Witaj!
  • 6 głosów - średnia: 4.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[HOI3] Zitadelle- czyli nie taki diabeł straszny

Lightbulb 
Zamiar napisania AARa z singlowej gry chodził za mną bardzo długo. Pierwotnie na tapetę miało trafić BICE, ale z uwagi na brak późniejszego scena ochota na pisanie mi przeszła. Jednak odkąd tworzymy Turboporadnik z Rutherfrodo z prędkością budowy polskich dróg, postanowiłem poszukać innego wyzwania. Cel tym razem był prosty. Nie kombinowałem z wybieraniem jakiegoś moda, tylko skorzystałem z opcji które zaoferowali Szwedzi. Efektem będzie poniższy AAR, który oprócz przyjemności z grania dla mnie, ma dać instrukcje czytającym jak rozegrać scenariusz 1943 i czerpać przyjemność z gry w Hearts of Iron III. Zaczynamy Big Grin

Pierwsze co rzuca się w oczy po uruchomieniu scenariusza to mały bajzel po prawej stronie.  Osobiście bardzo tego nie lubię, dlatego łączę wszystkie w floty w danych portach w jeden związek. Podobnie podchodzę do lotnictwa, które także nie potrzebnie jest rozczłonkowane.
W drugiej kolejności sprawdzam co mam w inwentarzu w górnej części ekranu. Patrząc od lewej, o energię i stal nie musimy się martwić. Jednym i drugim III Rzesza po prostu rzyga. Trzeci surowiec czyli metale rzadkie są na tyle problematyczne, że w perspektywie 4-6 miesięcy, będą decydowały o strategicznych ruchach (detale później). Ropa w tym momencie gry jest nieistotna, gdyż w razie widocznego dna w magazynie, mamy w sojuszu Rumunię. Dostępna ilość przemysłu w momencie startu może nie jest imponująca, ale parę zaklęć i wykręcę ok. 530 PP. Zaopatrzenie muszę produkować w takiej ilości aby było zawsze lekko na plus, także i tutaj nie ma czym martwić się.
W tym momencie dochodzimy to surowca, którego potrzebuje aż 300 do realizacji priorytetowych planów. W tym momencie wojny zdobycie złota przez III Rzeszę jest lekko utrudniony, ale jest to do przezwyciężenia.

Pozostałe rzeczy są aktualnie pod kontrolą. Rezerwistów mam na przyzwoitym poziomie i przyjęta przeze mnie strategia sprawi, że ten wskaźnik będzie tylko rosnąć. Punkty dyplomacji nawet nie muszę robić nowych, gdyż to co jest z nawiązkom pozwoli mi zrealizować dyplomatyczne manewry. Wolni szpiedzy wystarczy, że będą lekko na plus i nic ponad to. Jak widać III Rzesza na początku 1943 roku ma pełny korpus oficerski. Jest to najważniejsza sprawa, która pozwoli mi walczyć przy tej kiepskiej sytuacji na froncie. Dwa ostanie parametry mogę sobie darować. Niezadowolenie łatwo trzymać na zerowym poziomie a jedność narodowa jest wystarczająca, gdyż nie zamierzam tracić rdzennie niemieckich prowincji.

[Obrazek: ExtgKX-Bz5qDCQ4hgbmPKbD96uFYllOq9HJFJyBR...30-h635-no]

Gdy spojrzymy na statystyki to pierwsza liczba robi wrażenie. Ponad 1000 brygad na stanie jest całkiem sporą armią ale same wojny nie wygrają. Luftwaffe wygląda lekko żałośnie o Kriegsmarine nie wspominając. Warto w tym miejscu dodać, że oba ostatnie rodzaje broni choć nie liczne, to przy odpowiedni zastosowaniu zdziałają cuda Smile

[Obrazek: P_HaCmij3NJsONfLor29pRF2a_HViYVSLMDpWALn...30-h635-no]

Patrząc szczegółowo na Wehrmacht widać, że w tych 1008 brygadach, jest ponad 230 sztabów, milicji i garnizonów. Bez sztabów nie można się obejść, natomiast garnizony i milicja zejdą na boczny tor. Główną siłą mojej armii są 32 brygady czołgów ( w tym 3 lekkie i 2 ciężkie) oraz 104 brygady zmotoryzowane i zmechanizowane. Cała plejada piechot ma zapewnić stabilność frontów, natomiast siły pancerne zrobią przewiew w liniach wroga.

[Obrazek: Uiz0kn_kkohkOX6yUUz8ZswD6e8p7ygh_DxFTnoi...30-h635-no]

Luftwaffe może nie liczna, szczególnie do tej z czasów Projektu Legion XIII, ale każde pokazane tutaj skrzydło będzie miało ściśle określone zadania do wykonania. Z uwagi na szczupłość sił, na żadnym froncie nie mogę walczyć na 100%. Dlatego będę kierować się zasadą zawężania rejonów walk powietrznych.

[Obrazek: -dDZb9iWwKUt2Z5Iq9QHrAogynx1hyeiHXNxBPKV...30-h635-no]

Kriegsmarine w takim stanie średnio nadaje się na walkę z Royal Navy. Bardzo ważne jest, że w składzie są Tirpitz, Gneisenau i Scharnhorst, gdyż bez obaw będzie można pływać po Bałtyku. Dużym minusem są tylko 2 okręty transportowe ale w ich przypadku czas produkcji jest bardzo krótki.

[Obrazek: AWA3p_TlOTbHsEdIpcrtsMXS00QZdXViOZN2YG5f...30-h635-no]

Po oględzinach inwentarza czas na wykonanie pierwszych ruchów. W dziale dyplomacji od razu klikamy decyzje Defence. Nie daje ona tak wielkich bonusów jak Blitzkrieg z 1939 roku, ale każdy bonus jest mile widziany. Drugą kwestią w dyplomacji jest handel. W obecnej chwili nic nie kupuje, tylko sprzedaje ile tylko się da energii i stali. Wiem, że mówiłem wcześniej o średnim poziomie metali rzadkich. Zapas w magazynie pozwoli mi funkcjonować na 100% możliwości przez kilka miesięcy, natomiast w tym momencie potrzebuje jak największy przychód złota. Ilość którą musze zebrać to wspomniane 300.

[Obrazek: D2W-am6ZdSpZ7L83w4sS-xX-wxI71CqR6jsZMNVe...30-h635-no]

Cel posiadania złota znajduje się w dziale polityka ale o tym przy kolejnym screenie. Generalnie polityka pozwoli wycisnąć mi maksimum z przemysłu, dlatego na dzień dobry 3 ministrów wylatuje ze składu: Walter Funk, Heirich Himmler oraz Wilhelm Keitel. Ich zdolności w tym momencie nie są mi do niczego potrzebne, natomiast ich zmiennicy mają zalety jedne z najlepszych w grze.

[Obrazek: RSeUWqEs40LeopUSYWiGgY7iH-rKn2YgzOcPgGzX...30-h635-no]

Albert Speer i jego +10% PP jest bezcenne. Już po zmianie tego ministra widać pozytywne zmiany w ilości dostępnego przemysłu.  Jego bonus jeszcze rozwinie skrzydła ale o tym za chwile. Drugi nowy minister to Joseph Goebbels z 5% wzrostem punktów leadership. Przy grze singlowej w sumie nie ma lepszej alternatywy od ministra propagandy. Ostatni stołek do zmiany to Szef Armii. Werner von Blomberg da ulgę przede wszystkim  logistyce na froncie wschodnim.

Kolejny punktem w polityce, istotnym z punktu zdolności III Rzeszy do walki, jest wybranie brakujących 3 praw wojennych. Tu dochodzimy do kwestii 300 sztuk złota, które są mi potrzebne do zmiany wspomnianych praw, gdyż każde kosztuje stówkę. W przypadku uzbierania pierwszej setki, wybiorę Total Economic Mobilisation. Główny bonus tego prawa to wzrost ilości dostępnego przemysłu, także to jest priorytet. W drugiej kolejności zmienię Heavy Industry Emphasis, gdyż wzrost szybkości produkcji też jest istotny. Na sam koniec Służba na Żądanie, czyli przymusowy pobór do wojska.

A gdzie brakujący przemysł aby osiągnąć wynik 530 PP? Wszystko znajduje się na prawo o praw wojennych. Mam na myśli politykę okupacyjną. Zasada którą przyjmuję jest taka, że na zachód od Odry, wybieram Totalną Eksploatację. Chodzi mi o kraje Beneluxu, Francję i całe Bałkany. W przypadku Polski i ZSRR na początek także wybieram te prawa ale w sytuacji gdy z zaopatrzeniem będzie kiepsko na froncie wschodnim, przejdę do łagodnej polityki.

[Obrazek: _SuN0LHnkRIOPpwkKsj1dcHuVhUz8OsyUPidY98T...30-h635-no]

W wywiadzie nie będzie wiele roboty. Ustawiam maksymalny priorytet na uzupełnianie kontrwywiadu, który otrzymuje jedno zadanie czyli łapanie szpiegów. Resztę opcji które oferuje wywiad, na ten moment odpuszczam.

[Obrazek: 7ZxOonym6z_b6cviYQCaLBFqA4XpFMyeTQH_C-jd...30-h635-no]

Dyplomacja, polityka i wywiad za mną, także czas najwyższy na technologie. Już pobieżne spojrzenie na ten dział pokazuje, że III Rzesza ma się całkiem nieźle. Zdecydowana większość dziedzin jest na czas lub lekko go wyprzedza. Jedyne tyły notuje marynarka ale na ten moment nie jest to groźne. Moim priorytetem jest 5 technologii, natomiast reszta wynika z zastanego kształtu armii.

W dziale piechoty uruchamiam pierwszy priorytet czyli noktowizja. Ponadto 4 technologie zapewniające większą przebojowość konkretnym dywizjom. W przypadku tych technologii istnieje także ukryta korzyść, gdyż ich zbadanie zapewni mi większe doświadczenie, które przyspieszy opracowanie doktryn lądowych.

[Obrazek: W4nzG7GMHClrDdUaKGDpkoPrh0gXWsAoftA4BxHX...30-h635-no]

Czołgi średnie są główną siłą Panzerwaffe dlatego im wcześniej zostaną unowocześnione, tym lepiej dla mnie. Z uwagi na posiadanie dużej armii, modernizacja będzie podstawą rozwoju potencjału bojowego.

[Obrazek: mt15D5YYAYuCubxlxCiQnx4IVO2lHhWpJPTz_chP...16-h629-no]

W lekkich siłach morskich wybieram tylko barki desantowe. Wiem, że mam krucho pod Stalingradem a Tunezje ledwo żyje, ale 1 punkt na badanie tej technologii to nic przy możliwości posiadania okrętów transportowych szybszych i z większym zasięgiem.

[Obrazek: Tz0w7jQRG0ddEmDpGljAZ4uk8cKZMC1k24t-JF9U...12-h629-no]

Ciężkie okręty pozostają bez zmian. Długi czas budowy plus ewentualne wcześniejsze badania unowocześniające, dałyby mi nowe okręty gdzieś w 1945 roku. Na razie na taki luksus III Rzeszy nie stać.

[Obrazek: SVePDRqjncACY6F79VN_T7hygCArOl5JTm0Xh_VP...02-h629-no]

Lotnictwo bombowe to jeden z największych beneficjentów pierwszej tury badań. 6 technologii dedykowanych moim ulubionym bombowcom taktycznym, przyniesie już nie długo zamierzony efekt. Na dokładkę wybieram większy zbiornik paliwa do mojego jedynego samolotu transportowego. No cóż, z zasięgiem 500km wiele nie uczynię przy skąpych siłach.

[Obrazek: cZFFCb10aEDHSGgD2bxF8ToRkix3jmc29vduyJOr...02-h629-no]

Myśliwce pozostawiam bez komentarza. W kampaniach legionowych nowoczesne myśliwce już nie jednego gracza zaorały , także w grze singlowej nie będzie inaczej.

[Obrazek: thGGqtmNX31NCeXqLemhPeQXzKzQD05wri3Xe2w6...00-h627-no]

Przemysł jest bez zarzutu. Uruchamiam jedynie kolejny poziom komputera. Nie tykam w ogóle bombki, gdyż na tym etapie gry zacofanie badań w tej dziedzinie jest za duże i efekty raczej przydałyby się do obchodzenia Sylwestra niż wygrywania wojny.

[Obrazek: ZjWKVICN-n2sD5Y_qlwNIvHKMBwM5BT6C46dwj1O...02-h631-no]

W sekretnych broniach wybieram drugi priorytet czyli ścieżkę dojścia do rakiet V1 i V2. 

[Obrazek: wjMFvdj7iBRUt3r2qLmBGx7sMmZDco4tN_n8LSfh...02-h629-no]

Trzeci priorytet znajduje się w Teoriach i jest związany z programem rakietowym.

[Obrazek: IIg0tMNsX2fAtbpzROU1idz5CVyWuIuEL8U58T8u...04-h629-no]

W doktrynach lądowych jest parę przykładów sporego wyprzedzenia w czasie, ale na drugim biegunie są doktryny które są mi niezbędne a badania nad nimi są zwyczajnie w krzakach. W tym momencie wybieram czwarty i piąty priorytet czyli Superior Firepower oraz Combined Arms Warfare. Pierwsza technologia odblokuje mi korzystanie z pięciobrygadowych dywizji, natomiast druga technologia da kopa czołgom. Istotne jest także rozwijanie Central Plannin oraz Large Front, tak aby jak najszybciej zbadać Grand Battle Plan oraz Human Wave. Reszta doktryn pozwoli zwiększyć organizację czy też odblokować zdarzenia bitewne jak np. Zasadzka czy Szok. 

[Obrazek: pB587Y8Bmk7499Veic1o8l_X74z1_IUzqiAsu_4X...04-h629-no]

Doktryny morskie na razie odpuszczam.

[Obrazek: uamNXD8hnmldLF_0igi8_Har1FUMHFYrJmgR10Qu...06-h629-no]

Podobnie jest z doktrynami lotniczymi.

[Obrazek: rWOfv6MnvfGZLHiPMP_K4iU1zOa8gkzHtKEgoUYs...04-h629-no]

Jak widać wybrałem 34 technologie, które chcę zbadać w pierwszej kolejności. Resztę leadershipu przeznaczę na uzupełnienie szpiegów i gdy osiągnę zapas 20, to rozpocznę kolejne badania aby jednocześnie badań 43 technologie.

Uff, dotarłem do końca pierwszego odcinka. Kolejny powinien pojawić się za tydzień, gdzie będzie trochę strzałek ala Jacek Gmoch oraz spora ilość tekstu, tak aby Tulev zdążył wypić herbatę Wink
GG 49408524
[-] The following 5 users Like lysy's post:
  • , arcyżużel, Chidori, Elas, rutherfrodo
Odpowiedz

ło panie !!!!! aar singlowy, aż łezka się w oku kręci, lajk musi być!
Odpowiedz

Na jakim poziomie grasz?
Ą̸͝͝ǹ̨̀͡d̨̀҉ ̷̴̴͘a̡̛͠s͜͡͝͝ ͟͝w̴̵̷̛̕á͠͝t̷̨͡͏e̵̡r̴̨̀͘ ̧́͘͞͠h̸̡͜a҉̛ś̸ ̛͜n̶̴҉̢͡o̵̵̢͞ ̨̀ç͢o͏̀͝n̸̡͡͞͏s̨̧͘͞͞t̶̕a͏̡͏̷͡ǹ̨͜͠t̡́͡͞ ̶̵̢f͞͠o̴̕r̷̶̢̧m̧͠҉͏́ ̛̕̕͡t̶̡̀ḩ͠͞e͏̶̡҉r̸̶͘e͟ ́ą̧̨̕͝r̶̸͜͟͞ȩ ̀͞i͠҉̷͝n͝ ̕͏w͜͢͢͝a͏̕r͏́ ̴̕n̶̸̕͝҉ò̶̧҉͞ ̵c̀҉̧̡͢o͢҉͘ǹ̛҉̡ś̴͜͏t̶̶͢a̡͘̕͠ņ͠͡t͢͏̧͡ ̡̡͜c̵̵̢͢͠o̵҉̵n̵҉d̛͢͡i̕̕͜t͟͠i̢͏̧͜o҉̸̢̀͠n̶̷̨̧͝s̵̷̨̕
Odpowiedz

Normalnym. Wyższe poziomy i tak nie wpływają na zdolności aika a minusowe bonusy dla mnie do PP i surowców są na tyle nie znaczące że przy moim planie działania i tak są średnio istotne.
GG 49408524
Odpowiedz

Coś czuje, że mając V1, V2 i zhipertechowane myśliwce to rozjedziesz to AI tak mocno, że przestanie odróżniać 0 od 1 :d
Ą̸͝͝ǹ̨̀͡d̨̀҉ ̷̴̴͘a̡̛͠s͜͡͝͝ ͟͝w̴̵̷̛̕á͠͝t̷̨͡͏e̵̡r̴̨̀͘ ̧́͘͞͠h̸̡͜a҉̛ś̸ ̛͜n̶̴҉̢͡o̵̵̢͞ ̨̀ç͢o͏̀͝n̸̡͡͞͏s̨̧͘͞͞t̶̕a͏̡͏̷͡ǹ̨͜͠t̡́͡͞ ̶̵̢f͞͠o̴̕r̷̶̢̧m̧͠҉͏́ ̛̕̕͡t̶̡̀ḩ͠͞e͏̶̡҉r̸̶͘e͟ ́ą̧̨̕͝r̶̸͜͟͞ȩ ̀͞i͠҉̷͝n͝ ̕͏w͜͢͢͝a͏̕r͏́ ̴̕n̶̸̕͝҉ò̶̧҉͞ ̵c̀҉̧̡͢o͢҉͘ǹ̛҉̡ś̴͜͏t̶̶͢a̡͘̕͠ņ͠͡t͢͏̧͡ ̡̡͜c̵̵̢͢͠o̵҉̵n̵҉d̛͢͡i̕̕͜t͟͠i̢͏̧͜o҉̸̢̀͠n̶̷̨̧͝s̵̷̨̕
Odpowiedz

Dyplomacja, polityka, wywiad i technologie były w poprzednim odcinku. Czas na ostatnią zakładkę, gdzie decydują się losy państwa czyli produkcja. Krótkie spojrzenie na suwaki z prawej strony, praktycznie ustalają priorytety co będzie robić nasz przemysł. Już wcześniej wspominałem, że rozwój armii będę opierał o modernizację, stąd zaspokajam całkowicie zapotrzebowanie w tym aspekcie. Uzupełnienia  jednostek oraz dobra konsumpcyjne  będę utrzymywał tak jak wymagają tego potrzeby. Zostają  mi do rozdziały zaopatrzenie i produkcja czegoś nowego. Tutaj decyduję się na następujący ruch. Najpierw wrzucam do kolejki produkcyjnej jedną bazę morską, 15 statków transportowych i 10 radarów. Kontynuuje budowę lotniskowca, niszczyciela i 3 okrętów podwodnych, gdyż skoro już są na starcie scenariusza na tak zaawansowanym stadium budowy, to uznałem, że będą to moje pierwsze uzupełnienia Kriegsmarine. Cała reszta PP pójdzie na zaopatrzenie. W tym momencie produkcja zaopatrzenia będzie na lekkim minusie ale wraz z postępującą modernizacją, będę przesuwał suwak gdy będzie zwalniać się jakiekolwiek PP. W momencie gdy uzbieram 100 złota i zmienię prawo na totalną mobilizację przemysłu, uzyskaną nadwyżkę mocy produkcyjnych przeznaczę na serię 2x2 samolotów pokładowych. W końcu Graf Zeppelin musi mieć kły.

Po prawo na dole jest okno, które czasem jest pomijane ale przy obecnym scenariuszu jest całkiem istotne. Normalnie zarządzanie konwojami można scedować na AI ale w tym momencie nie potrzebne mi są konwoje, które wożą np. energię z Krety na kontynent czy stal z Korsyki. Tak samo bezproduktywne jest posyłanie konwojów z zaopatrzeniem to pustych rejonów. Przyjąłem, że będą pływać tylko konwoje z zaopatrzeniem do obu portów w Tunezji, Sewastopolu, Narwy, Oslo oraz Aten i Kretę. Afryka nie wymaga chyba komentarza w końcu ludzie Rommla muszą coś jeść. Narwa i Sewastopol odciążą trochę lądową logistykę w zaopatrywanie skrajnych flanek frontu wschodniego. Natomiast konwoje do Aten, Krety i Oslo zapewnią przeżycie tych paru dywizji, których nie chcę stracić. Oczywiście reszta konwojów nie spełniających powyższych założeń ulega kasacji. Dodam tylko, że aby powyższy manewr z wybiórczym utrzymywaniem liczby konwojów funkcjonował, należy wybrać opcję ręcznego ich tworzenia. Aikowi możemy zostawić przydzielanie okrętów do stworzonych linii zaopatrzenia.

[Obrazek: jei0qRjTVLVdhec5PaN-mrWro92a7mjWPHRJEzC8...19-h635-no]

Czas najwyższy na porządki na mapie. W przeciwieństwie do scenariusza 1944, w wybranym przeze mnie scenariuszu 1943 nie ma burdelu w drzewkach dowodzenia. Tutaj wszystko poukładane jest przejrzyście i muszę tak naprawdę dokonać tylko niewielkich modyfikacji.

W pierwszej kolejności zabieram się za porządki w Kriegsmarine. Wszystkie okręty z Norwegii przemieszczam na Bałtyk i łączę ze stacjonującym tam głównym zgrupowaniem. Okręty nawodne do nawodnych a ubooty do swojego grajdołka.

[Obrazek: UyNrPWVJjdAoWHCiOn-wR-2gB20wWVe1dfbf8dQj...30-h635-no]

Na szybko zgrupowanie Kriegsmarine w Szczecinie, uzupełniam o dwa krążowniki z Kilonii. Nad całością sił nawodnych będzie czuwać admirał Raeder, natomiast podwodnikami dowodzić będzie Dönitz. Póki co nie dziele floty na mniejsze zgrupowania. Część floty stacjonującą we Francji, na razie grupuję w Breście, gdzie postoi jakiś czas.

Flotę Bałtycką admirała Raedera posyłam od razu do Oslo. Posiłki z Kilonii i Norwegii będą łączone w czasie rejsu lub po zawinięciu do Szczecina.

[Obrazek: w-34YFgIirgeJa_VMLAwpqREQOWFIQrYjIvDe8bJ...30-h635-no]

Po reorganizacji floty, czas zająć się Luftwaffe. Zrezygnowałem z ilustrowaniem, gdzie jakie skrzydło przemieszcza, gdyż opis będzie wystarczający. Wszystkie myśliwce przechwytujące (szt 3) bazować będą w Brukselii. W Kassel znajdą miejsce 3 skrzydła myśliwców wielozadaniowych. Zadaniem obu zgrupowań, będzie przechwytywanie rajdów alianckiego lotnictwa strategicznego, które bardzo lubi bombardować Zagłębie Ruhry. Cztery skrzydła myśliwców wielozadaniowych przebazuję do Tunisu a jeden do Palermo. Ostatnie trzy skrzydła myśliwców, znajdą się w okolicach między Smoleńskiem i Woroneżem.

Wszystkie bombowce morskie trafią na Sardynię. Siedem skrzydeł bombowców taktycznych zostanie skierowanych do Palermo, trzy do Helsinek a ostatnie sześć trafi do Kijowa. Sztukasy przebazuję koło do Woroneża, natomiast samolot transportowy pozostanie w Berlinie.
Większość wymienionych skrzydeł na docelowych lotniskach będzie łączona w jeden związek, aby łatwo nimi operować. Jedyny wyjątek będzie dotyczył sił w Palermo. Trzy bombowce taktyczne i jeden myśliwiec wielozadaniowy utworzą Luftflotte I, natomiast pozostałe bombowce taktyczne (4szt) utworzą Luftflotte II. Pierwsze zgrupowanie będzie operować na południe od mojego afrykańskiego przyczółku, natomiast druga flota powietrzna zajmie się burgerami na zachodzie.

Dwa rodzaje sił Wehrmachtu mam już ustawione, czas na siły lądowe.

Zacznę od północy. Siły w Norwegii pilnują chyba wiatru w polu, dlatego bez zbędnych ceregieli zostaną zgrupowane w trzech miejscach celem wysłania na front wschodni. Jak na pilnowanie terenu bez potencjału, znajdują się tam aż dwa korpusy!!!

[Obrazek: EGl7OGz5_9lq0FWT-CW5WCfh6jXgFtfc1tSFfe0_...30-h635-no]

Jednostki znajdujące się w trójkącie Bergen- Kristiansand- Oslo, dyslokuję do tego ostatniego miasta. Wszystkie pokazane dywizje trafią na front wschodni w okolice Leningradu. W pierwszej kolejności dotyczyć to będzie 25 dywizji pancernej, po którą płynie już Flota Bałtycka.

[Obrazek: NG0KrQyL7FpPvlOESYnDh89HlL1xG3enAJHAsurJ...30-h635-no]

Trzy dywizje z okolic Trondheim, grupuję w tym porcie z docelowym przemieszczeniem także do Rosji. W zależności od rozwoju sytuacji koło Leningradu, mogą one trafić na tamten obszar lub pod Murmańsk, gdzie widzę dla nich lepsze miejsce do wykorzystania.

[Obrazek: jTru9isicEvQ2dw7OiO5gl7ceNkH3vcELkK2r9Zb...30-h635-no]

Dwie dywizje z pod Narwiku na pewno znajdą się na froncie koło Murmańska. Czas ich dostarczenia podobnie jak zgrupowania z Trondheim, zależeć będzie od tego, jak szybko Kriegsmarine dostarczy posiłki pod Leningrad.

[Obrazek: ftyE1G-oJyXnQBoNUILMEwW0AbQ_TO64UbHxCsKU...30-h635-no]

Front Północny w Finlandii reprezentują szczupłe sił ale zajmujące całkiem dogodne pozycje. Działania ofensywne na razie nie wchodzą w grę, dlatego skupić się muszę na mądrych działaniach obronnych.

[Obrazek: 1wYt5xF2-J5Ia9JxQvVtIT-gpOLCL1Oiwp7lSeiE...30-h635-no]

Na froncie pod Murmańskiem mam dwie dwubrygadowe dywizje górskie. Nie są to jakieś wygórowane siły ale na szybko mogę skorzystać z posiłków z Kirkenes i czekać na siły z Narwiku. Dywizja z Kirkenes ma tylko jedną brygadę piechoty i 2 brygady garnizonowe ale do czasu wzmocnień z Narwiku, mogę śmiało się bronić w oparciu o rzekę atakowany tylko z jednego kierunku.

[Obrazek: WlKcXEeIVwie87ijHT0WIufK4hfntDehw9hLKWia...30-h635-no]

Bardziej na południe pod Alakurtti dysponuję podobnymi siłami i ukształtowaniem terenu jak pod Murmańskiem. Dwie dywizje mogą się bronić w oparciu o rzekę, atakowane tylko z jednego kierunku. W razie niebezpieczeństwa mogę wycofać się do Salla, gdzie atakowany z jednego kierunku ale zostanę pozbawiony ochrony rzeki.

[Obrazek: vHYzoJmKI8MicXNfSGo_GnuBdVsUg0YvuKII-HYe...30-h635-no]

Trzecia pozycja na froncie w Finlandii jest w obecnej chwili mocno ryzykowna. Co prawda także i tutaj dysponuję 2 dywizjami i mogę zostać zaatakowany z jednego kierunku ale moi sprzymierzeńcy na południu posiadają tylko jedną dywizję. Tutaj w razie sowieckiego ataku, będę zmuszony szybko wycofać się na pozycje ryglującą do Voinitsa z docelowym okopaniem się w Suomussalmi. W tym ostatnim miejscu nie mam rzeki ale liche forty, także jest jakaś perspektywa na obronę.

[Obrazek: yv0ZZk8vaGszXmBw4W6DatkMYxo9tij4XUCLoi4l...30-h635-no]

Na terenie Danii stacjonują tylko jednostki garnizonowe. Jedna dywizja garnizonowa stale będzie znajdować się w Kopenhadze, która zamyka drogę na Bałtyk dla Royal Navy. Jest to jedna z kluczowych prowincji w grze, dlatego nie mogę dopuścić aby na Morzu Bałtycki pałętały się anglosaskie floty.

[Obrazek: xex2oPnl6V2nhfq9VOh_qF7OHlGVklD4S_OThgzc...30-h635-no]

Czas przeskoczyć na przeciwny koniec Europy, gdzie znajduje się kolejny rezerwuar dywizji, które skieruję na front wschodni. Od sztabu teatru na Bałkanach odpinam siły w Afryce, dla których tworzę osobny sztab teatru w Tunisie.

[Obrazek: KA4DkQZPrH45GDXQVC72QWAmrqWIXhTG2MBJlEZy...30-h635-no]

Resztę sił na Półwyspie Bałkańskim dzielę wg następującego schematu. Milicję, garnizony oraz Chorwatów, zostawiam na tym terenie. Reszta sił czyli 5 niemieckich dywizji oraz 3 dywizje bułgarskie plus sztaby powiązane z nimi, dyslokuję w okolice Rostowa nad Donem.

[Obrazek: gp5QXUvXTTrBvcOilADKhelHZLzI8IMp8ERmy8vD...30-h635-no]

Jednostki na Krecie póki co muszą tam pozostać. Nie mam jak ich wywieść więc aby przetrwały, muszę tylko kierować tam konwoje z zaopatrzeniem.

[Obrazek: FNozXL0inTP2jJn6ex_RbdbKtv3qzX7GuXtH6G_h...30-h635-no]

Oberbefehlshaber West przejdzie nieznaczną modyfikacje. Trzy dywizje szybkie, które znajdują się na macierzystym terenie Rzeszy, dyslokuje do Szczecina. Z tego portu Flota Bałtycka przewiezie te 3 dywizje w okolice Leningradu. Reszta sił na zachód od Renu zostanie zgrupowana w 4 lokalizacjach: Amsterdam-Rotterdam i Calais obsadzi 15 Armia, Hawr zabezpieczy 1 Armia, natomiast pod Cherbourgiem znajdzie się 7 Armia. Jednostki milicji i garnizonowe zostaną wyłączone z tego teatru i znajdą się w specjalnym teatrze Garnizon. Docelowo wszystkie takie jednostki znajdą się tam, gdyż nie cierpię sił porządkowych wymieszanych z dywizjami liniowymi. Milicja zostanie równomiernie rozmieszczona na całym okupowanym terenie, aby szybko pacyfikować ewentualne bunty, przy wybranych przeze mnie prawach okupacyjnych. Garnizony znajdą się natomiast w portach Zatoki Biskajskiej. Wybrzeże śródziemnomorskie nie będzie obsadzone.

[Obrazek: RXVCRvxmbbWaVbyP-h7zFFSrjeVI_KJ3GRk2z44c...30-h635-no]

Drabinka dowodzenia w Afryce jest bardzo optymistyczna. Rommel znajduje się na czele sztabu grupy armii a von Armin dowodzi 5 Armią. Tworząc nowy teatr afrykański, na jego czele poszukam także dowódcy ze sillem 5. Umiejętności będą w tym wypadku drugorzędne, choć geniusz logistyki byłby pomocny. Układ linii frontu w Tunezji nie jest tragiczny aczkolwiek wróg nie śpi. Amerykanie i Francuzi na zachodzie, nie mają bezpośredniego połączenia z Brytyjczykami na południu. Ukształtowanie terenu także powinno działać na moją korzyść. Siły Wielkiej Brytanii mają przed sobą tylko pustynię, natomiast USA teren zróżnicowany od równin na północy, przez góry, wzgórza i pustynię na południu. Moje siły mogą z kolei bronić się na wzgórzach, w górach oraz terenie zurbanizowanym, mając na jednej flance rzekę.

[Obrazek: mYs6Ee2s7pxNblhysxaZ_gYGAAQGPiNPt73-z0er...30-h635-no]

Na przyszły los mojego ugrupowania w Afryce będzie mieć wpływ także logistyka. W tym względzie nikt nie ma przewagi.

[Obrazek: lkcQPtusfbcrfe8qUGvSIJyjx01GyImjBshyfIOd...30-h635-no]

Na koniec to co może stać się moim atutem w walkach w Tunezji czyli Palermo. Jest to jedyne lotnisko w tej części walk, które posiada maksymalną wielkość czyli 10lvl. Dodatkowym plusem jego jest, że infrastruktura w tej prowincji ma podobny poziom co istotnie wpłynie na odzyskiwanie organizacji przez moje lotnictwo, które tu przebazowałem. Tunis będę wykorzystywał na rzecz moich myśliwców, gdyż z Sycylii nie miałyby one pełni zasięgu nad tym terenem.

[Obrazek: xd1Ftzvt8cxkxlZT5O9jds2CqK5Y62qQoeoNHf0E...30-h635-no]

Moją bolączką w Afryce jest spora ilość włoskich dywizji, które znajdują się na głównej osi brytyjskiego natarcia z Libii. Do tego jedyne niemieckie dywizje w tej części frontu, znajdują się nie tam gdzie trzeba, gdyż na mojej prawej flance a 15 dywizja pancerna dodatkowo jeszcze w drugiej linii.

[Obrazek: OFihMAJOP_5hLdDtvOm5wvCz4hObI8vtPgsniMjR...30-h635-no]

Realną szansę w obronie pozycje w Afryce, upatruję w znacznym skróceniu linii frontu, w oparciu o atuty ukształtowania terenu. Na północy wykorzystam do obrony rzekę, zajmując wzgórza na jej wschodnim brzegu. Nie mogę stracić Tunisu, gdyż to mój jedyny sensowy port, przez który przechodzi zaopatrzenie. W centralnej części frontu, dywizja Hermann Göring przemieści się na zachód i połączy się z brygadą Tygrysów. Na przełęcz Kasserine atak wyprowadzi 10 dywizja pancerna, wspierana od wschodu przez 21 dywizję pancerną a od północy przez brygadę Tygrysów, która oczekuje na połączenia z dywizją HG. W tym momencie zaczynam tworzyć pełne niemieckie drzewko dowodzenia, tak aby pozbyć się włoskich odpowiedników. Stąd też 10 i 21 dywizja pancerna lądują pod nowym zwierzchnictwem, który oprócz talentów pancernych, zmniejszy paliwożerność moich czołgów. Następnie do tego sztabu trafi dywizja HG, 15 DPanc oraz któraś dywizja zmotoryzowana.

Oprócz działań militarnych, zamierzam na tym terenie dokonać zmian w prowincjach. Z uwagi, że nie mam jak dosłać posiłków (brak floty na M. Śródziemnym) realną możliwością wzmocnienia ugrupowania w Afryce, jest zbudowanie fortów na przedstawionej linii. Oprócz tego zamieram rozbudować infrastrukturę drogową, tak aby moje jednostki szybciej mogły odzyskiwać siły a ich zaopatrywanie było tańsze i efektywniejsze.

[Obrazek: RM3-SdPx58uIYtviJtyrUDgaRvpt4cWteEkVguBO...30-h635-no]

Samo obsadzanie sztabów oficerami jest proste. Klikamy, wybieramy i z głowy. Utrata organizacji w przypadku sztabu jest średnio dotkliwa.  W przypadku dywizji utrata znacznej części organizacji w sytuacji gdy wróg atakuje jest zabójcze. Walka bez oficerów również. Wyjściem jest mały trik, który w przypadku późniejszych scenariuszy jest łatwy do przeprowadzenia, gdyż Paradox zrobił za nas czarną robotę. Gdy wybieram kogo chciałbym obsadzić na czele dywizji okazuje się, że wszyscy wolni oficerowie mają minimum 2 gwiazdki (w scenie 1936, dominują z 1 gwiazdką) czyli mogą dowodzić sztabem korpusu. Przydzielenie ich do dywizji musi pociągnąć za sobą degradację do jednej gwiazdki. Tutaj otwiera się dla mnie możliwość bezstratnego obsadzenia stołków w dywizjach.

Degraduje tych oficerów, których widziałbym w danym miejscu frontu. W poniższym przypadku jest to Africa Brigade 999 która wycofuje się w kierunku Tunisu. Dla obsadzenia jej dowódcy, degraduję jednego wybranego oficera. Następnie na dole okna, gdzie widzę wszystkich wolnych oficerów, wybieram automatyczne przydzielanie oficerów do tworzonych jednostek. (Wiem, zgroza, stosowanie AI. A tyle razy mówiłem, że AI to zło). Po tych wszystkich ceregielach, z mojej Afrika Brigade 999 tworzę nową dywizję. Nowo utworzona jednostka będzie posiadać przydzielonego automatycznie oficera, którego sam zdegradowałem. AI w związku z tym, że miało do wyboru tylko jednego oficera z 1 gwiazdką przydzieliło tylko jego.

[Obrazek: _QkODvxLZXIvbuP7mpNxVBIkbiXsI3qfJc6RDMus...30-h635-no]

Jednak mogę zrobić tak, że moja dywizja nie zmieni się w inną dywizję a otrzyma oficera na takiej samej zasadzie. Zaczynam tworzenie nowej jednostki ale cofam brygadę do starej jednostki, która dzięki temu ruchowi, otrzymuje tego co trzeba generała.

[Obrazek: g49h3SvBcF0TyBb8r-Q8s0W_iNSwqaIjBvwvnZPm...30-h635-no]

Całość obrony w Afryce opierać będzie się na niemiecki dywizjach szybkich. Dywizja Hermann Göring po zasileniu Tygrysami, będzie stanowiła istotny punkt w zachodniej części frontu. W razie potrzeby będzie mogła atakować w 3 kierunkach, sama zajmując dogodną pozycje za rzeką na wzgórzach. Zadania dla 10 i 21 dywizji pancernej przedstawiłem wyżej.

[Obrazek: 1ddV1aRNiw0bXxQDxJpLsDz3zf3hQGY9TpPBfowe...30-h635-no]

Na froncie z Brytyjczykami mam 3 szybkie dywizje zgrupowane w Africakorps. 15 DPanc i 90 dywizja zmotoryzowana znajdują się na mojej prawej flance i same w sobie mogłyby wiele zdziałać.

[Obrazek: EJfkt77lNWtJQzYTqe9jnABOvI1KykMiaID-iRXD...30-h635-no]

Jednak ich położenie staje się do dupy, gdy spojrzy się na 164 dywizję zmotoryzowaną, która stacjonuje razem z Włochami w prowincji na wybrzeżu. W jej składzie znajduje się tylko jedna brygada zmotoryzowana, od której cała dywizja ma nazwę. Resztę składu stanowią 2 brygady piechoty, przez które cała dywizja zamiast prędkości przemieszczania 8, posiada tylko 4. Wrrr

[Obrazek: NLzz10EGF0Z8uMijFJjFIkcRDTBlmTfdIp1M-s5D...30-h635-no]

Aby cały front południowy w Afryce nie pierdzielnął z hukiem, ze 164 dywizji zmotoryzowanej wydzielam tą jedną brygadę zmotoryzowaną, która przyjmuje nazwę 2 dywizji zmotoryzowanej. Całe zgrupowanie cofam. Lewa flanka wzdłuż wybrzeża do Zarzis. Lewa flanka maszeruje do Horumt Souk. Włoscy spadochroniarze i moja 15 DPanc z Matmata, kierują się do Gabes na północy, gdzie istnieje 1 lvl fortów. W przypadku gdy Brytyjczycy zaatakują moje siły, postanawiam zerwać kontakt i wycofać się do wybranych powyżej prowincji.

[Obrazek: 85tPDFUwcsMtCRZ2OYXN7pl8LNVxLOFWOzC-pXCk...30-h635-no]

Na koniec rzecz, bez której nie wyobrażam sobie działań w Afryce. Obie Luftflotte mają ściśle określone zadania. Luftflotte I (3 TAC, 1 M) będą niszczyć logistykę na froncie z Wielką Brytanią. Dodatkową osłonę zapewnią myśliwce z Tunisu, gdyż RAF stacjonuje w nieodległym Trypolisie. Luftflotte II (4 TAC) zajmą się niszczeniem logistyki na froncie z US Army.

Drugi odcinek dobiegł końca. Za tydzień wisienka na torcie planowania. Front Wschodni Big Grin
GG 49408524
  • , arcyżużel, Elas, Pantax, rutherfrodo
Odpowiedz

Lud Agex rozpisał się nam w tym tygodniu, także czas i na mój odcinekSmile

Front Wschodni z uwagi na swoją wielkość może być najtrudniejszy a na pewno posiadający parę niespodzianek co wymaga odmiennego działania. Linia frontu rozciąga się od Leningradu do Rostowa nad Donem i zawiera pięć grup armii, z których każda będzie miała w moich działaniach różne rozkazy. Zanim przejdę do omówienia poszczególnych odcinków, rzecz najważniejsza. Guderian na szefa teatru. Druga czynność to pozbycie się ze struktury tego teatru wszelkich garnizonów, które lądują jak w innych częściach Europy, pod dedykowany sztab dowodzenia. Na koniec upewniam się, czy morskie szlaki zaopatrzeniowe dochodzą do Narwy k/Leningradu oraz Sewastopolu.

[Obrazek: R-ndrs570YJQE9SJep9Vd7oVWdGus-YJc1reR4k-...86-h635-no]

Front pod Leningradem obsadza 18 Armia ze składu Grupy Armii Północ. Jest to jedna z dwóch najsilniejszych armii na froncie wschodnim, która ma w swoim składzie aż 7 korpusów. W składzie armii dominują dywizje piechoty z jednym rodzynkiem czyli 18 dywizją zmotoryzowaną . Zadania jakie stoją przed tą armią w przeciągu najbliższych dwóch miesięcy nie są łatwe.

[Obrazek: 0F8hg9XYATTaUls1zlQBWp_IyMW7bS_rAIiQaPVJ...30-h635-no]

Pierwszym rozkazem jest wyprowadzenie ataku z Tesova na Lugę Batetskaya. Stosuję przy tym metodę, którą opisał Rutherfrodo. Ataku wspomagającego dokonają pojedyncze dywizje z Novgorodu na południu oraz z Lyubania na północy. Z wojsk znajdujących się w Tesovie, oddelegowuję 18 dywizję zmotoryzowaną w kierunku Staraja Russa, gdzie na mojej linii frontu znajdują się tylko dwa sztaby, a którą od razu atakuje Armia Czerwona. Dodatkowo z Pskowa ściągam dywizje piechoty. Sam atak na Lugę Batetskaya będzie wspierany przez bombowce z Helsinek oraz jeśli dywizje wsparcia będą się wykruszać, do akcji wejdą kolejne w szczególności w Novgorodzie. Zgrupowanie w Lyubaniu na pewno zostanie w takiej sytuacji zaatakowane ze wschodu przez rzekę Wołchow. Mam nadzieję, że obecność tej rzeki  da skuteczną osłonę wojskom w tej prowincji. Utrzymanie kontroli nad Lyubaniem jest najważniejsze w 18 Armii, gdyż Armia Czerwona może mnie atakować z trzech stron, natomiast moje wojska są uwiązane w wsparcie i osłonę ataku na radziecki klin na południu.

Kolejne moje działania ofensywne, koncentrować się będą na likwidacji przyczółku w Oranienbaumie przy jednoczesnym utrzymaniu się w Petrodvorets. Radziecki przyczółek postaram się zlikwidować  atakując z Sosnowego Boru po ściągnięciu dywizji z Narwy.  Przesmyk w Petrodvorets zamieram utrzymać dzięki podesłaniu posiłków drogą morską. Flota Bałtycka w pierwszej kolejności przetransportuje tutaj, 25 dywizje pancerną i jedną dywizje piechoty z Oslo a następnie dwie dywizje zmotoryzowane i jedną zmechanizowaną z terenu Rzeszy. Siły w Gatcinie w razie kryzysowej sytuacji posłużą mi za posiłki w przesmyku, natomiast dywizje w Tosno trzymają front.

[Obrazek: tB8GfGpEtAiDOiLS2XvPQeQL_8peJ5CO0qdOrkEW...30-h635-no]

Druga armia Grupy Armii Północ jest o połowę słabsza. 16 Armia składa się niejako z dwóch części znajdujących po dwóch stronach rzeki Łować, która uchodzi do jeziora Ilmen. Po zachodniej stronie tej rzeki znajdują się dwie gruppe: Thiemann oraz Saur. X korpus armijny właśnie kieruję do Staraja Russa. Po drugiej stronie rzeki II korpus armijny został okrążony w Demjańsku. Z uwagi na fakt, że na tym odcinku frontu nie mam obwodów do ataku, dywizje w kotle pozostaną w obecnym położeniu. Póki co nie będę podejmować żadnych działań na tym odcinku frontu ale co ciekawsze, Armia Czerwona także da mi święty spokój. Muszę tylko pilnować aby dywizje w kotle stale były zaopatrzone. Przez najbliższe 2 tygodnie, lokalne zaopatrzenie w Demjańsku utrzyma te siły przy życiu, natomiast później jeśli będzie trzeba, uruchomię most powietrzny.

[Obrazek: fBsuNaDjTDqtViCTEaWHUmSEc--oSsU1IsB1C_nn...30-h635-no]

Przesuwając się w kierunku południowych przenoszę się w pas odpowiedzialności Grupy Armii Środek. Jej pierwszy duży związek operacyjny zajmuje pozycje na północ od Witebska. 2 Armia choć mniej liczna niż 16 Armia, posiada w swoim składzie 12 dywizję pancerną. Aby móc wykorzystać tą dywizję do działań ofensywnych, postanawiam skrócić front 2 Armii, poprzez wycofanie się z Velizh. Widoczna na zdjęciu dywizja spadochronowa maszeruje do Berlina.

[Obrazek: _al7jydi-Vh7Tcrh_qKfAgtU1GQyw8P7JEM_KPN4...30-h635-no]

Na północ od Smoleńska znajduje się 9 Armia czyli drugi najsilniejszy związek operacyjny na froncie wschodnim. 9 Armia zajmuje głównie pozycje w terenie leśnym w tak zwanym Występie Rżewskim.

[Obrazek: vc6dLRNejTboRKW0r2OfQwmmrpDqpnZSSsVZebNG...30-h635-no]

Drugim związkiem operacyjnym w Występie Rżewskim jest 4 Armia, której dywizje stacjonują aż po Briańsk. Choć w jej składzie jest jeden korpus pancerny to pancerny jest tylko on z nazwy. W rzeczywistości w składzie 4 Armii, podobnie jak i w 9 Armii sił pancernych i zmotoryzowanych jest jak na lekarstwo.

[Obrazek: tWx-qlyAYjf_Zg9TGXWQ_EloswT91pymaCEkwObh...30-h635-no]

Siła 4 i 9 Armii nie tkwi w dywizjach szybkich, tylko w masie piechoty którą posiadają. 421 tysięcy żołnierzy stanowi 20% sił Frontu Wschodniego, ale położenie terenowe tego zgrupowania jest zwyczajnie do kity. Długość frontu Występu Rżewskiego, od Surazu koło Witebska po Duderovskiy koło Briańska to aż 16 prowincji. Co z tego, że do Moskwy mam tylko 4 prowincje skoro żadnego sensownego ataku nie wyprowadzę. Tkwienie w tym położeniu nie ma najmniejszego sensu i o dziwo, powielam jedną z niewielu sensownych decyzji Hitlera z 1943 roku, tzn. opuszam  cały występ, skracając swój front do 9 prowincji. Nowa linia frontu podlegać będzie jednej zasadzie. W każdej nowo obsadzonej prowincji, znajdą się 4 dywizje piechoty i sztab korpusu. Dodatkowo w Smoleńsku dojdzie dywizja milicji. Reszta wolnych dywizji zostanie skierowana na południowy odcinek frontu wschodniego.

[Obrazek: hqhAvtdRgN5mWZyJYgxK4etKYNz3FdPfBI5UHdX-...01-h635-no]

Pomiędzy Briańskiem i Orłem front obsadza 2 Armia Pancerna. Niestety pancerna jest tylko z nazwy, gdyż większość jej dywizji to piechota, do tego wsparta dywizjami węgierskimi. W mojej układance armia ta będzie miała czysto defensywne zadania czyli ani kroku wstecz.

[Obrazek: 10RjycZkqMq7TeGiMqLQG9ngE7V3yYpUTUoFsdBm...30-h635-no]

Na południe od Orła rozciąga się pas działania 2 Armii ze składu Grupy Armii B. Podobnie jak jej sąsiadka z północy posiada przede wszystkim dywizje piechoty, do tego wsparta Węgrami. Jakby tego było mało, jeden pełnokrwisty VII niemiecki korpus piechoty jest okrążony koło Woroneża. 2 Armia z uwagi na całkiem sporą ilość dywizji sojuszniczych, będzie pierwszym celem radzieckich ataków. To na ten odcinek frontu będę kierował posiłki z północy a do tego czasu tak manewrował siłami aby kruchy front niemiecko- węgierski nie posypał się z kretesem. Sytuacja kotła koło Woroneża jest mocno nieciekawa. Sam kocioł jest atakowany z wielu stron a pospiesznej odsieczy nie mam czym przeprowadzić.

[Obrazek: FWZclSYkb1PZ51Ual07Yp-4RT6ZNeOrj9GrpEIb-...30-h635-no]

Pomiędzy Kurskiem i Charkowem pozycje zajmuje grupa bojowa Lanz w sile 3 etatowych dywizji znajdująca się w gestii pseudopancernego korpusu. Jednak bardziej na południe stacjonuje to co tygryski lubią najbardziej. II korpus pancerny SS z trzema dywizjami pancernymi SS jest już poważną siłą na tym kruchym odcinku frontu. Trochę na południe na zapleczu frontu znajduje się dywizja Großdeutschland, którą włączam do tego korpusu i ściągam w ten rejon. Dodatkowo na południe od II KPanc SS znajduje się jedna brygada Waffen SS, którą zamierzam dołączyć do Großdeutschland. Na wschód od tych dwóch korpusów w okrążeniu znajduje się kilka dywizji węgierskich.

[Obrazek: TE_fwApOuD28bvoXGbXpYKrxraziSfCOBmYABJ1O...30-h635-no]

Dopełnieniem frontu na Dońcu, jest grupa operacyjna Hollidt wchodząca w skład Grupy Armii Don Ericha von Mansteina. Zgrupowanie to zajmuje szeroki front na Dońcu od Charkowa do Woroszyłowgradu. Dodatkowo siły grupy operacyjnej Hollidt są wymieszane z licznymi dywizjami rumuńskimi a na południe od okrążonych dywizji węgierskich, znajduje się podobne zgrupowanie dywizji włoskich. Najciekawiej pod względem potencjału wygląda lewa flanka tej zbieraniny wojska, gdyż znajduje się tam kilka dywizji szybkich. Dalej na południe front trzymają pokiereszowane dywizje, głównie sojusznicze. Łatanie prawej flanki grupy operacyjnej Hollidt wyglądać będzie w ten sposób, że w każdej frontowej prowincji znajdą się minimum 2 niemieckie dywizje piechoty plus 3 dywizje sojusznicze. Wszystkie będą oddane pod niemieckie sztaby dowodzenia, natomiast sojusznicze odpowiedniki zostaną oddane krajom macierzystym. Tym manewrem chcę doprowadzić do sytuacji, że na wszystkich możliwych szczeblach dowodzenia sam określam jakiś używać dowódców. Na obsadę sojuszniczych dywizji nie mam wpływu ale wyższe szczeble hierarchii dowodzenia obsadzam oficerami ze zdolnościami obronnymi i logistycznymi. Tym samym mam nadzieję na skumulowanie zalet niemieckich bonusów.

[Obrazek: M_1zYErbagdLhIwHkZ948Z2hybe4OXDnW8Nai9iU...30-h635-no]

Pod wspomnianym Charkowem oprócz II KPanc SS znajdują się dwie kolejne dywizje pancerne (w składzie grupy Hollidt) oraz włoska dywizja zmotoryzowana. Oprócz tego jest kilka dywizji niemieckiej piechoty. Tym oto wymienionym składem, mam zamiar powtórzyć historyczny manewr Mansteina i wybić dziurę w radzieckich liniach. Celem jest deblokada VII korpusy piechoty koło Woroneża. Wcześniej pisałem, że na szybką odsiecz dla tego korpusu nie ma szansy a tutaj opisuje większy atak ratujący kocioł. Otóż najszybciej do kotła pod Woroneżem, mógłbym się dostać od strony Kurska ale tam mam tylko mizernych Węgrów i zero czołgów. Te aby uderzyć z tego kierunku, musiałyby przemieścić się wzdłuż linii frontu z południa, odsłaniając front koło Charkowa. Dodatkowym problemem jest atak Armii Czerwonej w okolicach Kurska na dywizje węgierskie oraz zmasowany szturm na wszystkie 3 kotły. W tej sytuacji zamierzam zagrać va banque. Węgrów i Włochów nie będę specjalnie ratował. Oba kotły mają związać siły ZSRR i ewentualnie zginąć chwalebnie. Sam atak ma doprowadzić do uwolnienia niemieckiego korpusu ale co ważniejsze, do stabilizacji frontu do czasu nadejścia posiłków z Bałkanów i Kubania. Tylko przejmując inicjatywę mam szanse samemu decydować które moje dywizje walczą a które się bronią. Idealnie byłoby dojść i okopać się w prowincjach do których prowadzą strzałki ataku. Całość ofensywy wspomagać będą bombowce taktyczne z Kijowa i wszystkie Sztukasy.

[Obrazek: 10vFuCawYpwR-VY5_LWAQP4mzqWxa6ZCDAfQeuD2...30-h635-no]

Reszta frontu pomiędzy Woroszyłowgradem a Rostowem, przypomina tą w występie Rżewskim. Cały luk rzeki Doniec  - Don wypełnia zbieranina 1 i 4 Armii Pancernej oraz sił sojuszniczych. Armia Czerwona może atakować mnie z wielu stron, natomiast Wehrmacht trzyma pozycję dzięki obecności kilku dywizji szybkich. Prowincje najbardziej na wschód obsadzają dywizje rumuńskie i to je w pierwszej kolejności wycofuję na krótszą linię pomiędzy rzekami Doniec – Don. Gdyby sytuacja na froncie była bardziej krytyczna wycofam się bezpośrednio na linię Woroszyłowgrad – Rostów. Kluczem do utrzymania frontu w tym miejscu jest przede wszystkim utrzymanie Rostowa i Taganroga.

[Obrazek: Nx6M2nAB_MXVac3OS0HHGe3KxHlbQRXvfKhpwrWJ...30-h635-no]

Przedłużeniem całego frontu między Leningradem a Rostowem jest moje ugrupowanie na półwyspie kubańskim. Grupa Armii A w sile jednej słabej armii nie potrzebnie marnuje swój potencjał na utrzymywanie tego rejonu. Jest za słaba aby atakować ale zbyt silna aby tutaj się bronić. W związku z tym postanawiam wycofać  wszystkie wojska z Kubania na Krym. W Kerczu do obrony cieśniny, zostaną 3 dywizje bułgarskie z niemieckim gorsetem w postaci 2 dywizji piechoty. Dzięki takiemu manewrowi uzyskuję obwody w sile dwóch korpusów piechoty i jednej dywizji pancernej, które maszerują na front między Charkowem a Rostowem. Samo wycofanie z Kubania przebiegać będzie etapami aby cały czas mieć kontrolę nad ewentualnymi walkami. Istotne jest aby wszystkie wojska przedostały się przez cieśninę, gdyż flota ZSRR może zablokować tą drogę ucieczki. W razie czego mam Luftwaffe Big Grin

[Obrazek: gVVBcjvaUkG31GzIctX4IwKmHuAfvC2e8MoFihSp...30-h635-no]

O wzmiankę prosi się miejsce które doprowadziło do obecnej sytuacji na froncie. W Stalingradzie znajdują się dwa sztaby, którym pozwalam zginąć w jakże heroicznej walce.

[Obrazek: UTY4O4tjK5agk5ppLtt4g046vaepJQVwR_tVJZ3z...30-h635-no]

Na koniec miejsce na które mam na razie mały wpływ a którego nie chciałbym stracić. Finowie pomiędzy jeziorami Ładoga i Onega oraz na północ od tego ostatniego jeziora, zajmują bardzo dogodne pozycje. Mam nadzieje, że moje posiłki z Norwegii zdążą na front i obsadzą żółtą linię frontu, która jest najbardziej optymalna do bronienia się. Gdyby Armia Czerwona mocno naciskała mojego sojusznika, to chciałbym osiągnąć wariant zielony. Niebieska linia jest ostatnią najkrótszą linią frontu dlatego nie mogę pozwolić aby dolazł tutaj wróg. W każdym razie planowanie działań na tym obszarze uzależnione jest od realizacji założeń pod Leningradem.

[Obrazek: 5BKVwuzKP8iRvBdPELClksHSAF8-X3fCtjrZxNRm...30-h635-no]

Za tydzień atmosfera się zagęści, gdyż wydarzenia toczyć się będą na wszystkich frontach jednocześnie. Dodatkowo swoje walory wykaże Luftwaffe Smile
GG 49408524
  • , Chidori, Elas, Takeru, Tulev
Odpowiedz

Po fazie przygotowań przyszedł czas na realizację założeń. Na froncie koło Leningradu Armia Czerwona przystąpiła do ataku na kilku kierunkach. Przede wszystkim siły ZSRR próbowały odblokować przyczółek pod Oranienbaumem oraz rozbić front 18 Armii atakiem na Starą Russę.

[Obrazek: TMWHZGvOueSCVT3f2zcpdLpTCKmYJLitQ4WJpJSk...23-h631-no]

Bardziej na południe, gdzie znajdował się mój drugi punkt uwagi, wycofanie sił 9 Armii z występu pod Rżewem, przebiegało bez zakłóceń.

[Obrazek: XfJULtAzuwRJVBhglS2J3dhNDcKgaEz5Ek2sVqrK...23-h631-no]

Podobnie sytuacja wyglądała w rejonie skracania frontu koło Rostowa nad Donem.

[Obrazek: d31Fr5QRiqkb7SgbSFvCN0pxGm15Y3g0xPJv1w5y...23-h631-no]

Jednak najważniejsze w pierwszych godzinach było zapanowanie nad sytuacją w Tunezji. 10 dywizja pancerna generała Veiela, atakowała przy flankowym wsparciu przełęcz Kasserine.

[Obrazek: y27g-PgaPtVP1lLXzZfK2F_G3vWBBeXJA7cL7g_Z...23-h631-no]

W tym samym czasie dwie floty bombowców taktycznych bazujących w Palermo, dokonywało destrukcji alianckich linii zaopatrzenia.

[Obrazek: dc9AaHx0k9Vbpad6X-RUJHDxsR9TXp6wkVAS2YGP...23-h631-no]

Ten manewr, co już wcześniej wspominałem, miał mi pomóc w zatrzymaniu przede wszystkim sił generała Montgomerego, atakujących od południa z terenu Libii.

[Obrazek: SJhK2i02glVVloNtBnnGvtKFvlLyBAQvGCyUiuB2...23-h631-no]

Choć rejon Tunezji był dla mnie ważny, gorąco było też na froncie wschodnim. Kontratak z pod Charkowa w kierunku Woroneża nabierał rozpędu a w tym czasie siły Stalina ostro naciskały wszystkie trzy kotły. Węgrów i Włochów spisałem na straty już na starcie ale ten niemiecki VII korpus piechoty bardzo chciałbym odzyskać. Jednak cały mój plan skomplikował się, gdy Rosjanie wypchnęli siły węgierskie na północ od Prochorowki. Tym samym oprócz deblokady VII korpusu, musiałem szybko myśleć o łataniu frontu.

[Obrazek: Sy_bBSs_S-cfKC7jZQlCPe7A5s_HXdGW0o-b1WIE...23-h631-no]

Miałem nadzieję, że na pozytywny obrót spraw w Tunezji, wpływ będzie miało operowanie wokół Sardynii 3 skrzydeł moich morskich bombowców. Alianci aby uprzykrzyć mi żywot w afrykańskim zadupiu, topili co sił moje konwoje zaopatrzeniowe. Dwie floty bombowców taktycznych Luftwaffe hamowały postęp dywizji alianckich wokół Tunezji, natomiast morskie odpowiedniki powinny jakoś trzymać na dystans spółkę Royal & US Navy.

[Obrazek: iNR-blENSMjZykzWFEwXCV0hXJXoy30a9GN3XWxq...23-h631-no]

W tym samym czasie na wschodzie, także trwał wyścig z czasem. Koło Leningradu moja ofensywa na klin Armii Czerwonej w Luga Batetskaya nabierał rozpędu. Obrona przesmyku między Leningradem a przyczółkiem radzieckim w Oranienbaum trzeszczała w szwach. Wymiana ciosów koło Charkowa szła na całego. Właśnie tam zapalało się małe światełko nadziei w prowadzonej ofensywie pod Charkowem. Stary Oskol był mój, choć droga do VII korpusu piechoty była jeszcze daleka.

[Obrazek: q0MVvQyQXXhbDjeERJYwRNsbQhM_yJO1Wh4wt6LS...23-h631-no]

W Afryce trwał wyścig z 8 Armią brytyjską. Moje siły cofające się do Horumt Souk dosłownie czuły topór nad swoją szyją. Włoska dywizja La Spezia, 164 lekka dywizja zmotoryzowana oraz wydzielona z niej 2 dywizja zmotoryzowana, cofając się od wschodu do Horumt Souk, miały dać czas na wycofanie się dywizji, które zmierzały do Horumt Souk od południa. Za powodzenie tego manewru odpowiadała jedna brygada utworzonej 2 dywizji zmotoryzowanej, która była szybsza od brytyjskich czołgów o 1 km/h. To ona miała bronić się na nowej pozycji, do póki zwykła piechota nie dotrze na miejsce. W przypadku powodzenia tego manewru, całość sił z Horumt Souk miała wycofać się w kierunku fortów na północy, gdzie wcześniej pozycje miała zająć 15 dywizja pancerna wycofująca się z Matmaty. Jak widać los czterech dywizji piechoty miał zależeć od wytrzymałości jednej brygady zmotoryzowanej.

[Obrazek: -rBGK29VmknAgfLyD_k0jv02G8LaYSuayrlnhW_o...23-h631-no]

Armia Czerwona zlikwidowała węgierski kocioł choć moje czołgi były już całkiem blisko. I Luftflotte wespół ze Sztukasami robiły całkiem niezły bajzel w szeregach radzieckich, ale na ten moment widać było, że moje siły pancerne są na styk. Aż się prosi aby poszerzyć front ataku, ale ani Rumunii na południu, tym bardziej Węgrzy na północy, nie są w stanie zapewnić wsparcia atakującym niemieckim dywizjom.

[Obrazek: uXU_ZRVbISwy7SeDPvSPA4BeSaEprBkUPtCPY3ga...23-h631-no]

W Afryce następują decydujące godziny. W Horumt Souk są już moje: 2 dywizja zmotoryzowana, 164 dywizja lekka oraz włoska La Spezia ale wycofujące siły z południa miały jeszcze trochę drogi do przebycia a Brytyjczycy atakowali z marszu. W tym momencie koncentruje ataki obu flot powietrznych z Palermo na atakujących dywizjach brytyjskich, starając się zniszczyć ich łańcuch zaopatrzenia i zatrzymać tym samym czołgi Londynu.

[Obrazek: 8I7i3Ykk7op8mqL8mjcfof1by_Afq6rDYXEnz190...23-h631-no]

Koło Charkowa atmosfera zagęszcza się. Po Węgrach do radzieckich łagrów pomaszerowali Włosi. Armia Czerwona uwolniła tym samy sporo dywizji co od razu odczuła moja atakująca szpica pancerna.

[Obrazek: 7xZmkzF7E_tjNOFiQ7MFivjHg_sACxfDeyW7P-Yc...23-h631-no]

Z pod Orła ze składu 2 Armii Pancernej w końcu przybyła 4 dywizja pancerna i z marszu przy wsparciu 2 niemieckich i 2 węgierskich dywizji piechoty rozpoczyna od północy atak w kierunku Woroneża. Od okrążonego VII korpusu piechoty dzielą mnie już tylko pojedyncze prowincje i to na obu kierunkach ataku. Może się uda??

[Obrazek: kdmnScfd9FwZbjBSvMNdZKsyeQ-iksEwDLASyrBO...23-h631-no]

Sytuacja dywizji w Horumt Souk staje się nieciekawa po tym, jak Brytyjczycy obchodzą moje pozycje od zachodu próbując zaatakować moje forty bardziej na północ. Na całe szczęście 15 dywizja pancerna wycofała się w porę do tego rejonu a dodatkowo z północy przybyła dywizja zmotoryzowana von Broich. Piechota zmotoryzowana miała okopać się i czekać ale pancerniacy generała Borewietza wyprowadzili kontratak na południe. Jeśli dodam, że atak 10 dywizji pancernej na przełęcz Kesserine udał się wyśmienicie to widać, że sytuacja w Tunezji z kompletnie nieciekawej stawała się całkiem pozytywna.

[Obrazek: YXhq2_7HryJYCcqY8GFe4Jz4Bk7cyrc4w4SEhVOU...23-h631-no]

Po kilku dniach walk pod Leningradem, sytuacja moich dywizji między radzieckim portem a przyczółkiem w Oranienbaumie wyglądała pomału dramatycznie. Mój atak na Luga Batetskaya raczej ugrzązł więc w ramach 18 Armii nie miałem już obwodów, żeby odeprzeć Rosjan. Jednak w tym momencie na wody Zatoki Fińskiej wpłynęła moja Flota Bałtycka. Na pokładach jej statków transportowych znajdowała się 25 dywizja pancerna z Oslo oraz jedna dywizja piechoty. Pierwsze radzieckie morskie rozpoznanie, moje okręty rozniosły w puch.

[Obrazek: TT6lv1JNe3g4Mpg1-x2GgIA9HXDgFnKYMLavkOqh...23-h631-no]

Fajerwerki były natomiast pod samym Leningradem. Aby przerwać mój desant posiłków, ZSRR wysłał ze swojej bałtyckiej morskiej bazy chyba wszystkie okręty. Choć radziecka flota była groźna, to całe niebezpieczeństwo rozwiał obecny w moich szeregach Tirpitz. Schleswig-Holstein i Schlesien nawet nie weszły do akcji.

[Obrazek: CGMVwbuHqtyCRtQrLmXQvdyF8CXB7zCuZqSA2oiD...23-h631-no]

Po wygranej bitwie morskie, wycofałem pokiereszowane siły z przesmyku. Jednak na ten rejon szedł już desant z pokładów statków transportowych Kriegsmarine. Aby dać im czas na przybycie z Gatcina ruszył mój atak na Leningrad. A co, odważnie Big Grin

[Obrazek: LtdnI2yEjvsO3v-fam4M75R5rB6lQI5qStMVuwm3...23-h631-no]

Mój Występ Rżewski pomału malał, przy braku reakcji Armii Czerwonej. Czas naglił abym jak najszybciej miał obwody dla południowej części frontu wschodniego.

[Obrazek: _Q0IH3Q51ajl9cGv6MDEGLbbI_BlNPjkKKkTi2sY...23-h631-no]

Wyścig o los mojego VII korpusu piechoty koło Woroneża wygrała niestety Armia Czerwona. W tej sytuacji musiałem zmienić swoje zamiary. Skoro nie miałem już co ratować, to postanowiłem tak poprzepychać siły radzieckie, aby samu zająć jak najlepsze prowincje i tak ukształtować linię frontu aby jej utrzymanie był relatywnie łatwe. Wszystko sprowadzało się do posiadania pozycji, gdzie przeciwnik może mnie zaatakować maksymalnie z dwóch kierunków ewentualnie mieć oparcie pozycji o rzekę.

[Obrazek: KXXBEAtPdXZDrvq_Nnbl3_YCgbPIW8Z7ezLOjGVu...23-h631-no]

Kontra 15 dywizji pancernej oraz wsparcie Luftwaffe dały w końcu efekt. Ofensywa 8 Armii generała Montgomerego została zatrzymana. Wszystkie moje dywizje z południowej części frontu w Afryce dotarły do Horumt Souk i wycofywały się dalej na północ. Co prawda Brytyjczycy dalej atakowali moje forty w Gabes ale nie mogło to już zagrozić moim pozycjom. Przełęcz Kesserine została zabezpieczona, postęp Amerykanów z Algierii totalnie zatrzymała Luftwaffe, także teraz mogłem na spokojnie przemieścić wycofujące się siły z południa oraz zacząć budować jedyne moje posiłki dla Afryki. Mam na myśli solidną linię fortów w górzystym terenie Tunezji.

[Obrazek: Vx0saZcA6xTWh0vaxLDNkR903mmcuxC0Ex7kKwpC...23-h631-no]

Przybycie 25 dywizji pancernej pod Leningrad zupełnie odwróciło układ sił. Flota Bałtycka już płynęła po kolejne posiłki z zachodniego Bałtyku a ja atakowałem tym co miałem pod miastem nad Newą. W końcu postanowiłem zlikwidować radziecki przyczółek w Oranienbaum i zdobyć sam Leningrad. Jednak Armia Czerwona nie próżnowała i atakowała mnie w Tosno ale ze średnim rezultatem. Mój optymizm w tym rejonie frontu powiększał widoczny postęp ataku na Luga Batetskaya. Rosjanie po fiasku ataku na Tosno, zaatakowali mnie w Lyubaniu ale aktualny ich postęp nie zagraża moim zamiarom.

[Obrazek: o5sdT81cX-PnRKfvtIbNTiTlbKbvYsno3Ob_CsEQ...23-h631-no]

Po siedmiu dniach w końcu mogę zmienić swoje pierwsze prawo wojenne. Dopływ złota ustabilizował się także za 14 dni uda mi się zmienić pozostałe dwa prawa. Na pierwszy ogień idzie pełna mobilizacja przemysłu, w końcu każdy chce dodatkowe fabryki Big Grin

[Obrazek: q8JADu0PR5J_9AKhntsZle2vutBq8ujBzH8WW6Sv...23-h631-no]

Skoro w Tunezji  sytuacja została opanowana a na froncie wschodnim  porażka pod Woroneżem zamieniała się w sukces pod Leningradem, postanowiłem zająć się okrętami stacjonującymi w Breście. Bez 21 okrętów podwodnych byłbym  w stanie obyć się ale Gneisenau i Scharnhorst plus trzy niszczyciele, nie chciałem żeby marnowały się we Francji. Czas aby dołączyły do Tirpitza we Flocie Bałtyckiej z małym przystankiem w Amsterdamie.

[Obrazek: l0MP7OL9TpnhmOBNhgajmThJkr8cg5FF5DXHVdxa...23-h631-no]
GG 49408524
  • , Chidori, Elas, GAndaLF, PiotrekEU
Odpowiedz

Pod Leningradem było wszystko dobrze. Wręcz bardzo dobrze. 18 Armia po otrzymaniu posiłków drogą morską , m. in. 25 dywizji pancernej, wygrała bitwę o miasto Piotra I i w ciągu kilkunastu najbliższych godzin atakujące oddziały powinny zająć Wenecję Północy. W tym samym czasie walki o radziecki przyczółek w Oranienbaum oraz klin w Luga Batetskaya wchodziły w decydującą fazę. W tym drugim miejscu Armia Czerwona próbuje kontratakować na moje obie prawe flanki, w Nowogrodzie i Lyubaniu ale z mizernym skutkiem. Jeśli dodam do tego, że po raz kolejny udała się obrona w Tosno, to śmiało można uznać, że moje wojska na północy frontu wschodniego przejęły inicjatywę. Zastanawiające jest tylko, dlaczego wojska ZSRR nie wkroczyły do Starej Russy, ale przynajmniej w spokoju dotrą tu jednostki z Pskowa.

[Obrazek: Wtte9_wuPqP4zxEwzCgXFJ60A0Wcfn4L8aO0Wl5J...23-h631-no]

Różnica między Ekonomią Wojenną a Totalną Mobilizacją widać jak na dłoni. Najważniejsze to posiadanie większej ilości PP ale nie mniej istotne jest przyrost surowców, na który cierpi III Rzesza. Ustawienie części myśliwców w zachodnich Niemczech i Holandii już procentuje, gdyż naloty alianckie są pod kontrolą. Gorzej jest z zabezpieczeniem wszystkich konwojów. Te płynące do Tunezji mają jakiś parasol ochronny od lotnictwa morskiego na Sardynii, jednak reszta moich szlaków zaopatrzeniowych, szczególnie na Morzu Czarnym musi radzić sobie sama.

[Obrazek: 0ou9feXRe60u-GKYdgeI1PDssfCDw3K0XMI1pCVI...23-h631-no]

W momencie gdy zajmę Leningrad, pokiereszowana flota ZSRR ponownie wyjdzie w morze. Tym razem wynik  powinien być taki sam jak podczas pierwszej bitwy. Dodatkowo moja flota aktywnie wspiera ogniem swoim dział, walki na wybrzeżu Zatoki Fińskiej.

[Obrazek: sRjphZQzxELNBCDNrgHJHmawy5O7cdsKDdcFPXLa...23-h631-no]

Moje przewidywania były słuszne. Na Bałtyku rządzi Kriegsmarine. Po likwidacji radzieckiego przyczółku w Oraniebaumie i zajęciu Leningradu, postanawiam wykończyć wszystkie dywizje Armii Czerwonej na przesmyku między Zatoką Fińską a Jeziorem Ładoga. Na północ od Leningradu dokonuję desant morski, a z tego miasta oraz z rejonu na wschód od niego wyprowadzam atak w kierunku Ładogi. Cel do likwidacja około 10 dywizji piechoty radzieckiej, ustanowienie linii frontu na rzece Wołchow oraz zapewnienie spokoju fińskiemu sojusznikowi.

[Obrazek: VmMukXoIXW7W8laDOihwvg9m0TrDkmPJEhcH8oBO...23-h631-no]

Na przeciwległym końcu frontu wschodniego, ewakuacja Półwyspu Kubańskiego, przebiega zgodnie z planem. W Kerczu do ochrony cieśniny, zostawię 5 dywizji piechoty ( 2 niemieckie, 3 bułgarskie) a resztę sił skieruję na północ od Rostowa. W tym momencie jedyne walki na wschodzie toczą się wokół Leningradu oraz w dalekiej Afryce, gdzie Alianci próbują odzyskać przełęcz Kesserine. Africa Korps dostatecznie jest już okopana aby taki atak wytrzymać a przy wsparciu bombowców taktycznych z Palermo,  koniec alianckiego ataku może być tylko jeden.

[Obrazek: vuJ6szIJdOcZT0Usk2aAljycjdmpbcF43zUc4MYJ...23-h631-no]

Na północ od Rostowa skracanie frontu wyszło prawie idealnie. Mała nierówność frontu zostanie wkrótce wyrównana Big Grin

[Obrazek: joP5U-bYB9Tq0-QUDd68fIuhthtRXqeQmgHwFOYW...23-h631-no]

W trójkącie Charków-Orzeł-Woroneż trwa nieustanna moja aktywna obrona. Samemu staram się wyrównać linię frontu zgodnie z żółtą linią, jednocześnie walcząc o załatanie dziury na wschód od Orła oraz zatrzymanie radzieckiej kontry na Volokonovkę. Całe szczęście w okolicach Bełgorodu są moje posiłki nadciągające z Bałkanów, także już wkrótce stabilizacja tego odcinka frontu, powinna być łatwiejsza.

[Obrazek: ZmLn6EnT_liBDoSexgnOfI3Gb5WxW-FBGUD5tsQQ...23-h631-no]

Ewakuacja Występu Rżewskiego dobiegła końca. Moje dywizje okopują się na wcześniej założonej linii a nadmiar jednostek skieruję zgodnie z planem na południe. Dywizje szybkie które znajdowały się na tym terenie koncentruje na północ od Witebska.

[Obrazek: 873L2HympPf0vzFzoGRoaWuY85Rf11FrPELfkm6_...23-h631-no]

Czas na wspomnianą koncentrację nie był przypadkowy. Moje ostatnie okrążone dywizje w Diemiańsku właśnie zżarły lokalne zapasy a jedynym skrzydłem samolotów transportowych nie dam rady ich za długo karmić. Także w końcu przyszedł czas na deblokadę ale po szerokim łuku. Atak po najkrótszej linii skutkowałby szybką kontrą radziecką na kocioł i prawdopodobnie jego zniszczeniem. Szerszy manewr od południa, wybijał większą dziurę w liniach ZSRR którego zamiarem było częściowe wyjście na tyły wrogich sił stojących wokół kotła. Przez tak wywalczony korytarz, miałem zamiar wycofać się z Diemiańska a następnie wrócić na pozycje wyjściowe, które posiadały lepszą bazę logistyczną, niż lasy i wzgórza na południe od Diemiańska.

[Obrazek: OIIQPJjQJQulxfgpAx48uzJ0VyKLjFloiT5ulA_S...23-h631-no]

Gdy operacja uwolnienia sił w Diemiańsku zaczynała się, pod Leningradem zdobywałem kolejne wrogie pozycje. Radzieckie dywizje pomiędzy Zatoką Fińską a Jeziorem Ładoga praktycznie zostały już odcięte.  Atak na Nową Ładogę przez rzekę Wołchow ma głównie na celu powstrzymanie kontry Czerwonoarmistów na zachód. Główną osią odcięcia tworzącego się kotła, jest atak na północ przez Newę, gdyż jednocześnie obie wrogie prowincje mogę atakować, minimum z dwóch kierunków. Takiego luksusu nie mam nad rzeką Wołchow, dlatego wszystkie moje dywizje znajdujące się nad tą rzeką aż do Nowogrodu, będą w razie konieczności wiązać Armię Czerwoną pozorowanymi atakami.

[Obrazek: Dk1TEK0lyOjb7f83XOXE_XqInd1Vmndrpdc0eRQl...23-h631-no]

W Afryce Alianci nie ustają w ponawianiu ataków na przełęcz Kesserine.

[Obrazek: gtUkJPdgZPRoJ_LoMXWBj0j3A5suaUzcwPcrDWfH...23-h631-no]

Jednak panowanie w powietrzu nad tym terenem należy do Luftwaffe…

[Obrazek: UIYZnKxEJ8hW8j9IyTYYEUFJ3PUV165cwHCXqF6D...23-h631-no]

… z czego najmniej zadowoleni są Brytyjczycy, których czołgi  dosłownie jadą już na oparach.

[Obrazek: I40EQY5C74KlNVb6A0XvEkIQWGyFcth0TF29AJ7D...23-h631-no]

Na Przesmyku Karelskim sprawy wyglądały coraz lepiej. Udało mi się w końcu zająć część północnego brzegu Newy i całą energię skupiłem teraz na całkowitym opanowaniu brzegów Newy po Jezioro Ładoga. Mając w posiadaniu leningradzki port, kolejne posiłki transportowane przez Kriegsmarine mogą szybko dotrzeć na front.

[Obrazek: 5DiXNrRk1qqb5LEOqw0TgPJPXzlcvv0JIys9FLDp...23-h631-no]

Deblokada Diemiańska przebiega zgoła odmiennie niż podobna w rejonie Woroneża. Odsunięcie ataku od kotła zaowocowało nie atakowaniem przez Armię Czerwoną moich okrążonych dywizji. W tym czasie atakujące moje czołgi w zasadzie rozjeżdżają uciekające dywizje wroga i jedyną rzeczą z która będą musiały się zmierzyć, to pokonanie Wołgi.

[Obrazek: YRLZuS4Xb_2GXLxMiFr7sW9SgAYWhP5gwN3mcOs9...23-h631-no]

Po opuszczeniu Półwyspu Kubańskiego oraz zabezpieczeniu Cieśniny Kerczeńskiej, na front koło Rostowa przybył ekwiwalent 2 korpusów piechoty, słowacka dywizja zmotoryzowana oraz najważniejsza jednostka, która gniła na początku lutego na Kubaniu. Mam na myśli 13 dywizje pancerną. W połączeniu z przybyłymi jednostkami z Bałkanów spokojnie mogę myśleć o stabilizacji frontu wschodniego w rejonie Orzeł- Charków.

[Obrazek: n4Zn4tOOw4bHAz3bMrRfS-ogA9xUD7tzKvC8StZb...23-h631-no]

Ofensywę która startowała z pod Witebska w kierunku Diemiańska, postanowiłem rozszerzyć na południe aby przesunąć linię frontu w rejonie Smoleńska na bardziej dogodne pozycje. Na północy atakujące wojska po deblokadzie Diemiańska zajmą pozycje na zachodnim brzegu Wołgi, natomiast w kierunku Smoleńska moje pozycje mam zamiar oprzeć o skraj kompleksu leśnego, ciągnącego się aż do Moskwy.

[Obrazek: O1a7NeTfbPJ_yLy8IsT1w7mfisYlgOSiG-7v4iQF...23-h631-no]

Sama ofensywa wygląda coraz lepiej. Pomimo tego, że dywizji radzieckich jest więcej to są to tylko dywizje piechoty. Moje dywizje pancerne z łatwością radzą sobie z takim przeciwnikiem i tylko teren wydłuża czas osiągnięcia założonych celów.

[Obrazek: x9ZXeamwhvTpiQcgqVkTBwIzYMRgkC2Ozjp8ZMmb...23-h631-no]

Upływ kolejnych dni zapewnił mi dopływ kolejnej partii złota co szybko wykorzystuję do zmiany kolejnego prawa. Tym razem wybór pada na Ciężki Przemysł, dzięki któremu będę mógł nieco szybciej produkować potrzebne mi rzeczy. Luftwaffe na zachodzie w starciu z alianckimi nalotami wyszła w końcu na zero Big Grin  

[Obrazek: q4XpNzOe0ZH3HSY4BjuGIpNHJzdZfzFbyi7i2jOR...23-h631-no]
GG 49408524
[-] The following 3 users Like lysy's post:
  • , Chidori, Elas
Odpowiedz

Dotarcie do jeziora Ładoga, na wschód od rzeki Wołchow i na północ od rzeki Newa, ostatecznie przypieczętowało los dywizji radzieckich na północ od Leningradu. Pomiędzy moimi liniami a fińskimi, udało się złapać 10 dywizji piechoty. Tym samym wyrównałem bilans strat jakie poniosłem koło Woroneża.

[Obrazek: dU9zM0oTyZKkZjAzSCNifK4WpLyhXyFwGpACLou-...23-h631-no]

Dalszy atak na wschód za rzekę Wołchow mijał się z celem. Armia Czerwona była jeszcze zbyt silna, aby myśleć o spokojnym kontynuowaniu ewentualnej ofensywy za tą rzekę. Bagna i las predysponowały siły Związku Radzieckiego do skutecznej obrony a mi nie chciało się walczyć na wyniszczenie. Poprzestałem na likwidacji okrążonych sił wroga koło Leningradu.

[Obrazek: XBti2p_UDR12y5wy1yhnhHmZPcU82K6r6geIWsFY...23-h631-no]

Ofensywa koło Diemiańska wchodziła w decydującą fazę. Bez większego problemu dotarłem do Wołgi i teraz stanąłem przed realizacją przebicia się do kotła diemiańskiego od południa. Dalej realizowałem atak szerokim frontem, tak aby kocioł odblokować w dwóch południowych prowincjach. Zajęcie wzgórz na południowy-wschód nie powinno być trudne, tylko muszę poczekać na złapanie oddechu przez moje czołgi. Opanowanie bagien na południowy-zachód od Diemiańska wydaje się trudniejsze tym bardziej, że atakuję przez rzekę. Na całe szczęście w Helsinkach jest flota bombowców taktycznych.

[Obrazek: G9G576hNzHTyPNbk-uRKvKAT1bR8jU-AtdS4nX2N...23-h631-no]

Wyszło trochę dłużej niż zakładałem, ale w końcu udało mi się zmienić ostatnie prawo wojenne. Na opóźnienie wpływ miało nieregularne upychanie na rynku światowym nadwyżek energii i stali. No niestety w tym okresie gry III Rzesza nie ma za bardzo z kim handlować. Nowe prawo, służba na żądanie przede wszystkim pozwoli mi mniej wydawać leadershipa na szkolenie nowej kadry dowódczej. Reszta bonusów  ma drugorzędne znaczenie.

[Obrazek: J4ra2zV7syeceVrpgzGJ9LX33y8jYpZsWCent_l-...23-h631-no]

Diemiańsk odblokowany czyli czas wrócić na zaplanowaną linię obrony. Przebieg frontu nie będzie odbiegać od obecnego stanu. Newralgiczna do obrony będzie prowincja między Diemiańskiem a Kholmem ale w razie niebezpieczeństwa mam możliwość zajęcia dobrych pozycji za rzeką Łować.

[Obrazek: CeyPNDq_FVd7EUUiQSZ2wqk-UL2T3wBaYc-JGRRu...23-h631-no]

W Afryce kolejna Aliancka próba zdobycia Przełęczy Kesserine. Atak brytyjsko-francuski jest skazany na niepowodzenie, gdyż mam więcej dywizji z świetnymi dowódcami. Nawet generał Messe nie ustępuje  zdolnościami Erwinowi Rommlowi. Jeśli dodam, że dzięki Luftwaffe dywizje alianckie atakują praktycznie bez organizacji, to wszystko staje się faktem. Tunezja trzyma się mocno.

[Obrazek: 4e86uSU2J0Oz0MLIX-pFtVCq73APEudU361yWiE1...23-h631-no]

Przesmyk Karelski oczyszczony z wroga także przyszedł czas na wzmocnienie sojusznika z północy. Pomiędzy jeziora Ładoga i Onega kieruję pełny korpus piechoty czyli 5 dywizji . Na wymienionym obszarze pozycje do obrony są świetne także wysłane siły będą wystarczające. Dodatkowo będę miał na bieżąco informacje, gdy dywizje radzieckie zaatakują.

[Obrazek: dap7odRLlZsHWwlw0PreIPjMN05ZcFTaEjUgepOY...23-h631-no]

W związku z tym, że odpuściłem sobie atak za Wołchow, jednostki które znalazły się na wschodnim brzegu tej rzeki, wycofuję na zachód. Tym  sposobem moja linia frontu w 16 i 18 Armii będzie w pełni obsadzona a dodatkowo zyskam trochę obwodów, przede wszystkim dywizje bez wielkiego ryzyka będą mogły stacjonować w okolicach Smoleńska. W końcu z tego rejonu jest najbliżej do Moskwy  Smile

[Obrazek: kqtgKDN-WO2vdOIloxF9pomesJo8lqhcRMFrdm7l...23-h631-no]

Gdy walki wokół Leningradu dobiegały końca, skierowałem Flote Bałtycką do Trondheim i Narwiku a następnie do Kirkenes. Cel takiego manewru był prosty. Desant morski na Murmańsk i okrążenie kolejnych dwóch radzieckich dywizji.

[Obrazek: Do11lxZuhaevXGgx0Cj3Ml2HeyZ3K_NY68LfWemn...23-h631-no]

Na moje szczęście radziecki port był pusty, więc zająłem go szybko.

[Obrazek: -oHiDBhO4lUGnl_THdRKnFUXiQqaxRU9G7HcxQ81...23-h631-no]

Dzięki temu kolejne dywizje mogłem transportować bezpośrednio na ląd i nie tracić czasu na desant posiłków.

[Obrazek: -PDTuYFWSiRs-bauxLD4b4u8vLUAs4QTORF2un61...23-h631-no]

Atak na Polarny z trzech stron przy wsparciu dział okrętowych był formalnością. Po likwidacji wrogich sił koło Murmańska, część znajdujących się tam moich sił, uderzyła na południe wzdłuż linii kolejowej do Kandałakszy. W tym samy kierunku uderzyły z Alakurtti w Finlandii moje dwie dywizje piechoty. Flota Bałtycka załadowała na pokłady swoich okrętów dwie dywizje piechoty i skierowała się na Morze Białe.

[Obrazek: aVv5vdm5zUsI5-X5QP6ss4GfqIknVAniCzvjGpEX...23-h631-no]

Na froncie wschodnim pomiędzy Leningradem a Rostowem panował totalny spokój. Tylko w jednym miejscu nastąpił nieoczekiwany radziecki atak. Jakimś zrządzeniem losu moje jednostki na zachód od Rostowa nie otrzymywały zaopatrzenia i w związku z tym wróg postanowił zaatakować. Na całe szczęście w samym Rostowie miałem dostateczną ilość dywizji a przede wszystkim czołgów, toteż wyprowadziłem szybki kontratak na Azow. Nie miałem zamiaru przekraczać rzeki, tylko sprawić aby Armia Czerwona zaprzestała swojego ataku.

[Obrazek: XJetaNBAbnCdnHNccf4LmalArhEgP8U87kvdoHwc...23-h631-no]

Flota Bałtycka która znalazł się na Morzu Białym miała wykonać desant transportowanych dywizji, pomiędzy Kem i Biełomorskiem. Zaletą tego miejsca do desantu dla małych sił były dwie rzeki,Reka na północ i Wyg  na południe, które mogły zapewnić przeszkodę gdyby Armia Czerwona mocno kontratakowała. Istotne było szybkie opanowanie biegu Wyga i połączenie się z siłami fińskimi. Dzięki temu moje jednostki dostawałyby zaopatrzenie i spokojnie czekały aż dywizje atakujące z północy i zachodu, zgniotą radziecki opór.

[Obrazek: veRJLvguY7TSrViJ_15ViMwbwx_-wYoGr9mskVJL...23-h631-no]

Desant udał się wyśmienicie. Teraz  tylko muszę poczekać aż jednostki z północy domaszerują do Biełomorska. Nie chcę desantować więcej jednostek, gdyż okrążone dywizje radzieckie i tak zginą a ewentualne kontynuowanie ofensywy dalej na południe nie wymaga większej ilości wojska. Wolne dywizje znajdą gdzie indziej zastosowanie.

[Obrazek: XfSArYIcpNqxzXlXPgjItHJ0HH1VfDYhREr7ap6a...23-h631-no]

Na koniec kwietnia w końcu mam pierwsze nowe jednostki zaplanowane na starcie gry. Flota Bałtycka zostaje zasilona 15 statkami transportowymi, dzięki czemu nie będę skazany do transportowania 2 dywizji ale minimum 2 korpusów  Big Grin

[Obrazek: Co4DwdttbYzvNjhBpF8zZd6Qy8X-bFeLM0hUVSzj...23-h631-no]

W Karelii sprawy zmierzają do finału. Koło Kem „atmosfera” gęstnieje ale stan zagrożenia jest tylko pozorny. Od południa Armia Czerwona parę razy próbowała ataku ale szturm przez rzekę kończył się zawsze fiaskiem. W okrążeniu prawdopodobnie jest około 10 dywizji wroga. Ich likwidacja ostatecznie zdejmie widmo zagrożenia dla Finlandii.

[Obrazek: p7H9GE8-G4ddNhBkMPHgKMfVbk4R8B5ThfUcXq-4...23-h631-no]

Flota Bałtycka po nabraniu organizacji w nowych okrętach opuściła bezpieczne Morze Bałtyckie i skierowała się wzdłuż wybrzeża do Antwerpii. Skoro w Tunezji mam spokój, cały front wschodni jest pod kontrolą to przyszedł czas pomacać wroga na zachodzie Angel

[Obrazek: VK8sz6zvoBkQ68usBwZSoUEcY_XLkNGYZZ9h4B-y...23-h631-no]
GG 49408524
[-] The following 3 users Like lysy's post:
  • arcyżużel, Chidori, Elas
Odpowiedz