Witaj!
  • 3 głosów - średnia: 3.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[HOI3] Zitadelle- czyli nie taki diabeł straszny

Gdzie wroga na zachodzie można pomacać to jest oczywiste. Jest taka jedna wyspa, gdzie nieprzyjaciel siedzi i myśli że 40 kilometrów wody plus flota zapewnią bezpieczeństwo. Trzeba sobie uzmysłowić, że Wielka Brytania w scenariuszu 1943 jest całkiem silnym państwem na swoim terytorium. Wystarczy spojrzeć na mapę gdy wybierze się to państwo w tym scenariuszu. Na lądzie nie jest za ciekawie w zestawieniu z Wehrmachtem we Francji. Dywizji jest mniej niż 20 a reszta to wszelkiej maści sztaby. RAF także bez szaleństw, gdyż w głównej mierze to bombowce strategiczne. Historycznie potęgę stanowi Royal Navy, ale jako całość. Gdy rozbije się ją na poszczególne bazy jest już zgoła odmiennie. W Portsmouth tylko 3 barki desantowe. W Plymouth 1 niszczyciel i 2 krążowniki lekkie. W Liverpoolu 1 niszczyciel, 3 krążowniki lekkie, 3 okręty podwodne oraz 3 barki desantowe. Jednak na północy jest problem dla moje Kriegsmarine. W Scapa Flow znajduje się 5 pancerników, 1 krążownik liniowy, 4 lotniskowce, 9 krążowników ciężkich, 17 krążowników lekkich, 19 niszczycieli oraz 6 okrętów podwodnych. Z większością tych sił moja skumulowana Kriegsmarine sobie poradzi ale 6 BB/BC oraz 4 CV to bardzo duże zagrożenie dla mnie. Aby z takim zagrożeniem sobie poradzić, warto wiedzieć co robi AI z wojskiem.

Otóż w przypadku wojsk lądowych dywizje zostaną dyslokowane do obrony portów i stolicy. Prawdopodobnie AI ściągnie jakieś dywizje z zadupi Imperium Brytyjskiego, jak Afryka czy Indie. Lotnictwo będzie latać maksymalnie po 4 skrzydła, ale nie ono jest problemem. Royal Navy, także zostanie rozczłonkowana przez AI. Z tej całej masy w Scapa Flow, powstaną minimum 2 zespoły po 2-3 pancerniki, 2 zespoły z dwoma lotniskowcami oraz kilka zespołów z krążownikami i niszczycielami. Te ostatnie bywają w składzie 2 krążowniki ciężkie i 4 niszczyciele lub kilka krążowników lekkich. Z zespołami krążowników moje niemieckie ciężkie okręty artyleryjskie sobie poradzą, gorzej jeśli wpadnę na pancerniki. Pomocą będzie fakt, że wzdłuż wybrzeża między Portsmouth w Kanale La Manche a Hull na wschodnim wybrzeżu Anglii, pływają jak w historycznej wojnie tylko lekkie siły. Pancerniki i lotniskowce brytyjskie osłaniają zachodnie i północne wybrzeże. Z tego prostego faktu będzie wynikać kształt mojego Seelowe w 1943 roku.

[Obrazek: kOLYKNMtRsnm6tRKi2IRNqvPSakLpqTOJR89Xv9X...23-h631-no]

W Antwerpii na pokład Kriegsmarine ładuję wszystkie dywizje szybkie jakie mam w OB West. Są to cztery dywizje pancerne oraz 2 zmotoryzowane. Oprócz tego resztę wolnej przestrzeni na okrętach transportowych wypełniają dywizje piechoty. Celem desantu będzie Maidstone, pomiędzy Londynem a Dover. Najprostszym wariantem desantu na wrogie wybrzeże jest desant spadochroniarzy na pustą prowincję nadmorską, następnie stawia się wcześniej wybudowany port i na tak przygotowane miejsce wpływa flota desantowa. Wszystkie transportowane dywizje mogą od razu zaatakować sąsiednie prowincje i zyskać przewagę w rejonie desantu. W tym wariancie istnieją dwa zagrożenia. Po pierwsze od wydania rozkazu dla spadochroniarzy do momentu jego realizacji upływa 48 godzin. W tym czasie nad rejonem desantu powinno mieć się wywalczoną przewagę w powietrzu. W mojej sytuacji gdy Luftwaffe jest cienka na zachodzie Europy, taki manewr jest ryzykowny. Drugim zagrożeniem jest słabość zbudowanego portu w prowincji. Nowy port ma tylko pierwszy poziom do tego nie w pełni rozwinięty, także ilość dostarczanego zaopatrzenia jest niewielka. Zbyt długie walki bez zdobycia lepszego portu mogą skończyć się klapą desantu.

Tym samym zastosuje wariant łączony Seelowe. Owszem spadochroniarze polecą na rympał do  Maidstone, bo a nóż zdobędą plażę. Jednak w tym samym czasie desant z okrętów także ruszy na tą prowincję ściągając do obrony tego miejsca dywizje brytyjskie z sąsiednich rejonów. Prawie na pewno coś wyruszy z Londynu ale ja liczę, że dywizja pancerna z Dover, także ruszy 4 litery. Jeśli tak się stanie wykonam desant wprost na puste Dover i zajmę sobie full wypaśny port Big Grin 

[Obrazek: hrYXuycOe5zz4IR1uelyzs9PuDXmd_KAvE9iFRi7...23-h631-no]

Na Maidstone desantuje się korpus pancerny. Zgodnie z oczekiwaniami Brytyjczycy szybko ściągają posiłki i blokują mój desant. Jednak samemu zostali zablokowani moim atakiem i póki nie zaprzestanę ataku na Maidstone, nie ruszą się nigdzie z tego miejsca. Na tak przygotowaną scenę walki, do akcji ruszają 3 dywizje piechoty aby zająć puste klify Dover.

[Obrazek: EeUFLyT2yNTLkl8AdfSDniQeQb2moWRoSCjX5VKV...23-h631-no]

Walki o Maidstone wyglądają tak jakbym miał przegrać. Jednak postęp procentowy nie jest tu najważniejszy. Piechota prawie jest już w Dover a moje dywizje pancerne prawie nie straciły organizacji podczas blokowania ruchu Brytyjczykom.

[Obrazek: Eg-t0iWVDVlqYOq4WYkHhl2O-0sh6QYbG7VVbRxU...23-h631-no]

Dover zdobyte a w nim najważniejszy oprócz portu jest radar. Dzięki niemu widzę doskonale co dzieje się na północ i zachód od Londynu i odpowiednio planować kolejne ruchy. W związku z tym przerywam desant na  Maidstone i kieruję Kriegsmarine do portu w Dover. Moje czołgi znacznie lepiej będą walczyć gdy będą mieć piach pod gąsienicami. Celem jest poszerzenie przyczółku do granic Londynu po zajęciu wspomnianego Maidstone, Reigateg oraz Brighton. Moja flota roznosi w puch Brytyjczyków bazujących w Dover.

[Obrazek: OOuIwvqWojOsblYPxtTYqqRKKm6NCC34_8wLwUkW...23-h631-no]

Nie zwlekając atakuję na zachód wachlarzem. W tym czasie Kriegsmarine płynie do Calais po drugi rzut desantowy. Na początku AARa pokazałem gdzie przemieszczam korpusy we Francji i teraz będę to wykorzystywał do realizacji Seelowe.

[Obrazek: oiYDjTfypGzggaLWnYd_dIpX_kBw5JqxMkb1QgPy...23-h631-no]

Moja flota z Calais kieruje się w środkową część Kanału la Manche. Walki pod Dover trwają a ja mam zamiar szybkim ruchem powiększyć mój przyczółek desantowy. W związku z tym dywizje z Calais zostaną desantowane w Portsmouth.

[Obrazek: ScDVvenWVA-YDaCKCmJHOsmLQDeII8HZGoc964rd...23-h631-no]

Moje dywizje atakujące Portsmouth przegoniły jakiś sztab brytyjski i spokojnie zmierzają na brzeg. Atak z przyczółka z Dover prawie się zakończył, także już niedługo moje siły desantowane w dwóch miejscach będą się mogły połączyć. Kolejnym celem będzie osiągnięcie Tamizy aż po Reading.

[Obrazek: sjnAky0FKFF0IDBbwukSeYSDpCzew1gg6Y10HdUn...23-h631-no]

Poszerzanie przyczółka pod Dover idzie coraz lepiej. Koło Portsmouth mam nadzieję zdążyć przed nadejście brytyjskiej dywizji zmotoryzowanej przemieszczającej się z zachodu.

[Obrazek: WmAXvw4tZatRbAhKkXQB_R8hL8NmPzWNU6RJssKA...23-h631-no]

Mój korpus pancerny dostał kolejne ważne zadanie. Aby dać czas piechocie na poszerzanie przyczółka moje czołgi atakują Londyn. Jednak to zadanie wykonają tylko dywizje pancerne, gdyż dywizja zmotoryzowana pomaszeruje na północ do Southend.  Jak widać na plac boju przybyli spadochroniarze (czasem tak z nimi bywa:/ ).

[Obrazek: gBP5ZAPhkEIglIlc5VK0t-Vjxam4F8tGkGnZk4cB...23-h631-no]

Jako mały przerywnik traktuję wydarzenia na froncie wschodnim. Koło Biełomorska wykańczam ostatnie okrążone radzieckie dywizje i spokojnie zajmuję front na północ od jeziora Onega. Oprócz tego małego incydentu na terenie ZSRR nie toczą się żadne walki.

[Obrazek: JggTMdUDtMhZeDVg1MZN7c4y0GYwDPe37IZIjZ3K...23-h631-no]

Wracając do Anglii bitwa o Londyn nabiera rozmachu. Jeśli zdobędę stolice Wielkiej Brytanii, przejmę jednocześnie część zaopatrzenia znajdująca się w brytyjskim magazynie. Dzięki temu moje konwoje do Dover i Portsmouth nie będą już tak istotne dla utrzymania ofensywy na wrogiej ziemi.

[Obrazek: zd_guc98zmzYcSM0bRXwlqygCsmwqbNKPmYU3wAK...23-h631-no]

Brytyjska dywizja zmotoryzowana jednak była pierwsza w Portsmouth ale rychło w czas nadeszło wsparcie z Brighton. W tej sytuacji już tylko godziny dzielą mnie od przejęcia kontrolii nad tym angielskim portem. W tym samym czasie postępuje okrążanie Londynu. Od wschodu szaleje moje dywizja zmotoryzowana, natomiast od południa moja piechota wyrąbuje sobie drogę do Tamizy w Aidershot.

[Obrazek: ODt3O5oULcfj1WXlnWA4MeWSIOOhoNSQheqSAcfj...23-h631-no]

Po  zajęciu Portsmouth na morzu doszło do kolejnego starcia. Tym razem uciekająca Royal Navy była liczniejsza ale Tirpitz i spółka zrobili co trzeba.

[Obrazek: kLlNnfQGj0OQEooGQoh_mKkcwM0Pqy4u84SNqDJA...23-h631-no]

Po wygranej bitwie morskiej moja flota desantowa (u-booty zostały na morzu) zawinęła do Hawru po kolejne dywizje piechoty a następnie skieruje się do Cherbourga w tym samym celu. W Brighton następił mały kryzys paliwowy ale z Portsmouth wychodzi na północ kolejny cios.

[Obrazek: UN8tNyAFTRSijqNK06rHgmithl6RfejzmFgIf_2n...23-h631-no]

Kriegsmarine z Cherbourga kieruje się do Zatoki Bristolskiej. Tym razem desant zostanie wykonany na Bristol aby całkowicie opanować południową część Anglii.

[Obrazek: N5iHECi8pKl4yjRDfO9dnAZ5XnuGXbj4UZvYcol5...23-h631-no]

Cel osiągnięcia Tamizy jest już coraz bliższy. Zajęcie pustego Bristolu da mi spokojną bazę do ataku na północ. Będę tylko musiał opanować Kornwalię ale dla przebiegu ataku głównego nie będzie mieć to wpływu.

[Obrazek: W6_uAXIJ3_UbnlbrF9e6yxQ50b0_bPc4Pm0IU53B...23-h631-no]

Powolne zajmowanie brytyjskiego przemysłu przekłada się na wzrost moich możliwości produkcyjnych. Oprócz tego po zwodowaniu eskadry statków transportowych oraz częściowej modernizacji wojska, zyskałem kolejne wolne moce. Tym samym zaczynam produkcję brygad wsparcia dla dywizji pancernych w ZSRR. W produkcji ląduje 5 brygad niszczycieli czołgów oraz 5 brygad samobieżnej artylerii.

[Obrazek: UgxZBIqjJ2drU3gHJgfww4LdlNDm5SILrKM-Bktq...23-h631-no]

Na wodach Zatoki Bristolskie tym razem było nieco groźniej. Royal Navy  „zaatakowała” trzema krążownikami w tym jednym ciężkim. Rezultat był po mojej myśli ale zaczynałem się troszkę denerwować. Zbyt długie przebywanie w tym rejonie a brytyjskie pancerniki mogą mnie dopaść.

[Obrazek: Wu-lE1lFMx6WD1ovfVx9TNSB35YjRlWIghFUcGdp...23-h631-no]

W tym momencie Seelowe sprawy są pod kontrolą. Brytyjczycy nie są już w stanie zepchnąć mnie do morza, natomiast ja chcę tak poprowadzić dalszą część operacji aby zminimalizować ryzyko oraz przyspieszyć zwycięstwo. W tym celu moja dywizja zmotoryzowana która ominęła Londyn będzie posuwać się wzdłuż wschodniego wybrzeża Anglii aż do Hull. Siły desantowane w Bristolu połączą się z jednostkami znajdującymi się na północ od Portsmouth oraz opanują port w Plymouth. Na pokładach Kriegsmarine pozostanie jeden korpus piechoty, który zostanie skierowany do zajęcia Liverpoolu celem połączenia się z dywizją która ma zająć Hull. Manewr taki ma uniemożliwić wycofania się Brytyjczyków w większej liczbie do Szkocji aby w tamtejszych górach walki trwały jak najkrócej.

[Obrazek: doUzaUAZjeg5Zx_rsa9shfhWqJfhyl3wMCpFWKXF...23-h631-no]

Jak widać konwoje zaopatrzeniowe docierają do wszystkich opanowanych portów brytyjskich. Londyn jeszcze się trzyma.

[Obrazek: 9M4b7fqQeKrFjvEJx34-dJ-YTZHOP5cH3ydzfnbP...23-h631-no]

Atak na Swindon prawie się udał a tym samym uzyskam jednolity front. W Newport na południe od Portsmouth ostała się jedna brytyjska dywizja zmotoryzowana dlatego musze ją zniszczyć . W związku z tym, że wycofała się ona na wyspę gdzie nie dociera już do niej zaopatrzenie, atak będzie prowadzić tylko jedna moja dywizja piechoty.  Taka ilość wystarczy, gdyż dywizja wroga jest już lekko zdezorganizowana a do tego bez zaopatrzenia. Londyn atakowany jest już z czterech stron, także pozycja Brytyjczyków w ich stolicy staje się coraz gorsza. Z okolic Coventry Wielka Brytania ściąga kolejne posiłki ale i chaotyczne przybywanie średnio zmienia układ sił.

[Obrazek: D-PZAlCuq9bJ8HSAmt3w5YLGv892fdBFaudJCGDi...23-h631-no]

Pierwsza faza Seelowe udała się wyśmienicie. Teraz należy dokończyć dzieła w sposób systematyczny. Jedyną rzeczą na którą muszę uważać to pancerniki i lotniskowce Royal Navy, które gdzieś koło wysp brytyjskich pływają. Przejęte radary Albionu zapewniają mi jakiś ogląd sytuacji ale brakujące dane będzie musiała zebrać Luftwaffe.
GG 49408524
[-] The following 3 users Like lysy's post:
  • Chidori, Elas, rutherfrodo
Odpowiedz

Za łatwo Ci idzie :/
Ą̸͝͝ǹ̨̀͡d̨̀҉ ̷̴̴͘a̡̛͠s͜͡͝͝ ͟͝w̴̵̷̛̕á͠͝t̷̨͡͏e̵̡r̴̨̀͘ ̧́͘͞͠h̸̡͜a҉̛ś̸ ̛͜n̶̴҉̢͡o̵̵̢͞ ̨̀ç͢o͏̀͝n̸̡͡͞͏s̨̧͘͞͞t̶̕a͏̡͏̷͡ǹ̨͜͠t̡́͡͞ ̶̵̢f͞͠o̴̕r̷̶̢̧m̧͠҉͏́ ̛̕̕͡t̶̡̀ḩ͠͞e͏̶̡҉r̸̶͘e͟ ́ą̧̨̕͝r̶̸͜͟͞ȩ ̀͞i͠҉̷͝n͝ ̕͏w͜͢͢͝a͏̕r͏́ ̴̕n̶̸̕͝҉ò̶̧҉͞ ̵c̀҉̧̡͢o͢҉͘ǹ̛҉̡ś̴͜͏t̶̶͢a̡͘̕͠ņ͠͡t͢͏̧͡ ̡̡͜c̵̵̢͢͠o̵҉̵n̵҉d̛͢͡i̕̕͜t͟͠i̢͏̧͜o҉̸̢̀͠n̶̷̨̧͝s̵̷̨̕
Odpowiedz

Po udanym zajęciu Bristolu, Kriegsmarine szykowała się do kolejnego ruchu. Walki o Newport oraz Londyn wyglądały dobrze. Jednocześnie opanowanie Bristolu wieńczyło solidne opanowanie południowej Anglii. Wykonująca wzdłuż wschodniego wybrzeża rajd dywizja zmotoryzowana, kreśliła kolejny ruch. Moja flota miała w tym ruchu postawić kropkę nad i, czyli dokonać desant w Liverpoolu.

[Obrazek: b0aQa-5r86xrEbw-Rq6Zb86-5uoxZ_m_g0OI5x_4...41-h641-no]

Rejs mojej połączonej floty po Morzu Irlandzkim, rozpoczął się od spotkania przez moje ubooty na wodach Zatoki Bristolskiej, brytyjskiego lotniskowca w obstawie lekkiego krążownika.

[Obrazek: WK5PBnCwICiCgKx0D7BqoZFz9Hl_1xi7l0Iim2bq...41-h641-no]

W tym samym czasie okręty nawodne które wysforowały się do przodu, wpadły koło Liverpoolu na brytyjskie okręty podwodne. Oba starcia po krótkiej wymianie ognia zakończyły się bez strat dla obu stron.

[Obrazek: ucCLO5S4uEXE6LnTuZFrmcfiZRLGqrygXU_DlL9f...41-h641-no]

Po opanowaniu linii Bristol-Londyn sytuacja na linii frontu była już pod kontrolą. Na zachodniej flance atak na północ przebiegał bez większych trudności i dotarcie do Coventry i Birmingham był tylko kwestią czasu. Na wschodniej flance tylko stolica Wielkiej Brytanii opóźniała natarcie. Walki o Londyn wchodziły w decydującą fazę.

[Obrazek: aV2bptpj7WgcLGbGp73c6PFz7st8q_lGriAc3eQv...41-h641-no]

Kriegsmarine rozpoczęła desant na Liverpool, który na moje szczęście był pusty. Aby uprzedzić nadejście brytyjskiej dywizji pancernej z północy, wykonałem pomocniczy desant na Preston, który miał związać posiłki brytyjskie, dając tym samym potrzebny czas na bezproblemowe opanowanie Liverpoolu.

[Obrazek: slYENbDFSl8laW92vmBls_W2koK7sTmZ3nml0Vxg...41-h641-no]

Cambridge i Londyn zdobyte tak więc przyszedł czas na rozpoczęcie pościgu za wrogiem. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wszystkie wrogie dywizje na północ od Londynu albo rozjadę nadjeżdżając z południa albo rozbiją się o moje dywizje przecinające wyspę na wysokości Liverpool-Hull.

[Obrazek: pWQ9my1gbBnzV8fJWSn2YDQ34lpX0hs083OSv2wJ...41-h641-no]

Ta ostatnia kwestia była już na ukończeniu. Moja dzielna wyścigowa dywizja zmotoryzowana właśnie dotarła do Hull. Desant na Liverpool był na ukończeniu. Teraz należało opanować teren pomiędzy oba portami. Od zachodu nie powinno być problemu, gdyż desant na Liverpool był kilku dywizyjny. Do Hull musiałyby dotrzeć posiłki ale w miarę szybko mogłyby zrobić to okręty. Te jednak były uwiązane na Morzu Irlandzkim i tak zamykało się koło. Nie pozostawało mi nic innego, tylko realizować cele, krok za krokiem.

[Obrazek: KxVy8c69zhEn_pynll5ct8e4SaU70cuV7DA9CXgh...41-h641-no]

Liverpool wpadł w moje ręce. Atak wyprzedzający na Preston udał się ale w końcu brytyjska dywizja pancerna dotarła do miasto, wiążąc moje jednostki walką. Teraz to wróg blokował mi ruch atakiem wyprzedzającym. W między czasie jakieś bunty wybuchły w Norwegii ale póki co nie mam czym posłać tam milicji z Francji. W tle działań wojskowych, moi naukowcy dokonali kolejnego postępu, dzięki któremu moje średnie czołgi zyskają mocne argumenty Wink

[Obrazek: 74ObjXt7Eh6bzhcl1Rotabbt3o9oYUGLKAZxfw3d...41-h641-no]

Jak widać powstanie Norwegów wygląda niewinnie ale zbyt długa pobłażliwość da czas na rozrost partyzanckich sił. Do póki nie dolezą w pobliże Narwiku lub Trondheim, nie ma zagrożenia.

[Obrazek: Ee1ELF4IXYuYST5VT3X1-HmHXmcERW4MJN96WBYY...41-h641-no]

Oprócz technologii, ukończyła się także budowa 10 radarów. Na zachodzie nie mam ich już po co stawiać, bo radary mam angielskie. Lepsze miejsce będzie na froncie wschodnim a dokładnie w mieście Orzeł. 10 level radarów ma zasięg widzenia około 400 kilometrów. Orzeł jest w centralnej części frontu więc z północy na południe będzie „widział” aż 800 km. Dodatkowo na wschód swoimi oczami sięgnie aż po za Moskwę.

[Obrazek: xTPKiT7w8zqJrv2bV99AnpsO5ZnWeWZYlMNomQeW...41-h641-no]

Po opanowaniu Liverpoolu, Kriegsmarine skierowała się do Dover po dwie dywizje piechoty, aby następnie popłynąć do Hull. W tym samym czasie moja wyścigowa dywizja zmotoryzowana zasuwała na zachód. Martwiące były walki o Liverpool, które opóźniały domknięcie kleszczy od zachodu. Natomiast walec od południa zajął już Coventry.

[Obrazek: -3j5LoefiK8DedzBtbgaCxiKt5uLyePrCmrM5Az5...41-h641-no]

Liverpool zdobyty a więc marsz na wschód.

[Obrazek: VKS-ts-8rap8ue3degifXjdUpT_H54xnoJP3jx-2...41-h641-no]

Kriegsmarine skupiała się teraz na podwożeniu dywizje maruderów na pierwszą linię frontu. Teraz wychodziło, że moja armia desantowa ma tylko 6 dywizji szybkich Big Grin

[Obrazek: IHpOu2gyUJdoOjLV_x4Tvs0GzJP1JxImrQlUNcMk...41-h641-no]

Podczas rejsu z posiłkami do Hull, nadarzyła się okazja zniszczenia Floty Północnej  towarzysza Stalina. W tym momencie świetnie widać jak bardzo pomocne są radary. Wgląd na Morze Północne w tym przypadku mam dzięki radarom w Dover oraz Norwich. Szybka analiza danych, skorygowanie kursu i po kłopocie. ZSRR w „nagrodę” otrzymało minus do jedności narodowej za utratę okręty flagowego floty.

[Obrazek: QN_wUzHT3myJXcvJT04odjFLCgupjevdlOZ-Za0P...41-h641-no]

Linia przechwycenia czy też blokady między Hull a Liverpoolem spełniła swoje zadanie. Wszystkie wrogie jednostki przeze mnie okrążone powinny doczekać swojego końca gdzieś na plażach na południe od Liverpoolu. Do tego czasu postanowiłem postawić „drugie zasieki” tym razem w Szkocji. zadanie powinno być łatwiejsze, gdyż wyspa ma w tamtym miejscu tylko 3 prowincje szerokości. Dodatkowo Glasgow oraz Rosyth mają bazy morskie, więc dosłanie posiłków na okrętach to pestka. Na dokładkę chciałem opanować desantem morskim Newcastle, gdzie znajdowały się radary oraz kolejny świetny port.

[Obrazek: yuF8N_7TBJISQsdL734slU4QipiELvOWZUQmsdwZ...48-h641-no]

Po zbudowaniu radarów, wolne moce przemysłu spożytkowałem na rozpoczęcie produkcji 10 brygad artylerii dla 2 korpusów piechoty na froncie wschodnim.

[Obrazek: Zj76nzFe_M1Bz67BLsnq7hhgLd7hjWwQEeuLJofS...41-h641-no]

Naukowcy opracowali kolejne technologie, tym razem podnoszące zdolności Luftwaffe. Szczególnie ważny był parametr skuteczności nocnych ataków, który powinien dać mi przewagę do walki praktycznie na każdym froncie.

[Obrazek: RnIsGZMg3zr-CZfftog-Fc-RZoxiucw1eckYg8U0...41-h641-no]

Na południe od Liverpoolu wszystko było już jasne. Tylko kwestią czasu aż wykończę tą resztkę brytyjskich jednostek.

[Obrazek: _ax69j9AS_a3kUXhCaTZhtCRrrLNJv5oLV-I9H9E...41-h641-no]

Desant na Rosyth miał być powieleniem ataku na Dover. Ściągamy wroga z Glasgow a potem na pusty szkocki port „zaskakujący” desancie. W tym momencie moim jedynym godnym przeciwnikiem, stawało się ukształtowanie szkockiego terenu a nie ilość wrogiej armii.

[Obrazek: 3RXZUz4B5V2M_rTOmysdTR5_TZ-Os1_SUluKrGwq...41-h641-no]

Podbijanie wrogich terenów na plusy i minusy. Tym pierwszy jest fajny efekt strategiczny, czyli kontrola nad Kanałem La Manche. Minusem jest kolejny bunt, tym razem we Francji. na całe szczęście siły pacyfikacyjne są bardzo blisko.

[Obrazek: UY08ncSBZtAVpmzloTPhGl8jiAsQOgB8_aFs9xcz...41-h641-no]

Po zajęciu Rosyth, opanowałem jeszcze Edynburg i okopałem się, gdyż w tym samym czasie Kriegsmarine płynęła na Morze Irlandzkie, aby zaatakować desantem Glasgow.

[Obrazek: A9mWsdvLZqXg_MoL9WmAcsbt13Wv8GUpYKyAam6P...41-h641-no]

Przemieszczenie się brytyjskiej dywizji zmotoryzowanej z Glasgow na wschód, otwierało przede mną możliwość jej okrążenia. Wystarczy, że z Rosyth i Edynburga obejdę wrogie pozycje od północy i południa, natomiast desant koło Glasgow dopełni reszty. Jak widać walec od południa dotarł już za Newcastle.

[Obrazek: OeS5zvQB8UZugt_BFFUVRqRBhS9tVJRw0gDecDOL...41-h641-no]

Na południe od Liverpoolu następował ostatni akt brytyjskiej obrony. Wszystkie moje dywizje w tym rejonie miały dotrzeć  i zetrzeć w proch Brytyjczyków w Anglesey. Manewr ten miał jeszcze jedną zaletę, gdyż Kriegsmarine będzie mogła przerzucić te jednostki na północ.

[Obrazek: 87lKKoHb5pxBQXXw4WzOrz8TUwUPhnkYg4yDsy3H...41-h641-no]

Zgodnie z przewidywaniami, Norwegowie nabierają wiatru w żagle. W momencie gdy moja flota nie będzie mi potrzebna koło Wielkiej Brytanii, niezwłocznie przerzucę tutaj jakąś dywizję milicji z Francji.

[Obrazek: UuizJowAO9XTei5n80tc7rZZ4WAG_tnFQO8fPbfh...41-h641-no]

W oczekiwaniu na przybycie moich dywizji do Anglesey, Kriegsmarine zaokrętowała jedną dywizję piechoty celem dokonania desantu na Belfast. W ramach bonusu dochodzi do kolejnej bitwy z małymi siłami wroga. W tym samym czasie moi naukowcy dokonali kolejnych istotnych postępów. Piąta brygada w dywizji to istny kop dla siły ofensywnej armii. Wzrost morale dla artyleryjskich brygad wsparcia na razie jest średnio użyteczny, gdyż w Wehrmachcie jest ich jeszcze niewiele. Jednak możliwość produkowania V1, jest tym co tygryski lubią najbardziej. Mając wreszcie V1…hmmm, rozmarzyłem się Big Grin

[Obrazek: GJN7vtm-n94p9E_F0cu4eQMD75OpGMAwGQHhUVep...41-h641-no]

W związku z tym, że wynalazłem to i owo, przyszedł czas na kolejny pakiecik nowych technologii. Skoro większość mojej armii to piechota, to będę dalej ją dopieszczał. Wytrzymałość w dżungli i desantowanych marines obecnie nie przełoży się na wynik walk w Europie ale uzyskam dzięki temu doświadczenie potrzebne do wynajdywania nowocześniejszych doktryn lądowych. Oprócz tego udoskonalę swoich inżynierów.

[Obrazek: N5TjR-BDSDO0_bT_gZhez5w-vcGFEM5DE7kK0NJ0...41-h641-no]

Oprócz piechoty modernizacji poddam wszystkie artyleryjskie brygady wsparcia oraz samochodów pancernych. Te ostatnie będą potrzebne do rozbudowy dywizji pancernych, natomiast artyleria jak wiadomo ma wzmocnić piechotę.

[Obrazek: Tr2lrCBLcjY4sYhmnvVtzwu4FwebKrJD3GzzQPJo...41-h641-no]

Pływanie po Morzu Irlandzkim staje się coraz bardziej niebezpieczna ale na moje szczęście Royal Navy nie przysłała pancerników.

[Obrazek: hWkI0ZGvs4sc2vNpIetsfHoyN5-FoZdwzKrf7kq7...41-h641-no]

Ostatnie morskie starcie zapoczątkowało koniec Wielkiej Brytanii. Kriegsmarine kierowała się do wrogiej bazy morskiej na Orkadach czyli Scapa Flow.

[Obrazek: DNo5QcwsJnK1y5ovsR-68b-WnxdD4m6fy7WQOfSI...41-h641-no]

Desant został wykonany wielokierunkowo, aby jak najszybciej opanować Szkocję. W tym momencie Brytyjczycy utracili wszystkie porty na swoim rdzennym terenie a w związku z tym ich flota może bazować na Szetlandach albo w Gibraltarze. Ukoronowaniem moich podbojów był oficjalny upadek Londynu na arenie międzynarodowej czyli minus do jedności narodowej dla Wielkiej Brytanii.

[Obrazek: HSzdN1n2C6VwRBwRHhcYrAB57h5S3u0iz2uVZiWP...41-h641-no]

Naukowcy rozpoczęli badanie drugiego poziomu dużego zbiornika paliwa do dużych samolotów. Co prawda nie planuję w najbliższej przyszłości lotnictwa strategicznego, to lotnictwo transportowe nie musi mieć już 500 kilometrów zasięgu.

[Obrazek: IUdVJ23x9ylQ6Whn2Q59vp2yRya550zEtEcHE-QN...41-h641-no]

Walki na terenie Wysp Brytyjskich dobiegają końca. Irlandia Północna praktycznie jest już pod kontrolą, natomiast opanowanie Szkocji jest kwestią czasu. Na celowniku są już Szetlandy oraz duńskie Wyspy Owcze, tak aby Brytyjczycy nie mieli baz morskich na Morzu Północnym.

[Obrazek: lCV-NFj09J6pTrKcI45wSyE2q2nncbUz3oRbyCw8...41-h641-no]

Na zachodzie po opanowaniu Wielkiej Brytanii uzyskałem spokój. Alianci nie będą mnie już bombardować ani mieć baz wypadowych do jakiś upierdliwych desantów. Partyzantka w Skandynawii jest tylko małym problemem, który niebawem zostanie rozwiązany. W takim razie jaki będzie kolejny mój ruch?? W zasadzie tytuł AARa to Zitadelle ale droga do niej nie może być za łatwa Wink
GG 49408524
[-] The following 2 users Like lysy's post:
  • Elas, rutherfrodo
Odpowiedz

Uff, było blisko. Jak widać pływanie Kriegsmarine to istna loteria. Tym razem Tirpitz ledwo przeżył spotkanie. W związku z tym, że nie tylko on wymaga napraw, odczekam trochę czasu w Liverpoolu, aby pokiereszowane okręty zostały naprawione.

[Obrazek: LmGze6lCfz-XmcKOfzExQCYtSmt8TXb7l92FJgIR...41-h641-no]

Po opanowaniu Wielkiej Brytanii, Royal Navy ma tylko dwa porty na Morzu Północnym. Bliżej Scapa Flow znajdują się Szetlandy, natomiast trochę dalej Wyspy Owcze. Obu archipelagów nie chcę atakować desantem morskim, gdyż o ile sam desant raczej się uda, to uciekające brytyjskie okręty mogłyby mi mocno uszkodzić  moje okręty. W związku z tym, że do obu archipelagów jest mniej niż 500 kilometrów, brudną robotę wykonają spadochroniarze. Najpierw dokonam desantu na Lerwick, gdy wroga flota wycofa się, popłynę tam swoimi okrętami i zabiorę spadochroniarzy z powrotem do Scapa Flow. W momencie gdy będą gotowi, cały schemat powtórzę w przypadku Wysp Owczych.

Miłym dodatkiem do obecnych wydarzeń, jest kolejna przydatna technologia. Kriegsmarine będzie troszkę mocniejsza Wink

[Obrazek: lZoP95gme1lnYz5AZK6U0r2GM9F7PQ7rBzqYLHuH...41-h641-no]

W raz z odkrywaniem kolejnych technologii, wykorzystuje wolne moce do badań technologii morskich które podlegają na okrętach modernizacji. Mam na myśli artylerię przeciwlotniczą oraz wszelką elektronikę np. radary czy sonary.

[Obrazek: RlYrXvxlZnbd-ThTeztlheaJSgre8r4eSreH4MrD...41-h641-no]

Porządki w Zachodniej Europie kończę zwasalizowaniem Irlandii. Wystarczy rajd na Dublin z okolic Belfastu oraz desant morski w okolice Cork. Nie mam zamiaru niszczyć jakichkolwiek irlandzkich jednostek, gdyż jako przyszły satelickie państwo, Irlandia powinna zwalczać ewentualne bunty na wyspach. Zobaczymy co z tego wyjdzie, bo niestety AI w tej materii jest do kitu. Najczęściej interesuje się co dzieje się na jego granicy a reszta to już totalna loteria.

Tak naprawdę powód do wojny może być każdy, ale najważniejszy jest taki, że docelowo podbijam wszystko co stoi mi na drodze.

[Obrazek: 4mWyLTmFXKhT4FhZPEPAzkQ0Fg3Y4LPW0OEqFZWV...41-h641-no]

Desant na Cork próbowali przerwać Brytyjczycy, ale 1 pancernik w osłonie krążownika to słaby przeciwnik. Ważniejsze co w tym czasie uzyskała Luftwaffe od naukowców Big Grin

[Obrazek: 2B1b6WYc72hdIYaY0hejbe7Nyj75RM0bifhM8emD...41-h641-no]

I po sprawie. Irlandia po północy wstąpi do jedynego słusznego sojuszu.

[Obrazek: fvAd8bMzhpaOCEflo3d0kKKfRyvJNd5g-Uh-hR_a...41-h641-no]

Na froncie wschodnim moje radary w Orle działają już na pół gwizdka. Zasięg widzialności w pozycje wroga wynosi ponad 200 kilometrów a docelowo przekroczy 400. Jeśli to nastąpi to Armia Czerwona będzie jak na widelcu.

[Obrazek: xFdhwgDhdM5LUUb57RdOarTwtt-iXtIvWaDFA_UW...41-h641-no]

Szetlandy opanowane więc czas na Wyspy Owcze. Barki desantowe powinny przydać się, ale póki co muszę korzystać ze zwykłych statków transportowych. Na razie nie wiem kiedy przekieruję moce produkcyjne na wzmocnienie floty, gdyż z braku metali rzadkich jakieś 200 fabryk nie może pracować.

[Obrazek: dJ_I8AwJu69S5n3gIwK9r_Pe7Ijc079e0Nh91RmS...41-h641-no]

Koncentruje swoje siły z operacji Seelowe w Cherbourgu z zamiarem ich dalszego wykorzystania. W okolicach Glasgow zostawiam jedną dywizję piechoty, która będzie tłumić ewentualne bunty. Po pozbyciu się Royal Navy z Morza Północnego, miejsce Brytyjczyków zajęli Amerykanie. Okręty podwodne US Navy prawdopodobnie operują w oparciu o Islandię ale równie dobrze AI w ramach bugu Paradoxu, mogą operować nawet z Los Angeles.

[Obrazek: HbmNqN9bpWklPgf1cft09IT-dk_h2c_TsCVjZsKm...41-h641-no]

Z Cherbourga przebazuję Kriegsmarine do Bordeaux a następnie pod samą granicę z Hiszpanią. Rzut oka na mapę mówi jasno gdzie płynę. O nie, Hiszpanię na razie olewam bo mam zamiar pójść na skróty. Celem będzie desant morski na Gibraltar. Na pokładach moich okrętów jest cały korpus pancerny z Francji oraz kilka dywizji piechoty. Do tego parę sztabów, aby zmaksymalizować bonusy podczas walki.

[Obrazek: Wb890Eqm-dOoXMMzyozJG4qyOcpl5aKjI-aF3yEx...41-h641-no]

Jedyne czego muszę pilnować, to tak płynąć  flotą, aby okręty nawodne zanim opuszczą dany akwen morski, zostały dogonione przez okręty podwodne.

Moje tygrysy właśnie otrzymają turbo Wink

[Obrazek: EyArR-Abb-_Q83BAhVxm5tHSAH66sC9j9Rr9KHo3...41-h641-no]

Po dotarciu do celu wywiad pokazał, że w porcie gibraltarskim jest 10 okrętów brytyjskich w tym lotniskowiec. Na całe szczęście mają do mnie kawałek drogi, a jeśli zajmę wcześniej Skałę, to będę bezpieczny przed ewentualną kontrą. Aby tak się stało, muszę pokonać obrońców Gibraltaru. Wywiad pokazuje kilka jednostek, ale równie dobrze mogą w tym być tak dywizje jak i sztaby.

[Obrazek: U65f0mGtXyWuFuqbI3Xmr4YwwWiQRPY6QWUuV-M9...41-h641-no]

Desant przeprowadzam w dość podobny sposób jak podczas Seelowe. Korpus pancerny wspiera desantujące się 3 dywizje piechoty. Wszelkie sztaby także udzielają wsparcia z pokładu okrętów. Zagadka ze stanem liczbowym brytyjskich obrońców dość szybko wyjaśnia się. Na Skale znajdowały się same sztaby. No cóż, tym razem desant będzie szybszy.

[Obrazek: S8fngWVwN2A8ZNkrrl5zaA02mn6dM0ynfD91xUF2...41-h641-no]

W Gibraltarze zostawiam 3 dywizje piechoty, aby ubezpieczyć się na wypadek dziwnych „pomysłów” wroga. Kriegsmarine po odczekaniu aż Royal Navy odpłynie na wschód z utraconego portu, popłynie w ślad za wrogami.

[Obrazek: G0ekMQ7tIA_eN0AqTU7NsHejCfnWSicgszJ93x8-...41-h641-no]

Africa Korps w końcu doczeka się odsieczy. Najpierw desant w okolice Algieru, aby odciąć alianckie dywizje od połączenia z portami w Maroku nad Atlantykiem. Manewr ten jest prosty do wykonania, gdyż wybrzeże Północnej Afryki jest przejezdne na głębokość 2 prowincji od wybrzeża. Dalej na południe znajduje się nieprzejezdna Sahara. W Algierze desantuje resztę piechoty a korpus pancerny desantuje w Bizercie. Przyszłość dywizji alianckich w tej części frontu jest już jasna, gdyż ich totalna anihilacja jest kwestią czasu. Dywizje z Algieru pomaszerują następnie na zachód aby opanować teren aż po Casablankę.

[Obrazek: EAz9m7x52hZSx61CBNSThhM8fSmueC8cExUH6yVg...41-h641-no]

Po zdobyciu Algieru, który był tymczasową stolicą Francji, do moich magazynów trafia trochę metali rzadkich. Przez jakiś czas mój przemysł będzie mógł pracować na pełnych obrotach.

[Obrazek: s4IVoBfF7d9EDQPszTXrNqrjlN_h5ZXUil9YgiBB...41-h641-no]

PO wydesantowaniu dywizji w Algierii, Kriegsmarine udała się z powrotem do Cherbourga po drugi rzut dywizji. W tym samym czasie w Marsylii zwodowałem swój lotniskowiec, który powinien nabrać odpowiedniej organizacji, do czasu aż reszta Kriegsmarine ponownie zawita na Morze Śródziemne.

[Obrazek: a4ZjbcAlTWPSjpDNiGXoIp3TaDaisWwwa2tHM29w...41-h641-no]

Włączenie Grafa Zeppelina do reszty floty nastąpiło zgodnie z planem. Cała Kriegsmarine wzdłuż północnych wybrzeży Morza Śródziemnego, popłynęła w ujście Nilu. Dobicie wojsk generała Montgomerego w Tunezji, zamierzam rozpocząć od przejęcia kontrolii nad Kanałem Sueskim.

[Obrazek: iAL1B-mwKFIJIbragRQxKr6Bmaw1IN-JziM7Uh9A...41-h641-no]

Dseant wykonuję na wszystkich dostępnych plażach u ujścia kanału. Jedyne co Brytyjczycy mogą mi przeciwstawić w Egipcie to lekkie okręty oraz jedna dywizja zmotoryzowana. Celem całej operacji, jest przejęcie kontrolii nad Ismailiya, która podobnie jak Gibraltar czy Kopenhaga, blokują ruch morski przez wskazany akwen.

[Obrazek: 208djZAPg3Xcci6a8nUNLpFUZl5Ja92_67dYgBRI...41-h641-no]

Ja szaleje w Afryce a USA dokonują desantu 3 dywizji marines w Breście. Na szybko ściągam lotniczo spadochroniarzy z Cherbourga, z terenu Holandii dwie dywizje piechoty i na wszelki wypadek dywizję piechoty, którą zostawiłem nad Tamizą.

[Obrazek: 2A1TytsfdDaJ7cLbSYfVBOHFRI77pHPmxrX_LGic...41-h641-no]

Sprawy w Egipcie rozwijają się zgodnie z planem. Moja piechota maszeruje sobie raźnie na zachód w stronę Tunezji oraz małymi kroczkami w kierunku Palestyny. Niedaleko Aleksandrii doszło do kolejnego zwycięskiego pojedynku z Royal Navy.

[Obrazek: SSqKv5Ss7Ar1J4kn6otyAjqGumeA5uLbbUvQbAQh...41-h641-no]

Choć ściągnięci na szybko spadochroniarze w ostatecznym rozrachunku musieli wycofać się z Brestu, dało to czas na dotarcie moich 3 dywizji piechoty. Kontra była już tylko formalnością.

[Obrazek: IfZhCSfYx0kTu16rOkSGIaMJ_agYUZyYIkHlBcBg...41-h641-no]

Bez większych problemów opanowałem teren między Algierem i Tunezją a tym samym, zwolnił mi się korpus pancerny i kilka dywizji piechoty, które tam walczyły. Po zajęciu Egiptu została tylko jedna rzecz do zrobienia ale najpierw czas na porządki na Malcie.

[Obrazek: mhj9B5JjWpk1VEWPObbSJw_3QrDZKWH6c11rISUb...41-h641-no]

Hokus pokus i wszystko widać. Wszystko dzięki pełnej mocy radarów.

[Obrazek: aJLkZhc7ZxAkEiEbdQ67J0a_eG1GCv_gmvmkAsA1...41-h641-no]

Po zajęciu Malty czas na ostateczne zlikwidowanie wrogich oddziałów w Afryce. Desant pod Trypolisem był powieleniem tego z Algieru. Część jednostek miała dotrzeć na południe docierając do nieprzejezdnej Sahary a reszta uderzać na zachód.

[Obrazek: ia0UAeXc8zDmRQRFLET0REJxU3eGb164nyD9z0PK...41-h641-no]

Africa Korps także ruszyła 4 litery i także zaatakowała na całej szerokości frontu. Atakowane prowincje miały zniszczoną wcześniej przeze mnie infrastrukturę w ramach prowadzonej obrony, przez co wrogie dywizje nie miały wysokiej organizacji. Atak postępował błyskawicznie i zostawało mi tylko gonienie wroga.

[Obrazek: YKw5co0lGSrpPTDJSS9Hfs_tbXeb2K1ENqLCKsrn...41-h641-no]

Afryka odzyskana. Resztę terenu odbije pojedynczymi dywizjami przy współudziale Włochów. No cóż, nigdy nie zostawiam AI bez opieki.

[Obrazek: xE_qEp04dZAEx4KpXfM6yIlZS4QeFShy5UgZlXTb...41-h641-no]

Parę dywizji które atakowały na wchód z Egiptu, opanowały już Palestynę i Syrię oraz wkroczyły do Iraku. Docelowo te niewielkie siły mają dotrzeć do pozycji, gdzie między moim terenem a radzieckim, będzie jeszcze skrawek Imperium Brytyjskiego lub Persji. W tej ostatnie chcę tylko zająć jedną prowincję koło Kuwejtu, gdzie znajdują się szyby naftowe. A czemu tak? Otóż jeśli ZSRR będzie graniczyć z Wielką Brytanią lub innym państwem alianckim, to nie rozmieści na takiej granicy swoich wojsk. Póki co nie mam zamiaru jeszcze na tym terenie walczyć z Armią Czerwoną.

[Obrazek: mTwIod9eBzodcmoTkrA283tDRt9ZvON_U5ywj65v...41-h641-no]

Wielka Brytania dycha ostatkiem sił. Mały desancik ja 2 góra 3 punktowane prowincje i imperium nad którym nie zachodziło słońce, przejdzie do historii.

[Obrazek: R8XOQWBfTAZO2I_C9tKquo7QVSoS7FatWt4PFIRw...41-h641-no]

Upłynął rok gry, podczas której starałem się grać bez pośpiechu. Udany Seelowe daje dużego kopa i nie jest trudny do przeprowadzenia. Gorzej byłoby, gdybym odwrócił akcenty i atakował na wschodzie. Prawdopodobnie dałbym radę przepchnąć linię frontu na wschód, ale ciężko byłoby zniwelować przewagę ilościową Armii Czerwonej. Po pozbyciu się Wielkiej Brytanii i kłopotów w Afryce, do działań w ZSRR zyskałem ekwiwalent porządnej armii, mającej w swoim składzie jakże potrzebne czołgi Smile
GG 49408524
[-] The following 4 users Like lysy's post:
  • arcyżużel, Chidori, Elas, rutherfrodo
Odpowiedz

To ai jest tak tępe, że to aż smutne. Wręcz za darmo oddać Suez i Gibraltar xD a jak wojna w Azji?
Ą̸͝͝ǹ̨̀͡d̨̀҉ ̷̴̴͘a̡̛͠s͜͡͝͝ ͟͝w̴̵̷̛̕á͠͝t̷̨͡͏e̵̡r̴̨̀͘ ̧́͘͞͠h̸̡͜a҉̛ś̸ ̛͜n̶̴҉̢͡o̵̵̢͞ ̨̀ç͢o͏̀͝n̸̡͡͞͏s̨̧͘͞͞t̶̕a͏̡͏̷͡ǹ̨͜͠t̡́͡͞ ̶̵̢f͞͠o̴̕r̷̶̢̧m̧͠҉͏́ ̛̕̕͡t̶̡̀ḩ͠͞e͏̶̡҉r̸̶͘e͟ ́ą̧̨̕͝r̶̸͜͟͞ȩ ̀͞i͠҉̷͝n͝ ̕͏w͜͢͢͝a͏̕r͏́ ̴̕n̶̸̕͝҉ò̶̧҉͞ ̵c̀҉̧̡͢o͢҉͘ǹ̛҉̡ś̴͜͏t̶̶͢a̡͘̕͠ņ͠͡t͢͏̧͡ ̡̡͜c̵̵̢͢͠o̵҉̵n̵҉d̛͢͡i̕̕͜t͟͠i̢͏̧͜o҉̸̢̀͠n̶̷̨̧͝s̵̷̨̕
Odpowiedz

W Azji Japonia w defensywie. Malaje Brytyjczycy odbili, Syjam upadł a Amerykanie są już prawie przy Filipinach. Po wygonieniu UK z Europy, US Navy bardziej rozgości się na Atlantyku ale mi to w tym momencie nie będzie przeszkadzać bo co najwyżej AI zrobi jakiś desancik ala ten z pod Brestu.

A widziałeś inteligentne AI w grach, że o grach Paradoxu nie wspomnę? Smile Po tylu latach Hoi3 na rynku, najlepszy progres z AI dokonali w modzie BICE. Dokonało tego tylko parę osób a cały sztab w Szwecji jakoś nie potrafił.
GG 49408524
Odpowiedz

w bice ai nie jest tez hiper intelignetnem ai dostaje po prostu boosty do wszystkiego, dywizje są mega twarde, liczne, ty masz problemy z suplem etc to i jest wyzwanie, ale to nie tak ze z powodu hiper cwanego ai, inaczej nie da się tego zrobić, nadzieja jest przyszłość i uczenie maszynowe, przynajmniej tak mi się wydaje, bo nie znam zbytnio tematu, w przeciwieństwie do takiego elasaTongue
Jak skończysz to możesz łysy zapodać aara z bice jakiś niestandardowym państwem, lud czeka!
Odpowiedz

Zobaczymy, może zagram Japonią Smile
GG 49408524
Odpowiedz

Jakbyś szukał olbrzymiego wyzwania to proponuje zebyś grał na tym sejvie, gdzie grał początkowo nobek i wyzwolił Białoruś Tongue
Odpowiedz

Zanim wyruszę gdzieś dalej, postanowiłem zatopić Royal Navy, która stacjonowała w Misuracie. Bez zaopatrzenia (odcięty Gibraltar i Suez) nie był to groźny przeciwnik ale w przyszłości zamierzam pływać po Morzu Śródziemnym samymi okrętami transportowymi, które w starciu z takimi siłami skończyć mogłyby na dnie.

Wykorzystując Luftwaffe na Sycylii bombardowałem brytyjskie okręty w porcie. Moje lotnictwo miało też wspierać bezpośrednio bitwy morskie. Na te ostatnie nie musiałem czekać długo. Zajęcie Misuraty pozbawiło Royal Navy ostatniego portu na Morzu Śródziemnym a tym samym, jej okręty należało już tylko złapać i zatopić. Choć miałem mniej dużych okrętów artyleryjskich, różnica w poziomie organizacji oraz Luftwaffe nad głowami gwarantowały sukces. Po wypędzeniu Royal Navy z portu, moja Kriegsmarine starła się kilkukrotnie z wrogiem pomiędzy Maltą a Tunisem. W każdej kolejnej bitwie brytyjskie okręty wyglądały coraz gorzej. Finalnym efektem było całkowite zatopienie sił wroga a tym samym Morze Śródziemne było bezpieczne.

[Obrazek: Xt3PniCeae-Y3MtCsEXpWUN3AkL5M_PbR0AIuHln...06-h636-no]

W Aleksandrii zgrupowałem wszystkie dywizje z Egiptu oraz Krety. Najważniejsze były dywizje szybkie, które miałem zamiar wykorzystać bardzo aktywnie. Docelowo do zabezpieczenia Suezu, chciałem zostawić brygady garnizonowe oraz jedną dywizję piechoty. Reszta miał przenieść się w inny rejon operacyjny.

[Obrazek: H17fnQOQw8GaDGOb3tqodrOfHl-85mJbMQu0kK7G...32-h636-no]

Wraz z odkrywaniem kolejnych technologii rakietowych, zyskałem możliwość zwiększenia zasięgu V2. Czyli to co tygryski lubią najbardziej Big Grin

[Obrazek: msepXoaPldgGAIgf_i28Z98M_UdTtYjuPWGqh4Bo...32-h636-no]

Po opanowaniu całego basenu Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu oraz Wysp Brytyjskich w Europie został już tylko jeden wróg. ZSRR. Jednak zanim zabiorę się za czerwonego potwora, postanowiłem dobić Wielką Brytanię. Taki ruch dawał kilka plusów za cenę jednego minusa. Negatywną stroną moich działań będzie opóźnienie ruchów na froncie wschodnim. Co zyskuję? Zajęcie stolicy czyli Kalkuty da mi na szybko część brytyjskich zasobów metali rzadkich. Upadek Albionu da mi natomiast dostęp do złóż tych metali na Półwyspie Malajskim. Pozbędę się resztek jednostek wroga, które przestaną mi się pałętać po mapie a te które zostaną będą miały przez długi czas prawie zerową organizację. Wielka Brytania przestanie być przywódcą Aliantów (USA zostanie) a ja wejdę w posiadanie większości brytyjskich terenów. Wystarczy, że zajmę dosłownie parę punktowanych prowincji w słabo lub w ogóle nie bronionych Indiach. Na pewno będą to Bombaj oraz Kalkuta. Gdyby to było za mało zajmę Rangun oraz Singapur.

[Obrazek: H17fnQOQw8GaDGOb3tqodrOfHl-85mJbMQu0kK7G...32-h636-no]

Zanim do tego dojdzie, muszę rozmieścić nowo wyprodukowane brygady wsparcia. Artyleria rakietowa w całości zostaje dołączona do moich dywizji piechoty na południowym odcinku frontu wschodniego, koło Rostowa.

[Obrazek: 2-gHnWuNb0OBn6PieI8DN33Ecb7DIGEN-IxTu7eh...32-h636-no]

Zwolniony przemysł wykorzystuję do budowy nowej serii artylerii. Tym razem zwiększam ilość zamówienia z 20 do 30 sztuk, gdyż po pierwszej serii cena zakupu zmalała dzięki doświadczeniu produkcyjnemu. Nie wybieram artylerii klasycznej tylko dalej angażuję się w produkcję artylerii rakietowej. Parametry bojowe obu jednostek są dosyć podobne jednak na korzyść Nebelwerferów przemawia cena. Mają one tylko jeden minus, gdyż potrzebują więcej zaopatrzenia.

[Obrazek: aJ7-v6MSpwLes9m_KS3i0uPYWK3QBLPS_r0Ogndd...48-h492-no]

Resztę wolnego przemysłu przeznaczam na barki desantowe, które będą tak długo produkowane, do póki w magazynie będę mieć metale rzadkie. Prawdopodobnie będzie mała przerwa w produkcji ale po zajęciu Kalkuty problem zniknie.

[Obrazek: 2TObCtiaiivh7nOBuLMymKWqhYjjf_kPqgFYVND7...67-h237-no]

Kriegsmarine zapakowała w Aleksandrii na pokłady swoich okrętów, korpus pancerny oraz korpus piechoty i w oparciu o port w irakijskiej Basrze popłynęła do Indii. Sam rejs musiałem zabezpieczyć dostarczeniem konwojów zaopatrzeniowych do portu w ujściu Eufratu i Tygrysa. Desant na Bombaj rozpocząłem od desantu dwóch dywizji piechoty, które zajęły puste prowincje na północ i południe od Bombaju, które po zejściu na ląd zaatakowały ten port. Trzecim kierunkiem ataku był desant morski. Szturm na miasto gdzie była jedna brytyjska dywizja piechoty był formalnością. W między czasie dodałem war goal wchłonięcie Egiptu i po miesiącu zamierzałem to samo uczynić z Gibraltarem. W przypadku upadku Wielkiej Brytanii stanę się właścicielem tych terenów a nie tylko okupantem.

[Obrazek: 2XJa4A9QuhzPGF6HN34x5atAYdIYkZDGegB-ZeLF...32-h636-no]

Po zajęciu Bombaju celem stała się Kalkuta. Zasięg floty był wystarczający także w zdobytym porcie zostawiłem jedną dywizję piechoty i ruszyłem na wschód.

[Obrazek: oWLpRUrga_suNWferONZXBwICOqS2lBNJG0t-wBd...32-h636-no]

U ujścia Gangesu sytuacja była trudniejsza niż w Bombaju. Miasta broniły trzy dywizje do tego teren był zurbanizowany oraz otoczony rzekami. Powtórzyłem manewr z desantem na puste prowincje sąsiadujące z celem ataku. Tym razem na obie flanki wysłałem po 2 dywizje piechoty, które miały okrążyć miasto. Desant morski miał wykonać korpus pancerny.

[Obrazek: 6v8tpjMo6dKQKNC2JDavgaHIhamzqbW6Y3_dhKzx...32-h636-no]

Naukowcy w końcu dostali zielone światło w unowocześnianie doktryn lotniczych. Bombowce morskie miały zyskać kopa w bombardowaniu morskim a bombowce taktyczne w niszczeniu przemieszczających się dywizji. (Swoją drogą jedna z najlepszych zdolności bombowców taktycznych, która potrafi dosłownie zaorać wroga).

[Obrazek: zfnn1hUX1XRtOhnG8PrsAgiLRzNAn1zZzWCibxMM...32-h636-no]

Atak na Kalkutę przebiegał bez zakłóceń.

[Obrazek: 8VM_HXol_uM-zUddrWcNLoBYs6lScdPDd38MOQZF...32-h636-no]

Każdy kolejny kierunek natarcia potęgował postęp ataku.

[Obrazek: WGxPJJOD8vOoyp1L6UU0eLSRTBnWnj6ogPb6qaZm...32-h636-no]

[Obrazek: hn2eavOEDIhp7XrZynMuS1TdY5qnOe-KYx_Crd94...32-h636-no]

Brytyjczycy ściągnęli jakieś dywizje ale atak przez rzekę nie mógł zagrozić moim planom. (W Boryspilu pacyfikuje jakiś partyzantów).

[Obrazek: O-BOZcB3Z046z9G_QGkfdLOQ4mq6AF3uKDl1MAqY...32-h636-no]

Kalkuta upadła, jednak Wielka Brytania dalej trwa. Tym samym muszę pofatygować się do Rangunu.

[Obrazek: TWNShBw-LKW3QDkaHoTYrjqlxb6mjLUIx8nudOke...32-h636-no]

W Kalkucie zostawiam jedną dywizję piechoty…

[Obrazek: 8rL1T9HuLI3O8NHKBOJh9-msLYwfgtcLEj4IIQjI...32-h636-no]

…a reszta zajmuje pusty Rangun. Nie zajmowałem punktowanych prowincji w głębi Indii jak chociażby Delhi, gdyż zajęcie prowincji nadmorskich jest szybsze.

[Obrazek: 1-5hcxzpPXxSZZV0IaaZ2JXt4qEuLT-G7No92BFE...32-h636-no]

Rangun także nie wystarczył do upadku Wielkiej Brytanii, tym samym udałem się na Malaje. Opanowanie pustego Singapuru przypieczętowało los Brytyjczyków. Stali się krajem na uchodźctwie, które zachowało trochę floty ale z prawie zerową organizacją. Oprócz floty pod rozkazami brytyjskimi znajdowały się dywizje ekspedycyjne oddane przez mniejszych Aliantów. Po upadku Wielkiej Brytanii, uchodząca Royal Navy z Singapuru wpadła na moją Kriegsmarine. Bitwa nie była długa, gdyż Brytyjczycy szybko się wycofali bez strat. Na razie postanowiłem odpuścić uganianie się za nimi.

[Obrazek: racACW3nmiHnGzy28gFXI0cYM4KlbKzTs9OwWOGg...32-h636-no]

Większość terenów brytyjskich w Euroazji była moja. Skoro już dopłynąłem na Malaje postanowiłem ulżyć Japonii i wspomóc ich w pokonaniu Chin.

[Obrazek: 2lIEji8uOw4fnvL41yagqrpX-uG4SuVldcQHo4Dq...32-h636-no]

Zajęcie dwóch prowincji w okolicy Hong Kongu doprowadziło do tego, że Chiny stały się satelitą Tokio. Tym samym Japonia uwolniła sporo dywizji co powinno ułatwić jej walkę z USA. Po uporządkowaniu spraw w Chinach, Kriegsmarine miała zostawić resztę piechoty w Singapurze a korpus pancerny zabrać z powrotem do Europy.

[Obrazek: HMSIYMSrhtdVdzmU1eI3f9h60yIndzAO1tPBO3gj...32-h636-no]

W między czasie kolejna seria artylerii rakietowej może zasilić moje dywizje. Tym razem została skierowana na front koło Leningradu. Barki desantowe zostały zwodowane w Sewastopolu.

[Obrazek: xTHYIfsswRM6GCmziMnTAPrkzI6Y_l48WeDtvCOk...32-h636-no]

Wolne moce produkcyjne przeznaczyłem do produkcji normalnej artylerii. Po przejęciu brytyjskich zasobów metali rzadkich mój przemysł mógł nie oszczędzać na produkcji. Po rozmieszczeniu zbudowanej artylerii rakietowej okazało się, że między Leningradem a Rostowem na takowe brygady wsparcia oczekuje jeszcze 56 dywizji. W tym momencie jedynie dywizje w Finlandii oraz na Bliskim Wschodzie będą pozbawione takowego uzbrojenia.

[Obrazek: RwLYchNPW0xIZd45y8wR2WBa6nIhrhw7E07ppRoa...67-h245-no]

Kriegsmarine w drodze powrotnej do Europy podbiła Oman i Jemen oraz Arabię Saudyjską. Dywizja która została w Bombaju pomaszerowała zwasalizować Nepal a dywizja z Kalkuty miała zrobić to samo z Bhutanem.

[Obrazek: 0DbJZI6wEfd6AkaHCgXe5f2dDM0kkjbrZrwpI_z5...32-h636-no]

Postępująca modernizacja armii uwalniała kolejne moce produkcyjne, które przekierowałem na zbudowanie V2.

[Obrazek: djKFknUqr3rRCDs-BW4jUtwL-w9ipqhQ1q08nHQt...70-h242-no]

Przygotowując się do starcia z ZSRR postanowiłem zmienić akcenty w polityce okupacyjnej, które powinienem zrobić już dawno. W tym momencie cały okupowany obszar z wyjątkiem terenów Wielkiej Brytanii poddaje totalnej eksploatacji. Dzięki temu mam do dyspozycji 521 PP.

[Obrazek: SAc7uPQO_4lzabYh1Cwd4kqWSUwtLnsK2JBmHuys...32-h636-no]

W ZSRR stawiam na współpracę z kolaborantami, natomiast w Wielkiej Brytanii wybieram tylko pełną okupację (totalną okupację zawsze mogę jeszcze wybrać). Tylko dzięki temu ruchowi jestem do przodu 36 PP. Zyskuję jednak jeszcze coś. Na froncie wschodnim maleje zagrożenie partyzantką co przekłada się na tańszy transfer zaopatrzenia do moich oddziałów liniowych. W momencie rozpoczęcia walk, dopływ zaopatrzenia będzie istotny dla sprawnego prowadzenia walk.

[Obrazek: pe59rq1ErlZWlXcEmfOZxkdYw8Detr_rGgbRqwaZ...32-h636-no]
GG 49408524
[-] The following 3 users Like lysy's post:
  • , Chidori, Pantax
Odpowiedz