Witaj!
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[Imperator] Dev diary - linki, dyskusja

02 lipca 2016 r.
Tak w skrócie:

Niewolnicy dają tax, freeman daje MP, arystokracja daje trade i reserach (srsly? Tak bardzo uproszczone, że aż smutne. W sumie po prostu można niemalżę podmienić dev z EU4 i tyle...)
Mamy cztery rodzaje budynków (i więcej chyba nie będzie, przynajmniej tych "standardowych") - fort (+poziom fortu), plac treningowy (+MP, +local exp), targ (+handel) i spichlerz (- unrest, + pop growth). Co ciekawe można budować je w dowolnej ilości w prowce, więc jeśli mamy 4 sloty możemy mieć 4 forty, albo 3 forty i targ itd.

Z postów pod DD: będą drogi, będą widoczne na mapie i będzie civic który będzie sprawiał, że będą budowane przez armie. Brak info o budowaniu nie przez armie.

PS. Szczerze mówiąc z każdym kolejnym DD coraz mniej mi się ten Imperator podoba Tongue
Ą̸͝͝ǹ̨̀͡d̨̀҉ ̷̴̴͘a̡̛͠s͜͡͝͝ ͟͝w̴̵̷̛̕á͠͝t̷̨͡͏e̵̡r̴̨̀͘ ̧́͘͞͠h̸̡͜a҉̛ś̸ ̛͜n̶̴҉̢͡o̵̵̢͞ ̨̀ç͢o͏̀͝n̸̡͡͞͏s̨̧͘͞͞t̶̕a͏̡͏̷͡ǹ̨͜͠t̡́͡͞ ̶̵̢f͞͠o̴̕r̷̶̢̧m̧͠҉͏́ ̛̕̕͡t̶̡̀ḩ͠͞e͏̶̡҉r̸̶͘e͟ ́ą̧̨̕͝r̶̸͜͟͞ȩ ̀͞i͠҉̷͝n͝ ̕͏w͜͢͢͝a͏̕r͏́ ̴̕n̶̸̕͝҉ò̶̧҉͞ ̵c̀҉̧̡͢o͢҉͘ǹ̛҉̡ś̴͜͏t̶̶͢a̡͘̕͠ņ͠͡t͢͏̧͡ ̡̡͜c̵̵̢͢͠o̵҉̵n̵҉d̛͢͡i̕̕͜t͟͠i̢͏̧͜o҉̸̢̀͠n̶̷̨̧͝s̵̷̨̕
Odpowiedz

Wygląda jak mod do Eu Big Grin
Odpowiedz

I tym najpewniej będzie (jak i najprawdopodobniej wszystkie inne gry Paradoxu którymi będzie zarządzał Johan, bo mana i uproszczenia to najlepszy sposób na pierdolone Grand Strategy Game, kto by po takiej grze się jakieś głębi spodziewał?!). Jeszcze trochę i Civ albo inne Total War będzie bardziej skomplikowane xD
Ą̸͝͝ǹ̨̀͡d̨̀҉ ̷̴̴͘a̡̛͠s͜͡͝͝ ͟͝w̴̵̷̛̕á͠͝t̷̨͡͏e̵̡r̴̨̀͘ ̧́͘͞͠h̸̡͜a҉̛ś̸ ̛͜n̶̴҉̢͡o̵̵̢͞ ̨̀ç͢o͏̀͝n̸̡͡͞͏s̨̧͘͞͞t̶̕a͏̡͏̷͡ǹ̨͜͠t̡́͡͞ ̶̵̢f͞͠o̴̕r̷̶̢̧m̧͠҉͏́ ̛̕̕͡t̶̡̀ḩ͠͞e͏̶̡҉r̸̶͘e͟ ́ą̧̨̕͝r̶̸͜͟͞ȩ ̀͞i͠҉̷͝n͝ ̕͏w͜͢͢͝a͏̕r͏́ ̴̕n̶̸̕͝҉ò̶̧҉͞ ̵c̀҉̧̡͢o͢҉͘ǹ̛҉̡ś̴͜͏t̶̶͢a̡͘̕͠ņ͠͡t͢͏̧͡ ̡̡͜c̵̵̢͢͠o̵҉̵n̵҉d̛͢͡i̕̕͜t͟͠i̢͏̧͜o҉̸̢̀͠n̶̷̨̧͝s̵̷̨̕
Odpowiedz

Jest taki mod do Eu, też się imperium nazywa. Bardzo fajny, wygląda trochę jak totalna zrzynka z niego.
Fajno, bo jak na możliwości moda to świetnie zrobiony. 

Od nowej gry dedykowanej pod ten okres, wymagam jednak więcej Tongue
Odpowiedz

No ten mod jest spoko, grałem w niego i bardzo ciekawie wykorzystali mechaniki. No ale bądźmy szczerzy - jedno, że od gry wymaga się więcej niż od moda. Drugie, że póki co to wygląda jak EU4.5, tylko w starożytności, przez co zapowiada się słabo (o tym, że EU4 to gra która ma najmniej własnego charakteru to nawet nie wspomnę xd)
Odpowiedz

Imperator nie jest żadną zrzynka z moda tylko drugą częścią Eu Rome. Na razie zapowiedziane mechaniki w zdecydowanej wiekszosci byly tez poprzedniej czesci wiec powinno tu byc zero zdziwien. Jedyna znaczaca różnica w tym dd to budowanie wielu budynków tego samego rodzaju. A proste Eu 4.5 w starożytności  to to na pewno nie bedzie bo powinien byc system postaci niemal tak rozbudowany jak w Ck. Już  w Eu Rome postacie mialy wlasne traity, ambicje, majątek i drzewa genealogiczne; tylko nie decydowalismy o ich mariazach i gralismy panstwem a nie dynastia.
Odpowiedz

Przypuszczam, że "gwoździem programu" będzie polityka (wewnętrzna i zewnętrzna). Ta gra po prostu musi się czymś wyróżniać i po DD widać, że na pewno tym "czymś" nie będzie ekonomia, bitwy czy technologia.

Dynamiczny rozwój prowincji, na który wpływa wojna, stacjonujące w okolicy wojsko czy pogoda. Jakiś chociażby prosty system popytu/podaży. Brak władzy całkowitej i jakiś system "zarządców", którzy zajmują się poszczególnymi regionami i nasz wpływ na nich jest zależny od różnych czynników. Nacisk na walkę wewnątrz własnego kraju, która staje się coraz cięższa im więcej podbijamy i co najważniejsze realna możliwość przegrania takiej walki i rozpad państwa, albo jakaś zmiana władzy, praw, powstanie państwa w państwie. Senat z którym na prawdę trzeba się liczyć i jego wpływ na nasze decyzje nie ogranicza się do głosowania na podstawie jakichś śmiesznych cech jak malkontent, czy oddawania przysług przez co polityka wewnętrzna wygląda jak nieustanna walka z bandą debili, której praktycznie nie da się przegrać, jeśli dobrze znamy mechanikę. A ewentualne siłowe rozwiązanie nie jest czystą kalkulacją i zawsze wiąże się z ryzykiem ze względu na RNG w postaci jakichś przykładowo eventów i decyzji.

Wiadomo, że koniec końców i tak wszystko się sprowadza do cyferek, ale mam nadzieję, że uda im się to jakoś sensownie rozwiązać i stworzyć systemy, które posiadają prawdziwą głębię i dają chociaż te kilkadziesiąt godzin zabawy w których gra nas zaskakuje i nie mamy pewności co do naszych decyzji i ich konsekwencji.

Miałem też spore nadzieję co do popów, ale w sumie będzie to chyba po prostu kolejny "surowiec" i jakiś prosty system. Czy to dobrze ? Z jednej strony bardzo mi się podobały popy w Victorii, ale znowu z drugiej strony, to czy taki typowy Publius miał w tamtych czasach jakikolwiek wpływ na politykę i czy ktoś się liczył z jego zdaniem ? Demokracja przynajmniej udaję, że Janusz się liczy i stara się mu znaleźć jakichś wrogów i nakierować jego złość w odpowiednią stronę i na tej podstawie już by tworzyć coś na wzór Victorii. Ale wydaje mi się, że w starożytności Publius chyba sam wiedział, że ma gówno do gadania i jeśli miał co jeść, to raczej nie był skory do "chwytania za widły" i organizowania rewolucji wewnętrznej.

Pewnie jedynie arystokracja będzie miała jakieś polityczne ambicje i poglądy, które trzeba będzie wziąć pod uwagę.

(03.07.2018, 14:31)Bachu napisał(a):  nieustanna walka z bandą debili, której praktycznie nie da się przegrać, jeśli dobrze znamy mechanikę. A ewentualne siłowe rozwiązanie nie jest czystą kalkulacją i zawsze wiąże się z ryzykiem ze względu na RNG w postaci jakichś przykładowo eventów i decyzji.

Tylko sprostuję, bo trochę dwuznacznie to brzmi - miałem na myśli, że z chęcią bym zobaczył RNG w Imperatorze zamiast kalkulacji jak w takim przykładowo CK, gdzie przed wojną domową z reguły wiemy kto stanie po jakiej stronie.
[-] The following 1 user Likes Konto usunięte's post:
  • Chidori
Odpowiedz

(03.07.2018, 14:31)Bachu napisał(a): Dynamiczny rozwój prowincji, na który wpływa wojna, stacjonujące w okolicy wojsko czy pogoda. Jakiś chociażby prosty system popytu/podaży. Brak władzy całkowitej i jakiś system "zarządców", którzy zajmują się poszczególnymi regionami i nasz wpływ na nich jest zależny od różnych czynników.

Ale co z dynamicznego rozwoju prowincji, skoro populacja (która, rzekłbym, jest jednym z najważniejszych elementów rozwoju jakiegokolwiek terytorium) zmienia swój stan poprzez ręczne klikanie niczym devowanie w EU4?
Fajny byłby system zarządców - ale tu znowu Stellaris pokazało (nie mówiąc choćby o EU4 w których AI dalej jest upośledzone), że Paradox nie potrafi stworzyć AI, które zarządzałoby jakimś terytorium na tyle skutecznie, by oddawanie mu władzy tam nie oznaczało strzału w potylice. Trzykrotnie. Z czołgu.

Cytat:Nacisk na walkę wewnątrz własnego kraju, która staje się coraz cięższa im więcej podbijamy i co najważniejsze realna możliwość przegrania takiej walki i rozpad państwa, albo jakaś zmiana władzy, praw, powstanie państwa w państwie. Senat z którym na prawdę trzeba się liczyć i jego wpływ na nasze decyzje nie ogranicza się do głosowania na podstawie jakichś śmiesznych cech jak malkontent, czy oddawania przysług przez co polityka wewnętrzna wygląda jak nieustanna walka z bandą debili, której praktycznie nie da się przegrać, jeśli dobrze znamy mechanikę. A ewentualne siłowe rozwiązanie nie jest czystą kalkulacją i zawsze wiąże się z ryzykiem ze względu na RNG w postaci jakichś przykładowo eventów i decyzji.

Też brzmi bardzo fajnie, ale kolejne gry Paradoxu celują w coraz większy target. Jest to jak najbardziej rozsądna polityka biznesowa, ale gry przez to są coraz bardziej płytkie i łatwe. Jeśli mnie pamięć nie myli, to z CK2 eliminują nawet "maybe" na rzecz "yes/no", a liczysz na to, że w Imperatorze (którym kieruje Johan "nie mam pojęcia o swoich grach") oddadzą inną politykę niż 0-1?
Tam samo wątpię, żeby jakoś szczególnie utrudnili politykę wewnętrzną i utrzymanie państwa poprzez tendencje odśrodkowe, bo większość graczy Paradoxu bawi się w malowanie mapy na różne kolory, nie jakąś strategie z głębią.

------

DD 9 lipca

Ogólnie o postaciach, głównie o ich cechach etc.
Odpowiedz

No ja też wątpię, żeby rzeczywiście udało im się zrobić coś "głębszego" niż zwykle i znając życie, to skończy się tak jak zawsze, no ale jednak pomarzyć zawsze sobie można i też po części odnosiłem się do waszych wcześniejszych obaw o zrobienie z tego EU w innych czasach i chciałem pokazać, że jeszcze jest sporo nowych mechanik do zrobienia i wymyślenia.

Taka Victoria II i HOI III też koniec końców nie były jakoś zrobione jeśli chodzi o balans, czy AI, ale przynajmniej były na tyle skomplikowane, że do dziś nie wiem jak w vic dokładnie działa rynek, jak stworzyć silną ekonomie, czy idealnie zarządzać popami a na pewno ponad 100 godzin zagrałem i w sumie największą frajdę sprawiało mi uczenie się tej gry i przykładowo zastanawianie się nad tym jaką fabrykę wybudować. Ogarnięcie HOI, to też było masakra i dopiero jak pograłem w HOI II i DH, to byłem w stanie wrócić do trójki i już później black ice sprawiło, że mimo minimum 200 godzin nigdy jeszcze nie udało mi się wygrać żadnej kampanii i zawsze się okazywało, że popełniłem wcześniej jakiś błąd , którego nie dało się naprawić i co prawda wkurwiłem się jak jesienią 42 moje Włoskie dywizje musiały się cofać ze Stalingradu, bo na całym froncie nie było zaopatrzenia przez to, że nie zbudowałem portów i infrastruktury. W CK II co prawda nie jest chyba aż tak skomplikowane, ale na pewno bardziej niż EU IV i też miałem sytuacje, że na ironmanie w jednej wojnie traciłem całe królestwo i praktycznie przegrywałem grę. W EU chyba brakuje jakiejś mechaniki, która sprawi że się będzie chciało do tej gry wracać, bo o ile do starszych tytułów i ck 2 wracam regularnie i gram te kilkanaście godzin w roku, tak już w eu to zagrałem może z 10 godzin przez ostatnie dwa lata i jakoś ciężko mi dostrzec jakąś mechanikę, która sprawia taki fun jak wojna w hoi 3, ekonomia w vic 2, czy dyplomacja w ck 2. EU ma chyba wszystkiego po trochę i chyba brakuje jednak jakiejś mechaniki, która wyraźnie się wyróżnia.
Odpowiedz

DD 16 lipca

Trochę o handlu, nic ciekawego imo
Odpowiedz