszający Szwecji neutralność i zwiększający threat od Niemiec.

Poza tym standardowo Włochy biły się z Etiopią, a Japonia z Chinami. Łysy wypowiedział wojnę pozostałym państwom chińskim dopiero po aneksji Nacjonalistycznych Chin, przez co USA mogło dość szybko wbić lepsze prawa.

Początek wojny

Nie miałem szans aby armia lądowa była w pełni przygotowana do wojny. Ograniczyłem się do uzupełnienia brygad i ulepszenia dywizji pancernych. Dywizje piechoty zaczynały wojnę w składzie 3xINF albo 3xINF + AT nie wszystkie ulepszone nawet do techa 38. Skład liczebny armii też nie był zadowalający – ledwie 250 brygad. Aby zdążyć z upami do dywizji pancernych  poczekałem z wypowiedzeniem wojny do 3 sierpnia 1939 i razem z Niemcami dołączyły również Węgry. Pewnym dodatkowym utrudnieniem był fakt, że na początku wojny należało zająć Polskę i obronić się na północy przed ewentualnymi desantami brytyjczyków. Zmniejszyło to dodatkowo ilość dywizji dostępnych na Francję.

Już wkrótce miało się okazać, czy Wermacht poradzi sobie z Francją mimo mniej liczebnej armii, czy jednak Alt miał rację mówiąc o świętach Bożego Narodzenia w Berlinie.
Walczę jak lew, padam jak mucha.
Odpowiedz

Wojna wybuchła 3.08.1939 po tym jak Polska odrzuciła ofertę Niemiec dotyczącą przejęcia Gdańska. Jednak główną areną walk miała stać się granica Niemiecko – Francuska. Początkowy plan inwazji na Francję był bardzo ambitny. Dwa duże zgrupowania ciężkich czogłów miały uderzyć z północy i z południa odcinając dużą część armii przeciwnika. Armia północna miała uderzyć przez Sarregeumines w kierunku Nancy, zająć przyczułek w Toul po drugiej stronie rzeki i skierować się na południe. Armia południowa natomiast miała zaatakować Sellistat i dalej Le Thillot, a następnie wyjść naprzeciw armii północnej.

[Obrazek: fknz6yA.png]

W międzyczasie Alt próbował wcielić w życie plan ataku od pierwszych dni wojny uderzając na Landau i Pirmasens.

[Obrazek: 1rPeoSY.png]

Zgodnie z planem niemieckie techy do ciężkich czołgów i artylerii przeciwpancernej robiły różnicę.

[Obrazek: kUGTbqg.png][Obrazek: L9W6JHn.png]

Początkowy plan ataku okazał się zbyt optymistyczny. Na południu dywizje HARM nie ponosiły strat, ale nie były również w stanie się przebić przez przesyłane posiłki. Na północy natomiast udało się przebić, ale oznaczało to narażenie się na kontratak z 6 kierunków, który zepchnął czołgi na pozycje początkowe. Próby kontynuacji ataku trwały przez cały sierpień, jednak szybko okazało się, że niezbędna będzie zmiana taktyki. W międzyczasie Alt kompletnie porzucił pomysł szturmu na terytorium Niemiec oraz postanowił przesłać posiłki spod Paryża.

Warto również odnotować, że akcja dyplomatyczna przyniosła skutek i 23 sierpnia do Osi dołączyła Szwecja, która miała za zadanie zapewnić panowanie w powietrzu.

Po podboju Polski do pomocy przyszedł korpus lekkich czołgów, a także węgierska piechota, która została ustawiona profilaktycznie na granicy z Belgią i Holandią. Dzięki temu Alianci musieli liczyć się z groźbą rozszerzenia frontu (co przy przewadze liczebnej przeciwnika prawdopodobnie byłoby strzałem w stopę). A przy okazji oddalały zagrożenie desantu, czy wejścia tych państw do Aliantów i zajęcia niebronionych prowincji.

Po stracie całego sierpnia na niewiele dające przepychanki na granicy nadszedł czas na zmianę koncepcji. Część HARM z południa została przeniesiona na północ, a nowy plan ataku zakładał atak na całym północnym odcinku frontu, dostanie się na płaski teren i zagrożenie dywizjom w okolicy Strasburga.

[Obrazek: 4Nkbruf.png]

Początkowo walki przebiegały po mojej myśli.

[Obrazek: qrdGJt3.png]

[Obrazek: l5BbkTT.png]

[Obrazek: Zx0T8KL.png]

Do końca września udało się zająć dużą część Alzacji i Lotaryngii, jednak ofensywa wyhamowała na kolejnej rzece.

[Obrazek: pMCm4yE.png]

W międzyczasie przygotowaliśmy dla Francji niespodziankę. Szwecja po wejściu do wojny przebazowała swoje samoloty na lotniska w pobliżu frontu i na początku września zapewniła Osi całkowite panowanie w powietrzu. Do akcji mogły więc wejść niemieckie bombowce strategiczne. Zaczęły od wyzerowania radaru w Dover, aby pozbawić aliantów informacji o ruchach naszych wojsk.

[Obrazek: JileCgB.png]

Następnie przeszły do niszczenia francuskiego przemysłu.

[Obrazek: n7X2YXT.png]

Niestety bombowce mogą niszczyć tylko podstawowy przemysł, a przemysł ciężki dodany w modzie pozostaje nietknięty. Jednak nie ma to większego znaczenia skoro ciężki przemysł daje procentowy bonus do podstawowego przemysłu w prowincji. Wywiad donosił, że bombardowania Francję mocno zabolały. W ciągu tygodnia wyzerowały praktycznie cały przemysł.

[Obrazek: TXZaK8O.png]

[Obrazek: j9rTqpV.png]

[Obrazek: KO51ZU8.png]
Odpowiedzią Aliantów było wysłanie Francji pomocy w postaci lend lease.

[Obrazek: cYMSptg.png]
Kiedy jasne stało się, że odcięcie wrogich dywizji nie będzie możliwe ze względu na ich przewagę liczebną oraz ukształtowanie terenu, w dalszych walkach skupiłem się na systematycznym przesuwaniu całej linii frontu. Na początku listopada udało się przesunąć front dalej w głąb Francji.

[Obrazek: SyJSXWx.png]

[Obrazek: n2f1OPx.png]

[Obrazek: GOg2ylt.png]

[Obrazek: GNwA5VW.png]

Czerwona linia oznaczała linię rzek na południu, której nie chciałem przekraczać, aby niepotrzebnie nie rozszerzać frontu. Zamiast tego miałem zamiar podejść jak najbliżej Paryża. Za tą linią z kolei zniszczyłem infrastrukturę, aby uniemożliwić ewentualny kontratak. W późniejszym czasie okazało się, że sam sobie w ten sposób także utrudniłem dalszy postęp.

W październiku trwały również próby zbombardowania przemysłu Brytyjczykom. Jak donosił wywiad – udało się nawet go trochę zmniejszyć, ale w odpowiedzi Arcy przeprowadził desant na Bergen zabierając lotnisko, z którego myśliwce miały zasięg na północną Anglię i Szkocję.

[Obrazek: XURWOR1.png]

[Obrazek: 5HrJXS0.png]

[Obrazek: Oq0gr8j.png]
Walczę jak lew, padam jak mucha.
Odpowiedz

Italia

A wiec wojna. 3 sierpnia 1939, do Rzymu doszły informacje o starciach na granicy Niemiecko – Francuskie. Włochy mimo sojuszu z  Niemcami oraz zaczepnych działań UK(jak akcje szpiegowskie oraz rozmieszczenie wojsk na granicy Libijsko – Egipskiej) zachowały neutralność. Działania Duce ograniczyły się do wysłania doradców wojskowych do Berlina i Sztokholmu.

[Obrazek: 01HCgb6.jpg]

Stan ten trwał do grudnia, kiedy to UK i FRA zdesantowały się w Szwecji celem zdobycia Kopenhagi. Widząc słabość Szwecko – Węgiersko – Niemieckiej obrony sztab generalny Cdo. Sup. Metropolitana zdecydował wysłać 2a Flotę Pancerników z Tarentu na Morze Bałtyckie celem odstraszenia UK i FRA.

[Obrazek: oDx6DBe.jpg]

Główną siłę floty stanowią 2 pancerniki klasy Targaryen. RN Rhaella oraz RN Aerys II. Regia Marina posiada 6 jednostek tego typu, okrętem flagowym jest RN Daenerys. Portem macierzystym dla Daenerys jest Wenecja, wraz z bliźniaczą jednostką RN Aegon wchodzi w skład 1a Floty Pancerników.

[Obrazek: xq1xUeE.jpg]

Kattegat, 26 grudnia 1939 godzina 15:00, 2a Flota Admirała Campioni A.D. nawiązała kontakt wzrokowy z Brytyjczykami. Po szybkim przeanalizowaniu sytuacji stwierdzono około 30 jednostek wroga, okręty Royal Navy były praktycznie bezbronne, bez możliwości oddania celnego strzału,  stłoczone ze statkami transportowymi które właśnie dostarczyły korpus francuskiej piechoty morskiej do Danii.

[Obrazek: umkroLo.jpg]

O godzinie 17:00 padł rozkaz, OTWORZYĆ OGIEŃ. Wymiana ognia, czy raczej strzelanie jak do kaczek przez włoskich kanonierów trawa niemal 24 godziny. Każda salwa była celna, z brytyjskich pozycji dochodziły jedynie huk wybuchającej amunicji i błyski płonącego paliwa. 

[Obrazek: 6ItxHx9.jpg]

Wynik bitwy 7-0 w głównych okrętach i 14-1 w eskorcie. Zwycięzcy, szybko okrzyknięci Bohaterami spod Kattegat odpłynęli do Gdańska celem uzupełnienia zapasów i dokonania niezbędnych napraw.

[Obrazek: Idqg65w.jpg]
Odpowiedz

Co się stało, że pancerniki ITA zrobiły taką rzeź?
Ą̸͝͝ǹ̨̀͡d̨̀҉ ̷̴̴͘a̡̛͠s͜͡͝͝ ͟͝w̴̵̷̛̕á͠͝t̷̨͡͏e̵̡r̴̨̀͘ ̧́͘͞͠h̸̡͜a҉̛ś̸ ̛͜n̶̴҉̢͡o̵̵̢͞ ̨̀ç͢o͏̀͝n̸̡͡͞͏s̨̧͘͞͞t̶̕a͏̡͏̷͡ǹ̨͜͠t̡́͡͞ ̶̵̢f͞͠o̴̕r̷̶̢̧m̧͠҉͏́ ̛̕̕͡t̶̡̀ḩ͠͞e͏̶̡҉r̸̶͘e͟ ́ą̧̨̕͝r̶̸͜͟͞ȩ ̀͞i͠҉̷͝n͝ ̕͏w͜͢͢͝a͏̕r͏́ ̴̕n̶̸̕͝҉ò̶̧҉͞ ̵c̀҉̧̡͢o͢҉͘ǹ̛҉̡ś̴͜͏t̶̶͢a̡͘̕͠ņ͠͡t͢͏̧͡ ̡̡͜c̵̵̢͢͠o̵҉̵n̵҉d̛͢͡i̕̕͜t͟͠i̢͏̧͜o҉̸̢̀͠n̶̷̨̧͝s̵̷̨̕
Odpowiedz