Witaj!
Rejestracja

  • 3 głosów - średnia: 4.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
 
Państwo kościelne [HOI4]

#1
[Obrazek: yAtMjMj_Zy_Fkaig2phQFTPT3nThwmsEApZEa5bA...21-h824-no]
Gdy Marcin Luter przybijał swoje tezy na drzwiach  kościoła w wittenbergu , z pewnością miał dobre i szlachetne intencje. Chciał naprawić swój święty  kościół, w którym dostrzegał wiele błędów i wypaczeń. Kościół ostro zareagował na jego herezje ,początkowo pokojowo, na drodze argumentów teologicznych. Późniejsze wydarzenia  doprowadziły do licznych wojen, z zajęciem Rzymu i większości Włoch przez koalicję protestancką a nawet śmierć papieża Jana V,  w trakcie oblężenia Rzymu co doprowadziło do radykalizacji kościoła i obrania kierunku którego z pewnością Luter  by sobie nie życzył i może nawet  nie przybijałby swoich tez.
Przez kilka lat Włochy były pod kontrolą państw protestanckich,  a w czasie paryskiego konklawe na stron piotrowy wybrano raczej wojownika niż duchownego, wojowniczego biskupa z Saksonii, który ostatnie lata przed elekcją spędził głównie na walkach zbrojnych z lokalnymi protestantami.  Innocenty I okazał się również doskonałym dyplomatą  z wielką charyzmą którego celem było odbicie Italii z rąk heretyków.
  Montowanie wielkiej katolickiej koalicji trwało kilka lat. Po jednej stronie stanęły  Francja, Hiszpania , Polska Austria i pomniejsze państwa. Koalicja Boża wsparta przez powstanie ludowe doprowadziła do odbicia całych  Włoch i ponownego  osadzenia  papieża w Rzymie.  Choć dla zwycięzców pokusa zagarnięcia czegoś dla siebie  była wielka, zwycięskie katolickie mocarstwa i lokalna włoska arystokracja podjęły decyzję o zjednoczeniu Włoch pod berłem papieskim. Któryś z następnych papieży w trakcie procesu beatyfikacyjnego papieża Innocenta nazwał to" cudem dyplomatycznym " będącego częścią wielkiego planu zbawienia, możliwego nie tylko  dzięki talentu dyplomatycznego ale i  interwencji Ducha świętego co jest jednym z dowodów na świętość Innocenta..  Protestanci z kolei twierdza że był wcieleniem Antychrysta czego najlepszym dowodem było to co zrobił z Lutrem.
Zasuszony staruszek jakim był wtedy Marcin Luter został porwany z dworu czeskiego przez wynajętych zabójców, przewieziony  do Rzymu , następnie    publicznie i powoli przypiekany żywcem ,tak aby męka trwała jak najdłużej. Zapiekanki rzymskie jak potem nazwano to wydarzenie  doprowadziły do radykalizacji drugiej strony.  Teologie katolickie i protestanckie zaczęły  usprawiedliwiać śmierć niewiernego lub heretyka.
Następne lata i wieki upłynęło nieco spokojniej. Kolejni papieże nie mieli  już takiego geniuszu jak papież Innocenty. Byli przytłoczeni bieżącymi problemami państwa papieskiego i kościoła, spiskami ,stronnictwami, lawirowaniem między wielkimi włoskimi rodami, mocarstwami, klikami kardynałów i biskupów.  Wybuchały wojny na tle waśni katolicko protestanckich, ale były to konflikty lokalne na ogół bez interwencji państwa papieskiego a jeśli już to z marnym skutkiem. Podjęta próba odzyskania ziemi świętej w XVII wieku zakończyła się rzezią wojsk katolickich a papież ledwo uszedł z życiem dzięki poświęceniu swojej gwardii.
W XVIII wieku Janowi VII udało się wyrwać spory kawał  Afryki północnej  z rąk Turków. Inni , w XIX wieku uzyskali nieco kolonii w Afryce, mimo to   wydawało się   że ogień papieski wygasł i już nie zdarzy się taki papież jak Św Innocenty Wielki. Sceptycy  Uważali tak aż do początku  1936 gdy wybrano nowego papieża z Polski...
Odpowiedz

#2
Obrazek nie działa, sprawdź uprawnienia

Cytat:Wrinterberdze
Wirtenbergu zdaje się Smile

Poza tym masz strasznie dużo podwójnych spacji, przez co ciężko się czyta. Poza tym masz podwójną kropkę po "Innocenta.." czy "Papieża w Rzymie. . ", kiedy "-" robi jako łącznik nie stawiamy stacji przed ani po, cudzysłów jest "przyklejony" do słowa która "cytuje", przed przecinkiem też nie stawia się spacji.
No i jeżeli chcesz wcinać akapity to wcinaj wszystkie i w taki sam sposób, bo jeden akapit masz wcięty tabem, drugi dwoma spacjami a resztę w ogóle.

Te wszystkie sprawy sprawiają, że czyta się to źle. Ogólnie zanim coś opublikujesz to najlepiej najpierw przeczytać to samemu (i przeskanować jakimś Wordem, bo wiele z tych rzeczy chyba poprawiał, aczkolwiek głowy nie dam) żeby uniknąć tego typu błędów Smile
Ą̸͝͝ǹ̨̀͡d̨̀҉ ̷̴̴͘a̡̛͠s͜͡͝͝ ͟͝w̴̵̷̛̕á͠͝t̷̨͡͏e̵̡r̴̨̀͘ ̧́͘͞͠h̸̡͜a҉̛ś̸ ̛͜n̶̴҉̢͡o̵̵̢͞ ̨̀ç͢o͏̀͝n̸̡͡͞͏s̨̧͘͞͞t̶̕a͏̡͏̷͡ǹ̨͜͠t̡́͡͞ ̶̵̢f͞͠o̴̕r̷̶̢̧m̧͠҉͏́ ̛̕̕͡t̶̡̀ḩ͠͞e͏̶̡҉r̸̶͘e͟ ́ą̧̨̕͝r̶̸͜͟͞ȩ ̀͞i͠҉̷͝n͝ ̕͏w͜͢͢͝a͏̕r͏́ ̴̕n̶̸̕͝҉ò̶̧҉͞ ̵c̀҉̧̡͢o͢҉͘ǹ̛҉̡ś̴͜͏t̶̶͢a̡͘̕͠ņ͠͡t͢͏̧͡ ̡̡͜c̵̵̢͢͠o̵҉̵n̵҉d̛͢͡i̕̕͜t͟͠i̢͏̧͜o҉̸̢̀͠n̶̷̨̧͝s̵̷̨̕
Odpowiedz

#3
Obaj wiecie gdzie dzwoni ale nadal zimno. Wittenberga !
GG 49408524
Odpowiedz

#4
Zdjęcie ja widzę Smile . Poprawię.
Odpowiedz

#5
Przed pontyfikatem Jana Pawła II papieżem był Jerzy Urban II. Był krytykowany za nadmierną dobroć koncyliacyjność i ostrożność, Wybrany na papieża, w spokojnym 1910 roku, był wyjątkowo układnym człowiekiem. Tymczasem czasy stawały się coraz bardziej burzliwe. Sytuacja międzynarodowa zmierzała w stronę wielkiej wojny. Gdy już wybuchła, państwo papieskie zostało w pełni neutralne,  bombardując walczących ofertami pośrednictwa w rokowaniach i projektami traktatów pokojowych. Gdy wybuchła rewolucja październikowa papież milczał. Ba, nawet zaczął korespondować z Leninem, mając nadzieję na polepszenie się sytuacji katolików w Związku Radzieckim. Naiwność tą potem Lenin wykorzystał ,twierdząc że papież popiera część haseł rewolucji podpierając się wybranymi cytatami z listów. Jerzy Urban II nie poparł w żaden sposób Polski gdy wałczyła z bolszewikami. Nie miał nic do powiedzenia na temat ekscesów Hitlera i jego zwolenników w Niemczech, mimo że sam z pewną sympatią odnosił się do Żydów.  Państwo Papieskie nie zaatakowałoby Etiopii w 1935 gdyby nie jego ciężka choroba i faktyczne przejęcie władzy przez kolegium kardynalskie. 

Było jasne że następny papież musi być całkiem inny. Z włoskich kandydatów nie było nikogo specjalnie wojowniczego, a jeśli nawet był to bez doświadczenia. Szukano więc za granicą. Wybór padł na kardynała z  Polski.
Karol Wojtyła pochodził z zubożałej rodziny szlacheckiej. Mimo obrania ścieżki duchownego miał walkę w krwi. Jego dziadek walczył za młodu  w powstaniu styczniowym, a pradziadek w listopadowym.  Rodzina Wojtyłów    zapłaciła za te awantury konfiskatą większości majątku przez zaborców, udało się jednak uniknąć zsyłki na Syberię.  Biskupem został w młodym wieku, poliglota . Zwolennik opcji austriackiej, trój królestwa ,stworzenia wielkiego królestwa austriacko -węgiersko-polskiego.  W czasie wielkiej wojny i wojny polsko-bolszewickiej został duchowym przywódcą polskiego narodu.  Z pewnością nie był tchórzem,  nieraz odwiedzał żołnierzy na pierwszej linii frontu, choćby w okopach,  narażając się na śmierć. Niejedno jego burzliwe kazanie czy dokument było wymierzone w komunizm, nazizm, materializm, heretyków i inne zagrożenia dla-nie tylko polskich- katolików. Z pewnością był bardziej odpowiednim kandydatem na burzliwe czasy, niż jego poprzednik.  

[Obrazek: 27EeECKF8bKr5ZTkrUzCQhvn6kYXZp7VkOxaSsBD...56-h411-no]
[Obrazek: SchxqtyRK2SGlK6SinPSEVi0gRd5FwXORwYJa54i...99-h579-no]


Okazuje się że moja historia alternatywna różni się od "fabuły" twórcy moda.

***
[Obrazek: dBvXqXHEYki0VtHxR82eOeqNktAlkRosjxmfBMd2...91-h425-no][Obrazek: CG5t_5l7W4_7Cy7lpYUppMXaDducNl3eaJG0MhgG...87-h813-no]
[Obrazek: 7J76_PS9A7_VWWkPcxuLKOo6pZ1C27M-ZBXZDGK_...15-h259-no]
Wojna z Etiopią zaczęła sie jeszcze  za pontyfikatu Jerzego Urbana II.  Zwykle pomijane przy podziale Afryki Państwo kościelne postanowiło zmienić ten stan rzeczy. Przy okazji chciano podporządkować papieżowi prawosławny  kościół etiopski przy zachowaniu pewnej autonomii. Gdy w Rzymie trwało konklawe, papiescy żołnierze powoli podbijali Etiopię. Przyjęto zasadę minimalizację strat własnych, nawet kosztem szybkości podboju. Nowy papież kontynuował podbój , zgłaszając jedynie zastrzeżenia do u życia chemicznej, zalecając używanie jej tylko wobec żołnierzy wroga a nie przy akcjach pacyfikacyjnych. 

[Obrazek: OTI4NzQwJj1me2FPZEc3Z3EEYRN_AD96OVhhG34R...FZJSQsUw==]
Spotkanie papieża z żołnierzami wracającymi z Etiopii.

***


[Obrazek: UCToWKUntWdqsFYinlPngdcOz3PzZpxxpNaOaEGy...69-h374-no]
Nowy papież jest zwolennikiem silnej władzy centralnej. Sprowadził z Polski kompanię prywatnego wojska, przyjaciół, zwolenników, zaufanych ludzi, ekspertów, którzy szybko wyrwali faktyczną władzę od skorumpowanego włoskiego kolegium kardynalskiego. Wykorzystując nowe narzędzia władzy  takie jak radio i prasa codzienna,  szybko sobie zaskarbił sympatię zwykłych ludzi i wojska, co było niezbędne do utrzymania i umocnienia władzy ,skoro odrzucił wsparcie kardynałów. Istniała bowiem pewna procedura w kościele prowadząca do odwołania papieża za jego życia przez kardynałów,  w praktyce niemożliwa do przeprowadzenia bez poparcia ludu czy armii.
[-] The following 3 users Like asd's post:
  • Helvi, lysy, rutherfrodo
Odpowiedz

#6
Screeny teraz działają ale w pierwszym poście dalej czarno. Edycja coraz lepsza, choć czasem zamiast kropki na końcu zdania jest przecinekSmile
Swoja drogą fantazja autora moda jest dość ciekawa, szczególnie gdy Papa przejmuje całkowitą władzę. Rozumiem, że fabryka czołgów jest pod Watykanem Big Grin
GG 49408524
Odpowiedz

#7
Już mam taki odruch, że jak czytam cokolwiek o papieżu to od razu zakładam, że to Arcy. Ale jak widać rośnie mu konkurencja Big Grin
Walczę jak lew, padam jak mucha.
[-] The following 2 users Like GAndaLF's post:
  • arcyżużel, rutherfrodo
Odpowiedz

#8
[Obrazek: Vek3HoJ_A8MXKJtiXhCCdApmbtR1LHXoutCCb2RT...26-h939-no]
Tymczasem w Polsce władzę rządził ojciec Tadeusz Rydzyk . Popularny  zakonnik który założył pierwsze prywatne niepaństwowe radio, sfinansowanego przez ekscentrycznego przemysłowca Piotra Ikonowicza(krytykowanego za brutalne dławienie strajków w swoich fabrykach)
  jak i zbiórki zwykłych ludzi.  Tadeusz Rydzyk  poprzez  radio zdobył sobie ogromną popularność. Po śmierci Piłsudskiego to jemu właśnie  powierzono sformowanie ponadpartyjnego rządu. Takiemu posunięciu przeciwni byli  jedynie komuniści.   Papież Jerzy Urban II był jednym z pierwszych który wysłał mu gratulację. Kościół przez większość swego istnienia  popierał tych swoich przedstawicieli którym udało się osiągnąć władzę świecka. Nic dziwnego , skoro sam papież od XVI wieku rządzi całymi Włochami a i wcześniej miał mniejsze państwo.
 ***

[Obrazek: NswjMM419eLTVT2SON32OySVZCeflKD21jDav3Nt...37-h549-no]
Zaostrzenie kursu wobec heretyków protestanckich... Od mniej więcej  XVIII wieku katolicy i protestanci nie mordują się co prawda z powodu religii ale teologie wciąż popierają reperkusje wobec wrogów religijnych. Poprzednik Jana Pawła II-Papież Jerzy Urban II - co prawda dążył do pojednania, ale obecny papież nie tylko wrócił ale i zaostrzył stary kurs.
 
 ***

[Obrazek: GsNLOg85KgH9NemxQLvj1LtntvmSqapZ3OtGupu2...46-h539-no]
Nowy papież wziął się również za poważny rozwój przemysłu zwłaszcza ciężkiego (nieraz rękami heretyków...) . Trzeba było nadrobić zaległości w przemyśle czysto zbrojeniowym. Pokojowy pontyfikat Jerzego Urbana III spowodowały nawet spadek produkcji broni  i innego sprzętu potrzebnego do prowadzenia wojen.
 Warunki pracy robotników wprawdzie się nie poprawiały, ale kazania do nich głoszone poprawiały morale i wydajność.
[Obrazek: 8FbXwiQs8iZTkwXPSlfsTld3D8WLQpmeIpFj6HNv...47-h542-no]
[Obrazek: 0j4DvDe9WiHuzdtTPJ0a161txLeAnubEPS-PMVLc...31-h535-no]
[Obrazek: Yt4ttfWgTypNRTN0mBOsa4jZ7HEl_9DBKi9y3yVI...46-h545-no]
[Obrazek: bW2dgavWtObmvq2wrbTl6lYJrSLotAWpxdrAkPD4...52-h556-no]
[Obrazek: jsHB-nJD6YIVY03tFJMrFydr_E8Z0gCfMheDuzFH...32-h548-no]
[Obrazek: aW9tG2Qz_CR4BExZHqSZSg-Q_eu03Y7GJh9kJJHr...33-h535-no]

*** 
[Obrazek: b7wd8ardT3V_Wr10QSaCjvq5UygR5rrUwWQ_FLJ1...23-h560-no]
Katolicka Austria, jedyny kraj niemiecki (Saksonia tylko częściowo) który nie uległ protestanckiej zarazie, został zaanektowany przez wielkiego bezbożnika- Adolfa Hitlera. Człowiek ten w opinii papieża jest gorszy od tradycyjnych heretyków, ponieważ jest zagrożeniem dla chrześcijaństwa w ogóle, tylko pozornie mniejszego od komunizmu. Jednak, gdy dyplomacja niemiecka podpytywała o opinie, papiestwo taktycznie milczało, co Hitler uznał za znak zgody. Jan Paweł II uznał że jest jeszcze za wcześnie na konfrontację , nie zrealizował jeszcze swoich planów wzmocnienia państwa. Potem Hitler wysłał telegram "Janie nigdy ci tego nie zapomnę" w podziękowaniu  za milczący brak sprzeciwu na aneksję. Wkrótce , zapewne w ramach wdzięczności , to Hitler milczał w czasie innych wydarzeń.
Papież za to podjął sekretne rozmowy z Francją gdy ważyły się losy Czechosłowacji. Zachęcał Francuzów - tradycyjnych sojuszników Państwa Kościelnego-do wspólnego  przeciwstawienia się Hitlerowi nim jeszcze nie urósł nadmiernie , ale Francuzi nie chcieli wywoływać kolejnej wojny. Anglicy  z kolei z papieżem rozmawiać nie chcieli w ogóle,  za prześladowania protestantów.  Ojciec Tadeusz Rydzyk jako szef polskiego rządu, z kolei nie wierzył że Hitler może stanowić zagrożenie, obawiał się bardziej komunizmu, widział w Hitlerze raczej potencjalnego sojusznika w walce z ZSRR niż wroga.  Po fiasku rozmów, Jana Paweł II uznając że sam jeszcze jest za słaby, I taktycznie  milczał w sprawie Czechosłowacji.
[Obrazek: VTzq2A7z_UtM8_gE0oj8FRinOG5Kl_6JrrpEJtxS...10-h564-no]
[-] The following 2 users Like asd's post:
  • Helvi, lysy
Odpowiedz

#9
[Obrazek: YudryqYSM5uDHsiUG5JXJUc5c760xSSAw0Vyrt9i...48-h537-no]
Wykorzystując bałkańskie niesnaski Papież przygotował poszerzenie katolickiej strefy wpływów i tym samym wzmocnienie  państwa na przyszłe wydarzenia. 
 [Obrazek: bMwpTGBFBUEZUyy4JQ33rJz1MV-xfS_oEgesNYAN...67-h687-no]
Tzw. powstanie Ustaszy wybuchło w Jugosławii  w nocy 25 stycznia 1939. Nowopowstały Rząd Chorwacki deklarujący się jako katolicki zwrócił się do Papieża  z prośbą o pomoc, a ten natychmiast zareagował wysyłając do Jugosławii żądanie uznania Chorwacji z czasem 60 minut na odpowiedź. Tak jak oczekiwano żadnej odpowiedzi nie było więc zaczęto realizację planu  św. Kalikst.
Skoncentrowana na granicy z Włochami jugosłowiańska armia nagle znalazła się między młotem a kowadłem dodatkowo odcięta od  stolicy. 
[Obrazek: R5xjseE2bvJEpnwewpp13xgYdaFVXHco5S5wdxtw...73-h182-no]
[Obrazek: RvTB8ay3Mi55_Elig63mAearjP2JAU11daPqR6wp...61-h534-no]
 [Obrazek: I0l5srGaLkwW-XOOw3cpEVC8iYyC9hAI_DBvbNZJ...66-h513-no]
Desant na południu kraju prawie nie napotkał oporu.
 [Obrazek: UxzPB4HXBeKqy0jgmzyOgHUuR7YiNHS0L7yQE4aO...58-h655-no]
Straty 5 lutego 1939. W 10 dni Jugosławia straciła niemal połowę armii w kotle między Chorwacją a Włochami. Chorwaci i wojsko papiesce w szybkim tempie rozbijało kolejne  oddziały. Papież doktrynę szybkiego ataku siłami pancernymi i innymi jednostkami szybkimi  nazwał boskim wiatrem.
 [Obrazek: rp6yXn9TpPOlnYieK-YgqLTikROWfuHeEtsPpMwq...57-h663-no]
18 lutego jugosłowiańska  armia praktycznie  nie istniała, ale jugosłowiański rząd uparcie odmawiał kapitulacji. Nastąpiło to ostatecznie 20 lutego. . Niemcy i Francja milczały. Francja z racji tradycyjnej przyjaźni (z wyjątkiem czasów Napoleona I i rewolucji francuskiej, państwo papieskie było wtedy istotnym członkiem koalicji antyfrancuskiej, zaraz po upadku Napoleona wrócono do tradycyjnego sojuszu) ;a Hitler, choć miał wobec Jugosławii pewne plany, widział   w papieżu prawdopodobnego przyszłego sojusznika. Protestowała jedynie Wielka Brytania. Z powodu różnicy zdań na temat Jugosławii ochłodziły się też stosunki na linii Paryż- Londyn.
 

[Obrazek: TYNohc5i6lE3M-mGnB7xQg7NEJduOjUdbt6Ul1Wm...28-h538-no]
Ten focus w praktyce nic nie daje. Nie zauważyłem aby była np. jakaś nowa decyzja zwiększająca manpower, czy kościół jako budynek do wybudowania.  To tez niestety wersja beta modu. Albo twórca pomylił gry Wink
[-] The following 2 users Like asd's post:
  • Chidori, lysy
Odpowiedz

#10
 
 
Żydzi nigdy nie mieli lekko w państwie kościelnym. W największych miastach powstały getta. Żydzi mieli ograniczone możliwości awansu w armii i urzędach, nie mogli wykonywać niektórych zawodów, limity na uniwersytetach itp. Mieli jednak prawo do życia i sprawcy zdarzający się od czasu do czasu incydentów antysemickich byli ścigani i karani, w tym  śmiercią. Gdy sytuacja Żydów w Trzeciej Rzeszy pogorszyła się tak bardzo że Państwo kościelne przy niej mogło wydawać się rajem, część z nich wyjechała do kraju Papieża. Mały strumyczek uchodźców żydowskich powiększał się w miarę rosnących represji i łagodzenia polityki wobec Żydów. gdy do Jana Pawła II doszły opowieści co się naprawdę dzieje w Niemczech Żydami, zlikwidował getta w niektórych miastach, skrócił listę zawodów zakazanych dla Żydów itp.
Gdy Niemcy zwróciły się oficjalnie do Państwa Papieskiego z prośbą o wydanie im Żydów z niemieckim obywatelstwem papież co prawda nie odmówił od razu, ale skierował sprawę do odpowiedniej kongregacji celem dokładnego zbadania sprawy i wydania opinii, po cichu przykazując kongregacji mielić ziarna jak najdłużej.
 [Obrazek: wAj6MNOeIzaWBmoTbtN5ns-y5rAMdVIayetZDcx0...07-h546-no][Obrazek: weGk-Icxqis9uctlmJgIx3qCi0RpcFuGWgRoJ-qI...06-h934-no]
Po wstępnym nawróceniu Jugosławii przyszedł czas na Bułgarię i islamistyczną Albanię. Zajęty wojną z Niemcami zachód ledwo zwrócił na to uwagę.  Plan dalszego podboju zablokowała Rumunia udzielając gwarancji niepodległości Grecji i Turcji. Jako że Rumunia była sojusznikiem Francji i Wielkiej Brytanii Jan Paweł II wstrzymał się od podboju tych państw. Przede wszystkim nie chciał zostać wrogiem Francji, która w tym momencie walczyła z Niemcami.
Kilka obrazków stąd  zgubiłem.

[Obrazek: iB6HwrC7-ZCwQzHLJFjKYzAG9ttOkAHQjghMJlWy...78-h275-no]

Jan Paweł II cały czas wysyłał Niemcom różnorakie przeciwne sobie sygnały. Z jednej strony milcząco aprobował niemieckie podboje, również wtedy gdy wypowiedzieli wojnę Polsce (Niemcy odwdzięczali się tym samym) , podpisywał drobne umowy dotyczące kultury i handlu, z drugiej strony zbroił się,  zbierał armię na granicy z Niemcami,  wygłaszał antyfaszystowskie  mowy i kazania, przyjmował Żydów i łagodził wobec nich politykę. Gdy Hitler zaprosił papieża do sojuszu ten odrzucił ofertę tłumacząc że pragnie zostać neutralnym państwem.  W końcu papież zażądał od Hitlera części Austrii która to jakiś czas była częścią państwa papieskiego w XVII wieku na skutek realizacji testamentu jednego z dawnych książąt. Po sfałszowaniu pewnego dokumentu wróciła potem do cesarstwa Austriackiego. 
[Obrazek: Z7o60oDGfm8HHTchzd5KHnInzQA5UEaVLZiO7JnJ...91-h306-no][Obrazek: P3ME7X0aEcicXfKlNEfeo51cGRY_U3bERZE08ECw...81-h596-no]
Już same roszczenie zmusiło Hitlera do obstawienia pustej do tej pory granicy , poprawiając nieco, przynajmniej pozornie, sytuację Francji. Wkrótce papież przeszedł od słów do czynów.  Papieskie wojska, bez formalnego wypowiedzenia wojny, przekroczyły granicę z Niemcami.

[Obrazek: vbGjUHVcvRxXNSRnCGM30aUmY1_AYTW2XZdPUcFa...19-h536-no][Obrazek: RI-Cm709F0aS9H1ZntJyBBjPqzAkKIAUWebBbRuk...62-h435-no]
[-] The following 2 users Like asd's post:
  • Helvi, lysy
OdpowiedzPodobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Video Chinese End of a New Beginning[HOI4.] asd 11 2.009 25.08.2018, 10:00
Ostatni post: asd
  [HOI4] Pantaxomania AAR Tulev 6 2.029 04.08.2018, 15:50
Ostatni post: lysy
  [HOI4] Total War Mod - Operacja Barbarossa MiniAAR Konto usunięte 7 1.950 30.07.2018, 20:32
Ostatni post: Konto usunięte

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Wygenerowano w ciągu 36 ms (58.18% PHP / 41.82% MySQL)
Liczba zapytań SQL: 31 / Obciążenie serwera: 0.03 / Zużycie pamięci: 4 MB
[Szczegóły]