Witaj!
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Temat założył: lysy[HOI3] Zitadelle- czyli nie taki diabeł straszny

Zainstalowanie stacji radarowych w dwóch miejscach na froncie wschodnim, dało niezakłócony wgląd w pozycje Armii Czerwonej. Od Moskwy do Rostowa doskonale wiedziałem jaka ilość wrogich dywizji stoi przed moimi wojskami. Bardziej na północ braki w rozpoznaniu radarowym uzupełniał wywiad, który dostarczał dane o wrogich dywizjach nawet wzdłuż Wołgi. W oparciu o te dane oraz znajomość  ukształtowania terenu a także nadchodzącej porze roku, zaplanowałem jak pokonać ZSRR.

Aby czerwony brat skapitulował, muszę zająć teren do Wołgi (żółta linia) oraz osiągnąć Archangielsk na północy i Baku na południu. Zajęcie po drodze Moskwy i Stalingradu przyspieszy zmniejszenie się jedności narodowej ZSRR.

[Obrazek: 8-6dLudofgyRPlldHpDJ-kHqqNAFYMUJt76PtZ4f...32-h636-no]

Szybkie pokonanie Armii Czerwonej to już troszkę bardziej skomplikowana sprawa. Atak samą piechotą skończyłby się tym, że pchałbym przed sobą front ale tempo takiego ataku nie byłoby imponujące. Oczekiwane przyspieszenie mogą zapewnić tylko dywizje zmechanizowane, ale nie mam ich zbyt dużo. Pozostaje dokonywać precyzyjnych ataków nastawionych na tworzenie kotłów i całkowite niszczenie wrogich dywizji.

Pierwszy atak zostanie skierowany na Kubań, siłami które zluzowały się w Afryce. Dwa korpusy pancerne plus 3 korpusy piechoty będą miały za zadanie zdobyć przyczółek a następnie uderzyć w kierunku rzeki Manycz. Jeśli desant się uda, z frontu na wschód od Rostowa zostanie wyprowadzony atak wszystkimi dywizjami pancernymi z południowej części frontu wschodniego w kierunku południowym, celem spotkania się z Africa Korps. Łącznie będzie to 3-4 korpusy szybkie, które w początkowej fazie ataku będą musiały przebić się przez Don.

Na pozostałym odcinku frontu, podobne zgrupowanie jak nad Donem znajduje się na zachód od Moskwy. Siły te na razie są moim obwodem na wypadek radzieckiego ataku. Podobnie jest z dwiema pojedynczymi dywizjami pomiędzy Smoleńskiem a Woroneżem. 

[Obrazek: 0J8U85F.jpg]

Jeśli desant na Kubań oraz dalszy atak do rzeki Manycz powiedzie się, zbędne dywizje piechoty zostaną przerzucone w rejon Batumi z zamiarem ataku na Baku oraz połączeniem się z siłami w Iraku.

[Obrazek: fQqxa8bYCOJ54t6xYxp9eGyOG8SdU26UGibao7ch...32-h636-no]

Atak na Kubań rozpoczynam od desantu morskiego na Noworosyjsk oraz prowincję sąsiadującą od wschodu. Wiem dzięki radarom, że w porcie znajduje się dywizja garnizonowa natomiast na wschód stacjonuje tylko sztab.

[Obrazek: Ql-UFE0UkSD1nznnDOfOqcAuEy9tjWe3UL1Bo4gk...50-h636-no]

Sam desant przebiega bez większych komplikacji. Radziecki sztab szybko wycofał się a walka o Noworosyjsk zmierza w założonym kierunku. Lotnictwo Armii Czerwonej postanowiło ponękać moje okręty, jednak w Sewastopolu mam myśliwce Luftwaffe.

[Obrazek: 2TUC-YePX_xQoI_qoXHlj7ZgrqSBS2G3NOjQoNPH...32-h636-no]

Gdy dywizje radzieckie przegrały walkę z moim desantem do ataku przystąpił korpus piechoty z Kercza. Jego atak miał związać siły, stojące po drugiej stronie cieśniny kerczeńskiej, przed zbyt szybkim wycofaniem się.

[Obrazek: PQmmfc9Lc91ziIwWJeDOwJTgL14fDcmnOyNtWMvq...32-h636-no]

Przyczółek w Noworosyjsku opanował już Krasnodar, także należało zamknąć mini kocioł od północy. Tym razem desantuję wszystkie pozostałe dywizje szybkie, wyposażone w czołgi lekkie i średnie, które mają od razu uderzać na wschód.

[Obrazek: bw07W2NNqYyWJH0Yf_rMI8BA0kW7QivwEXkCh7dh...32-h636-no]

Likwidacją kotła w Anapie zajmie się piechota przy wsparciu ogniowym Kriegsmarine. Początkowo atak idzie niezbyt dobrze, ale warunki bagienne nie pozwalają na szybszy postęp walk.

[Obrazek: Cvo1aXkr7jpgEIh0CfGNNoXMnbfseTfF3TarhUZ-...32-h636-no]

Obraz walk zmienia się na moją korzyść, gdy okrążone wrogie dywizje atakuję ze wszystkich stron. Wykorzystując piechotę na okrętach dokonuję kolejnych dwóch desantów morskich, celem rozszerzenia przyczółka aż do Ejsk.

[Obrazek: HMQK0GBe-WIriQDCqcT6Ra57y8YUv_odezxIbUKw...32-h636-no]

W tym momencie do walki ruszają moje dywizje nad Donem. Po pierwsze mają pokonać tą rzekę, jednocześnie wiązać jak najwięcej wrogich dywizji atakujących na południe. Rozszerzenie przyczółka do Ejsk także miało wiązać przeciwnika tak aby prawe skrzydło desantowanych wojsk, mogło wejść w pustą przestrzeń operacyjną na południe od Rostowa. Moje siły szybkie atakowały w trzech kierunkach i miałem nadzieje, że skrajne dwa prawe, długo nie napotkają wroga. Lewe ramię mojego ataku miało niejako zbijać nadciągające wrogie dywizje, tak aby opóźnić ich marsz.

[Obrazek: WUJ3bXDyvYyGzWfUfV1uaI0SHjOBR198lb_8Txc4...32-h636-no]

Rolowanie radzieckiego frontu koło Rostowa od południa przebiegało wyśmienicie. Okrążenie wrogich dywizji było coraz bliższe ale aby to powiodło się, mój atak z nad Donu musi sforsować tą rzekę. Co prawda na południowym zachodzie kotła byłem mocno naciskany ale tutaj miałem w zanadrzu manewr. Siły z Taganrogu u ujścia Donu, miały zaatakować przez rzekę na południe. Wsparcia miały udzielić siły w Rostowie oraz dywizje z okrętów Kriegsmarine.

[Obrazek: lmKqgW6DBNY_cqcUDV2H9gWJI4-YWjUCc2_wfYI6...32-h636-no]

Prawa flanka sił z Kubania posuwała się bez przeszkód, także osiągnięcie jeziora na rzece Manycz nie powinno być problemem. W tym momencie najważniejsze było przekroczenie Donu z północy aby kleszcze okrążenia zamknęły się. Mógłbym rzucić do boju spadochroniarzy aby szybciej domknąć kocioł ale to jeszcze nie ten moment na wykorzystanie ich na froncie wschodnim.

[Obrazek: dvNPsfpPbtDIiawqMZ5Yar3vZBdWktvllxKHUp4m...32-h636-no]

Kocioł zamknięty. Trochę szybciej niż zakładałem ale i tak jest dobrze. Na oko w okrążeniu znajduje się 30-35 dywizji. Jeśli dodam to tego 6 zlikwidowanych w Anapie to wynik robi się już całkiem niezły. Jednak aby tak się stało wrogie okrążone dywizje muszą zostać zlikwidowane. Dywizje szybkie atakujące z północy skręcają na wschód. Likwidacją kotła zajmą się piechota oraz pojedyncze dywizje atakujące od południa. W tym momencie do akcji rusza Luftwaffe, która w pierwszej kolejności ma zgnieść opór w Anapie.

[Obrazek: 4aG0aSTAsp2tOoR3OIuymkISwh5GDjQoZxapSq85...32-h636-no]

Na Kubaniu sprawa została rozwiązana. Muszę jak najszybciej uporać się z kotłem koło Rostowa, gdyż w jego pacyfikacji mam uwiązane sporo dywizji. Kilka dywizji szybkich wykonujących rajd na wschód zajmuje pusty teren i niezbędne jest ich wzmocnienie aby podtrzymać tempo natarcia. W tym momencie decyduję, że dywizje piechoty z okolic Noworosyjska skoncentrują się w tym porcie, celem przerzucenia do Batumi. Na obecnym etapie natarcia nie będą one w stanie dogonić moje czołgi a ponadto, bardzo dużo piechoty mam jeszcze koło Rostowa.

[Obrazek: Kiq_VvNna925CvfT2NkToCcPnHCGFL7QS5E3LMDJ...32-h636-no]

Stalingrad prawie pusty tak jak i front na południe od niego. Armia Czerwona masowo przesuwa dywizje z północy aby załatać wyrwę w swoich liniach. Jest jeszcze parę nie wiadomych czy będzie to krótka operacja  czy może coś większego ale jedno jest pewne. Generał Zima na horyzoncie.
GG 49408524
[-] 7 użytkowników lubi ten post.
  • Bachu, Chidori, Gasparus, Letho, pantax, rutherfrodo, Tulev
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości