Witaj!
  • 4 głosów - średnia: 3.75
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[HOI3] Projekt Legion XIV - AAR MP

Na niekorzyść arcego dodamy ze ten jeden okręt stracony przez Włochów to na skutek ognia własnej floty.

Dlaczego lomot tak duzy? W modzie dodalismy kare za stacka na prowincje. Bo poprzednio walki wyglądały ze kto ma więcej wygrywa. Teraz trzeba uważać by nie przekroczyć. Ponieważ powyżej limitu kara jest tak duza ze flota praktycznie nie walczy Wink Teraz trzeba sie bawić w szachy na morzu. Arcy postawił kupa 3 floty chyba na sobie i taki mamy efekt Tongue
Odpowiedz

Nie ukrywam - piękna rzeź Big Grin dalej Oś, dalej!
Ą̸͝͝ǹ̨̀͡d̨̀҉ ̷̴̴͘a̡̛͠s͜͡͝͝ ͟͝w̴̵̷̛̕á͠͝t̷̨͡͏e̵̡r̴̨̀͘ ̧́͘͞͠h̸̡͜a҉̛ś̸ ̛͜n̶̴҉̢͡o̵̵̢͞ ̨̀ç͢o͏̀͝n̸̡͡͞͏s̨̧͘͞͞t̶̕a͏̡͏̷͡ǹ̨͜͠t̡́͡͞ ̶̵̢f͞͠o̴̕r̷̶̢̧m̧͠҉͏́ ̛̕̕͡t̶̡̀ḩ͠͞e͏̶̡҉r̸̶͘e͟ ́ą̧̨̕͝r̶̸͜͟͞ȩ ̀͞i͠҉̷͝n͝ ̕͏w͜͢͢͝a͏̕r͏́ ̴̕n̶̸̕͝҉ò̶̧҉͞ ̵c̀҉̧̡͢o͢҉͘ǹ̛҉̡ś̴͜͏t̶̶͢a̡͘̕͠ņ͠͡t͢͏̧͡ ̡̡͜c̵̵̢͢͠o̵҉̵n̵҉d̛͢͡i̕̕͜t͟͠i̢͏̧͜o҉̸̢̀͠n̶̷̨̧͝s̵̷̨̕
Odpowiedz

Raport bitewny

Na początku marca 1940 Francja definitywnie upadła. Wielka Brytania zdążyła ewakuować swoje dywizje oraz całkiem sporo francuskich. Niestety te ostatnie są na długi czas średnio użyteczne, gdyż Francja ma 0% oficerów. ZSRR zostało uprzedzone w Finlandii, którą podzieliły miedzy siebie Niemcy i Szwecja. Radziecki podbój Turcji przybrał nieoczekiwany obrót. Włochy także nie nudziły się, gdyż żmudny plan podbicia Egiptu należało wcielić w życie a z tym różnie bywa. Nie inaczej i teraz było, gdyż długo trwało, aż kruche przyczółki desantowe uzbroją się w niemiecką broń pancernąBig Grin Do Aliantów dołączyła Brazylia, także zobaczymy na ile ten kraj zmieni optykę wojny. Na koniec Pacyfik. Cisza. Wszyscy stoją w portach i grają w pokeraWink

[Obrazek: PsxSAQK.jpg]
GG 49408524
Odpowiedz

Bulwa co takie krótkie te AARy? Dawniej to przy czytaniu AARa z Legiona herbata zdążyła mi wystygnąć, a teraz nawet woda się nie zdąży zagotować -.-
"Wojna to tylko krew i wrzaski. Prawdziwy bieg historii wytycza dyplomacja" - Shilard Fitz-Oesterlen
Odpowiedz

Odcinki w wykonaniu Japonii będą, ale dopóki człowiek jest biernym obserwatorem to ciężko płodzić jakiś tekst. Zresztą może i miałbym co pisać, ale pewne rzeczy muszą jeszcze pozostać tajneWink
GG 49408524
Odpowiedz

Dzisiejszy odcinek dedykuję Tulevowi, który ostatnio nie zdążył zaparzyć herbaty nie mówiąc o wypiciu jej podczas czytania odcinkaBig Grin

Gra Japonią ma ten plus, że kraj ten ma bardzo szybko wojnę a jednocześnie przez bardzo długi czas nie ma większych zagrożeń. Starcie z Chinami Nacjonalistycznymi, rozpoczęło się w pierwszym dostępnym momencie. Zależało mi na jak najszybszym podboju Chin aby przejąć chiński potencjał przemysłowy.  Chciałem odwlec ostateczny finał w przypadku Shanxi, aby jak najdłużej pozostać w stanie wojny. Niestety ale granie na prędkości trzy sprawiło, że niby podbój krajów AI a prozaiczne rzeczy idzie przeoczyć. Shanxi zostało z rozpędu zajęte i w tej sytuacji po podboju Nacjonalistycznych Chin, znowu miałem pokój. O samym marszu moich dywizji nie ma co rozwodzić się, gdyż nie było jakiś spektakularnych wydarzeń. W tej materii wystarczy konsekwentne spychanie wroga. Inaczej rzecz miała się na morzu. Po zmianach wprowadzonych w modzie doszło do kuriozalnej sytuacji. W tej kampanii o czym wspomniano przy okazji desantu na Kopenhagę, floty dostają duży ujemny modyfikator, za przekroczenie wielkości składu. Ja przez nierozwagę zostawiłem 2 floty na jednym akwenie i na taki moment wpłynęła przepędzona z portu flota chińska. Co z tego, że były to jakieś gówniane krążowniki i niszczyciele, które w podstawce są zmiatane z powierzchni. W naszym modzie za ten błąd zapłaciłem utratą 3 krążowników lekkich.

[Obrazek: 5pkEpyc.jpg]

Ktoś zada pytanie, dlaczego nie wypowiedziałem wojny wszystkim chińskim państewkom. Otóż po próbach przed kampanią  wychodziło mi, że wypowiadając wojnę tylko dwóm krajom nie spowoduje zmian praw gospodarczych w USA. Poniewczasie Alternative mnie uświadomił, że pomyliłem się w obliczeniach a skoro tak to zaatakowałem Guangxi, Yunnan, Xibei San Ma a na końcu komunistów. Nie wiem na ile ten ruch spowodował to o czy pisał GAndaLF, że USA mogło zmienić prawa. Osobiście nie wydaje mi się, że miało to jakiś związek.

Oczywiście trzy pierwsze państwa podbiłem tak szybko jak to było możliwe, natomiast z komunistami miałem wojnę do eventu „Gdańsk albo wojna”.  W momencie wybuchu wojny w Europie, w Azji nastał pokój. Zgodnie z regulaminem kampanii  Tybetu i Sinkiangu nie mogłem zaatakować, także armia została relokowana na wyspy macierzyste. Porządku w Chinach miały pilnować 2 brygady kawalerii i lotnictwo pokładowe. To ostatnie uzbrojenie może i dziwne, ale CAGi świetnie trenowają podczas niszczenia partyzantów, natomiast kawaleria ma tylko zająć puste prowincje.

[Obrazek: LmPbz4s.jpg]

Czas pokoju, gdzie człowiek ma wszystko zaprojektowane na starcie jest niezbyt ekscytujący, gdyż jedyną zabawą jest raz na jakiś czas rozmieszczenie nowych jednostek. Wolny czas spędzałem na obserwowaniu wydarzeń w Europie i pilnowaniu informacji, które dostarczał wywiad. Na terenie III Rzeszy w niedawno co zdobytej Austrii wybuchł bunt.  Jeśli chodzi o wywiad, to na bieżąco obserwowałem co też produkują moi przyszli wrogowie.

[Obrazek: mnwRMrP.jpg]

Na tych dwóch czynnościach  czas mijał dość wolno ale na pocieszenie, nie tylko ja tak miałem. W połowie 1939 odezwał się do mnie Rutherfrodo, z zamiarem pozyskania dla US Navy planów moich ultranowoczesnych krążowników przeciwlotniczych. Na tym etapie gry tylko ja miałem zbadaną tą technologię. Toczące się negocjacje doprowadziły do finału, który zadowalał obie strony, choć mnie pewnie bardziej. Jeden okręt za 5000 złotaBig Grin

[Obrazek: Auqqa7u.jpg]

W Europie konflikt wybuchł w sierpniu 1939, po problemach jakich dostarczali Polscy górnicy, przez których wiele elektrowni miało problemy z funkcjonowaniemWink
[Obrazek: DXtV8JY.jpg]

Jako, że konflikt europejski w tym momencie nie był jeszcze interesujący, postanowiłem zapuścić się na wody amerykańskie. W Pearl Harbor stacjonowała prawie setka okrętów USA i kilka dywizji marines.

[Obrazek: JVTH7jw.jpg]

Niedługo potem doszło do wspólnych manewrów flot amerykańskiej i japońskiej. Wnioski które wyciągnęło Tokio były bardzo smutne. Oceniono, że US Navy stawiając w pancernikach swoich na kotły opalane polskim węglem, były dużo wolniejsze od lotniskowców Cesarskiej Floty. Inne wnioski z tych manewrów, ze względu na ich wpływ w potencjalnej wojnie są tajne.
[Obrazek: pEykORJ.jpg]

Już od dłuższego czasu nasi dyplomaci w Berlinie i Rzymie donosili, że kraje Osi są bardzo zainteresowane dwoma brytyjskimi terytoriami. Pytanie brzmiało, czy Japonia ma jakieś pretensje do wymienionych miejsc, na co było odpowiedź negatywna. III Rzesza i Włochy chciały zająć dwa strategiczne miejsca: Gibraltar i Suez.

Egipt po za bazą w Aleksandrii i jej otoczeniu nie był specjalnie ufortyfikowany. Odmiennie wyglądał Gibraltar, który wprost ociekał betonem.
[Obrazek: MmW2ah7.jpg]
[Obrazek: EzR8nf5.jpg]

W październiku 1939 roku armia japońska przeprowadziła próbny alarm mobilizacyjny. Dzień później podobne ćwiczenia zrobiły USA. (Sprawdzałem czy Rutherfrodo śpiSmile)

[Obrazek: EZWXcMh.jpg]

Koniec pierwszego roku wojny światowej, na Pacyfiku obfitował w wojny szpiegów.
[Obrazek: 5VGgiP3.jpg]

Pierwsze wojenne święta  cesarz Japonii spędził w Budapeszcie, gdzie potrzebny był sub aby wspomóc koronę węgierską. W  tamtym momencie większość dywizji węgierskich przekazałem pod komendę Szwecji, aby grając na dwóch państwach być mniej obciążony. Jedyne dywizje jakimi dowodziłem, były te co zjechały z linii montażowych. Takim oto sposobem jedna z nich załapała się na obronę Kopenhagi. Tutaj ciekawostka. Bitwa morska którą stoczyła Wielka Brytania i Włochy wbrew pozorom nie była decydująca dla sukcesu obrony Kopenhagi. Stała się raczej dopełnieniem tej wygranej bitwy. Los rozegrał się także na morzu ale dużo wcześniej niż przypłynęli Włosi. Francja i Wielka Brytania decydując się na ten desant, zaatakowały wprost wyspę gdzie znajduje się to miasto oraz wykonały desant koło Malmo aby doprowadzić do ataku z dwóch stron. Temu planowi przeszkodziły szwedzkie statki transportowe, które zablokowały ruch od strony Malmo. Tak zyskany czas wykorzystała III Rzesza, która po ściągnięciu posiłków zrobiła porządek z alianckim desantem.

[Obrazek: nH8CdUM.jpg]

Drugą świeżo co zrobioną dywizję (raczej pół dywizji bo bez brygad wsparcia) posłałem pod Paryż, aby na żywo obserwować jak leją się Alternative i GAndaLF. Dla przebiegu walk moja dywizja miała nikły wpływ ale skoro już subowałem Węgry, to trzeba było zapewnić sobie jakieś atrakcje.
[Obrazek: JIIuwoz.jpg]

Na początku marca 1940 roku Francja ostatecznie upadła. O detalach tej bardzo ciekawej kampanii pewnie lepiej napiszą gracze z Niemiec lub Francji. Dla reszty graczy okres ten raczej kojarzy się z wieczną pauzą ale tą niedogodność rekompensowała atrakcyjność starcia francusko-niemieckiego.
[Obrazek: 1EE1nos.jpg]

Gdy Francja upadła znowu było więcej czasu na gapienie się na mapę. Kuciek podczas najazdu na Turcję „wychodował”  takiego czerwonego potworaBig Grin

[Obrazek: ygckzOB.jpg]
[Obrazek: bMSQBAM.jpg]

Jak widać po screenach Jugosławia jest już historią a Włosi uderzają na Bułgarię. Obecnie mamy kolejne bardzo ciekawe starcie, które z pewnością opisze vonRee.  Jednak pokrótce mogę napisać, że Włosi jak i Brytyjczycy mieli bardzo gorące pierwsze dni włoskiego desantu na Egipt.

PS. USA wysłało zapytanie, kiedy będziemy mieć wojnę. Odpowiedź była krótka. Dowiesz się pierwszySmile
GG 49408524
Odpowiedz

Bombardowania logistyki uniemożliwiły ewentualny atak Francji na południowym odcinku frontu. Widząc to Alt przegrupował dużą część wojska na północ od Paryża szykując się do kontrofensywy. Atak rozpoczął się około 20 listopada i odepchnął do tyłu niemieckie czołówki pancerne.

[Obrazek: nDwg036.png]

Siły Wermachtu w tym rejonie potrzebowały chwili odpoczynku, aby podładować organizację. Przez chwilę zrobiło się gorąco, bo niezbędne było sprowadzenie posiłków w celu załatania frontu oraz dobrze zorganizowany odwrót jednostek z frontu. Obrona udała się perfekcyjnie. Osłabione jednostki wycofały się i podładowały organizację. Nowe jednostki Niemieckie i Węgierskie załatały front. Po odbudowaniu organizacji w dywizjach HARM Oś ruszyła do kontrofensywy ostatecznie niwecząc nadzieje Aliantów.

[Obrazek: mgli3na.png]

W tym czasie nie próżnowali również dyplomaci. Pakt Ribbentropp – Mołotow, mogło by się wydawać, zapewnił względny spokój w kontaktach ze Związkiem Radzieckim. Już po podpisaniu paktu Niemcy honorowały jego postanowienia oddając Kućkowi część Polski. Dla nikogo nie było jednak tajemnicą, że komuniści są głównym wrogiem ideologicznym Niemiec i wojna na wschodzie jest nieunikniona. Kolejne akcje dyplomatyczne na wschodzie nie naruszały ustaleń paktu, ale nie sprzyjały pokojowemu współżyciu dwóch mocarstw. Wymianę uprzejmości rozpoczęły Niemcy wypowiadając 28.11 wojnę Turcji, na którą chrapkę mieli również Sowieci. Byli oni na tyle zdeterminowani, że zaraz po rozpoczęciu Wojny Zimowej, 30.11 również weszły w konflikt z Turcją nie bacząc na fakt, że do pomocy Turcji zobligowała się Wielka Brytania wcielając Turcję do Aliantów. W ten sposób Sowieci znaleźli się w stanie wojny z Aliantami.

Dograliśmy w ten sposób jeszcze do 5.12.1939, aż w końcu Alianci użyli swojej tajnej broni i cofnęliśmy się w czasie do 24.11.1939 dając Francji szansę na ponowne rozegranie ofensywy na północy, a Sowietom na drugą szansę w Turcji. Dzięki chaosowi i moim błędom w powtórce, Francji udało się zabić dwie uciekające dywizje HARM (co zdążyłem zauważyć dopiero miesiąc później), a Rosja wypowiedziała wojnę Turcji przed Niemcami unikając wojny z Aliantami.

Cofnęliśmy się do wcześniejszego sejwa, bo zgodnie z regulaminem SOV i Alianci nie mogą mieć wojny. Wyszło więc na to, że SOV może bezkarnie złamać regulamin i jeszcze osiągnąć dodatkowe korzyści. O tą sytuację miałem później pretensje, szczególnie po zauważeniu utraty dywizji. Tym bardziej, że można się było cofnąć do późniejszego sejwa. Powtórka miała miejsce na początku sesji na którą się spóźniłem i nie dopilnowałem wszystkiego. Szczególnie te 2 dywizje ciężkich czołgów są bolesne i mocno przyćmiły ogólny sukces kampanii francuskiej.

Dalszy plan ataku na Francję zakładał zagrożenie Paryżowi od południa, gdzie szturm na miasto był możliwy bez forsowania rzek. Jednocześnie trwała ofensywa na północy, gdzie dywizje Francuskie jeszcze nie dawno będące w natarciu gdzieś zniknęły.

[Obrazek: Gvje930.png]

Brakujące dywizje szybko się znalazły – Alianci postanowili szarpnąć się na Kopenhagę dopóki mogą w tym celu wykorzystać jednostki Francuskie. Około 20.12.1939 Alianci wykonali desant w okolicach Goteborgu i szli w kierunku Malmo i dalej do Kopenhagi. Jednocześnie desantem z morza zajeli Helsingor.

Atak na Kopenhagę początkowo nie wyglądał za dobrze dla Osi ze względu na pewne niedopatrzenie Helviego. Otóż w Kopenhadze mieliśmy tylko port lvl1 i skutkowało to brakami w zaopatrzeniu. Problem został szybko zażegnany poprzez dostawy powietrzne. Niedługo potem pojawiła się dywizja HARM w Kopenhadze, która ostatecznie udaremniła atak Aliantów.

[Obrazek: 7TpcspV.png]

Równie ciekawie było na morzu. Wywiad donosił o dużym zgrupowaniu Royal Navy w cieśninie Kattegat. Swoją szansę zwietrzyła tutaj Reggia Marina przysyłając w okolicę flotę pancerników. Był to idealny moment na wejście Włoch do wojny, które dzięki efektowi zaskoczenia i zbytniemu zagęszczeniu floty wroga posłały na dno wiele okrętów.

Pod koniec stycznia udało się podejść pod Paryż z wielu kierunków i rozpocząć natarcie. Aby było to możliwe, niezbędne było przegrupowanie sił obsadzających południowy odcinek frontu. Brakowało dywizji pancernych do ataku, niezbędne więc było zaprzęgnięcie do tego celu dywizji pełniących do tej pory funkcje obronne. Wtedy też wyszedł fakt, że 2 HARM brakuje. Opóźniło to upadek Francji o jakiś miesiąc.

[Obrazek: zmQzRai.png]
[Obrazek: IpQkThb.png]

Ostatecznie stolica Francji padła 8.02.1940, ale Alt już wcześniej zarządził ewakuację na wyspy brytyjskie. Wermacht próbował jeszcze odciąć uciekinierów, ale udało się skasować jedynie resztki armii oraz cały korpus na granicy z Włochami. Ostatecznie Francja poddała się 04.03.1940.

Jeszcze przed kapitulacją Francji miała miejsce kolejna akcja dyplomatyczna. Przez Europę przetoczyła się zorganizowana przez Niemcy fala deklaracji wojny. Dosięgła ona Hiszpanię, Belgię, Holandię, Luksemburg i ostatecznie również Finlandię. Ta ostatnia wojna była rodzajem odwetu za dyplomatyczną porażkę w Turcji. Atak na Finlandie był szczególnie nie w smak Rosji, ponieważ od grudnia traktowała ona Finlandię jako poligon do ćwiczenia swoich dowódców. Tydzień później Finlandia została podzielona pomiędzy Niemcy i Szwecję, co spowodowało kolejny kryzys dyplomatyczny na linii Berlin – Moskwa.

[Obrazek: 1ZBOdKh.png]

Marzec 1940 roku był pracowitym miesiącem dla żołnierzy na wszystkich frontach. Podczas, gdy we Francji czyszczone były niedobitki armii Alta, podbijane były kraje Beneluxu, po szybkiej akcji padła Finlandia i trwał również podbój Bułgarii. Jakby tego było mało rozpoczęła się Operazione di Scarabeo – inwazja włoska na Egipt przy współudziale niemieckiego Afrika Korps. I choć wydawało się to niemożliwe, długość i częstotliwość pauz weszły na zupełnie nowy poziom.
Walczę jak lew, padam jak mucha.
Odpowiedz

Pozwolę sobie przytoczyć kilka istotnych faktów żeby sprostować propagandę Gandalfa.

1. Wypowiedzenie wojny Turcji bez wcześniejszego sprawdzenia, czy jest we frakcji alianckiej, jest jak najbardziej moim błędem, natomiast podkreślałem to już dużo wcześniej, że nie zrobiłem tego specjalnie. Założyłem że, raczej mało prawdopodobne będzie jak Niemcy, które nawet nie graniczą z Turcją, dodatkowo posiadają otwarty front z FRA i nie mają pomocy w wojnie ze strony ITA, zaatakują Turcję. Dlatego zaraz po sesji przyznałem się i wspólnie zdecydowaliśmy że cofniemy datę, co do późniejszego save'a to wierzę że zmiana hosta na arcego wymusiła takiego save'a a nie innego. Z drugiej strony późniejszy save był jeszcze z przed wojny z Turcją, więc kompletnie nic by nie zmienił w kwestiach dyplomatycznych.

2. Cofanie save = korzysć dla SOV. Tutaj postaram się zwięźle, Gandalf jest wściekły bo przez swoje błędy, których przed rehostem nie popełnił, stracił dywizje i oddał Turcję. Możemy się oczywiście zastanowić jak to się stało że wcześniej udało się takich błędów nie popełnić. Ale podstawowe pytanie brzmi co było przyczyną wypowiedzenia wojny przez SOV? Rehost czy może brak ponownego wypowiedzenia ze strony GER. Związek przyczynowo-skutkowy jasno tu pokazuje, że jeśli GER wypowiedziałaby wojnę jako pierwsza po rehoście, nic co jest teraz przyczyną załamania stosunków na linii Berlin-Moskwa, nie miałoby miejsca. Pokazuje to jasno że GER szuka usprawiedliwienia dla swoich niepowodzeń, pomijając całkowicie logikę, bo przecież można cały czas coś powtarzać licząc na inny efekt, ale zakrawa to o szaleństwo.

3. Kwestia Finlandii. Kwestia która, spowodowała wiele kontrowersji, ponieważ wg mnie jawnie łamie regulamin. Mentalność graczy Legiona jest taka, że każdy szuka przewagi nawet w regulaminie, dlatego z Legiona na Legion, staramy się wspólnie łatać te dziury, żeby było jak najmniej niewyjaśnionych aspektów. To co się wydarzyło z Finalndią miało miejsce pierwszy raz w historii Legionów. Nikt nigdy tego nie praktykował, dlatego może przedstawię tutaj mój teoretyczny punkt widzenia. W mojej skromnej opinii wojna z Finalndią łamie dwa punkty regulamin: 6.1. Zakaz wypowiadania wojen oraz przyjmowania do frakcji krajów które są związane z eventami wszczynającymi wojnę innych państw oraz 7.3. Niemcy muszą honorować pakt R-M. Punkt 6.1 można różnie interpretować, jak wiadomo SOV ma event o wojnie zimowej, wszczynający wojnę z FIN. Interpretacja zależy od tego czy zakładamy, że po tym jak wypowiemy wojnę, kraj któremu ją wypowiedziano nie jest już związany z eventem czy dalej uznajemy że jest związany, ponieważ nie wynika tu jasno czy kraj raz związany eventem jest z nim związany na zawsze czy też nie, sprawa jest dyskusyjna. Ciekawostką jest, że jeśli uznamy nawet, że wojna z FIN nie łamie punktu 6.1, to wypowiedzenie wojny przez GER zaraz po SOV i przeprowadzenie desantów na kluczowe miasta lezące na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, prowadzi do kapitulacji FIN i całkowicie uniemożliwia podbicie FIN przez SOV przed GER. Punkt 7.3 wynika, natomiast z decyzji "Molotov-Ribbentrop Pact", która jasno określa strefę wpływów SOV, dając core'y na FIN i aktywując sam event o wojnie zimowej (https://hoi3.paradoxwikis.com/Molotov-Ribbentrop_Pact).

Podsumowując jak SOV łamie regulamin to cofamy grę, jak GER to gramy dalej?
Od siebie dodam tylko jedno "Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie".
Możecie być pewni, że SOV nie zostawi obecnego stanu rzeczy bez konsekwencji dyplomatycznych.
Moskwa bez odbioru.

[Obrazek: 2778ca1432.jpg]
Odpowiedz

ćwiczenia futteru dla dzia... tzn rezerwy usa army!
Odpowiedz

Italia

Front bałkański. Nic spektakularnego się tu nie wydarzyło jak do tej pory. Jugosławia i Bułgaria zajęte, trwają walki w Grecji.

[Obrazek: uWW1Aay.jpg]

Operazione di Scarabeo - plan zajęcia Egiptu.

Cel akcji:

-przejęcie kontroli nad kanałem suezkim,
-stworzenie z morza Śródziemnego morza wewnętrznego.

Zaangażowane siły:

ITA
3x dywizje spadochronowe
1x dywizja lekkich czołgów
1x dywizja ciężkich czołgów
5x dywizje Alpini

wsparcie lotnictwa i marynarki

UK (dane wywiadowcze i zwiad lotniczy)
5x dywizje piechoty morskiej
5x dywizje piechoty górskiej 

brak wsparcia floty
ograniczone zdolności taktyczne lotnictwa

Planowany przebieg akcji:

Lokacja sił wroga.
Po 1 dyw gorali po obu stronach kanalu przy wybrzezu morza Srodziemnego, pozostale 3 dywy w Aleksandrii. 
Korpus marins w Libii

1. Desant spadochronowy na Dumyiat, Ismaillya oraz El Hammam
1b. Atak na Bursaid celem blokady brytyskiego garnizonu
2. Postawienie portów w Dumyiat oraz El Hammam
3. Dosłanie posiłków drogą morską do nowopowstałych portów

4. Dywizja lekkich czołgów łączy Dumyiat z Ismaillya i odcina górny egipt od dolnego.
5. Zniszczenie korpusu gorskiego w Aleksandrii oraz marins w Libii.

[Obrazek: AeWNKWh.jpg] 

Tyle na papierze

W rzeczywistosci nie wygladato to to tak fajnie Tongue.

Tydzien przed planowanym terminem rozpoczecia akcji zaobserwowano ruchy wojsk wroga(korpus marins wracal do egiptu), 1 dyw gorska poszla do El Suwei.

Zdecydowano sie na przyspieszenie operacji. Rozkazy wydane. Flota z 2 dywizjami pancernymi oraz korpusem Alpini wyszła w morze, samoloty transportowe dostaly zielone swiatlo na zrzut. 

Pierwsi do Egiptu dotarli spadochroniarze do El Hammam(jedyna umocniona prowincja). Pasmo szczescia Arcego punkt pierwszy, dywa marins wracajaca z Libii weszla na prowa godzine przed spadami. Dywa Alpini rozpoczela desant na prowa (1 na zachod) celem wsparcia spadow, sytuacja sie powtorzyla. Druga dywa marins weszla na prowa godzine przed Alpini.

Spady nr2 Dumyiat, zrzut przebiegl bez komplikacji, problemem bylo postawienie portu(samoloty transportowe bylo niemiecka ekspedycja, jednak dywa spadow pozostala pod kontrola GER, ITA dostalo inna ktora zostala we FRA . Niestety zauwazylismy to dopiero po zrzucie Tongue) W efekcie prow zdobylo GER i ITA nie moglo postawic portu. Dywy pancerne rozpoczely desant na Dumyiat i Bursaid, samoloty transportowe dostarczaly supla.

Akcja na Ismaillya zostala wstrzymana, brak mozliwosci szybkiego marszu lekkich tankow i dodatkowa dywa UK w El Suwei maszerujaca do Ismaillya grozily zniszczeniem spadow. 

Desant pod El Hammam byl przegrany, pod Dumyiat nie mial zdolnosci ataku, brak portu. Atak z morza na Bursaid zakonczyl sie niepowodzeniem.
W tym momecie szczescie wkoncu usmiechnelo sie do slonecznej Italii. :Big Grin Dywa UK z El Suwei osiagnela Ismailye i maszerowala dalej na zachod, rozkaz zrzutu byl wydawany i anulowany chyba 4  razy . 

Kanal nasz, Ismaillya zdobyta, jednak w tym prowie nie ma mozliwosci postawienia portu, ciezkie czolgi desantuja sie celem wsparcia spadow.
Czolgi na ladzie jednak nie zdazyly wejsc do bitwy a spady przegraly(spady z  0 orga wycofuja sie na statki transportowe, tanki z pelnym orgiem uciekaja do El Suwei)

Wkoncu prow gdzie moge postawic port Big Grin. Tanki wracaja do Ismaillyi w El Siwei laduje korpus Alpini. Marsz na polnocny zachod celem uwolnienia Dumyiat i zajecia Aleksandrii wkoncu nabral tempa.

[Obrazek: QR1T3RI.jpg]

[Obrazek: kqVLNEg.jpg]

Starcia na morzu.

Miała miejsce jedna bitwa morska pomiędzy Hiszpanią i Algierią. Flota pancerników UK pod dowództwem Arcego wpadła na tajną broń Regia Marina. Armadę okrętów supernowoczesnych okrętów podwodnych. Wynik starcia 5 CL na dnie 3 pancerniki ciężko uszkodzone, po stronie włoskiej brak strat.

[Obrazek: LpyDoD0.jpg]

[Obrazek: 2hvWlQs.jpg]

[Obrazek: 01FKWT5.jpg]
Odpowiedz