Witaj!
  • 3 głosów - średnia: 3.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[HOI3] Projekt Legion XV i 3/4 - AAR MP

Muszę przyznać, że parę spostrzeżeń arcego na mój temat jest całkiem trafneSmile
GG 49408524
Odpowiedz

Ludu,
mam do rozdania kody na magiki 2, Darkest hour i podstawkę ck2( chociaż klucz do ck2 mogę rozdać natychmiastowo bez konkursu, bo chyba każdy ma, chyba ze miał niewyobrażonego pecha i nie zaklepał sobie gdy paradox rozdawał go każdemu na stimie) Legioności tez mogą glosować, niekoniecznie na swój sojusz
O ile nie wiem czy magika 2 jest dobrą grą, to polecam DH, jest to ulepszona wersja hoi2, z najlepsza mapa w serii hoi, z dodatkowymi opcjami, decyzjami, nowymi scenami, np scen styczeń 1945.
Tutaj recenzja zoora, z kanału eufi na yt(gimby nie znajoTongue polecam przejrzeć kanał) chciałbym zaznaczyć ze zoor recenzuje wersje 1.01 chyba o ile dobrze pamiętam, obecna wersja to 1.05, pacze sporo pozmieniały, polecam grać na paczu 1.02, najwięcej modów na niego powstało i rozgrywka jest najbardziej zbalansowana) 

Warunki konkursu są proste, wystarczy obstawić pod tym postem która strona, alianci czy os wygrają kampanie, wśród tych którzy odpowiedzą trafią rozlosuje za pomocą niesamowitego programu losującego autorstwa Gandalfa zwycięzców
Odpowiedz

Raport bitewny
Rajd japońskiej floty na Atlantyk zakończył się zwiedzaniem dna z bliskiej perspektywy. Alianci odnieśli zwycięstwo bez żadnych strat topiąc ponad 30 wrogich konserw z pancernikiem Yamato na czele. Jedyne Osi sukcesy na tym oceanie to desant wloskiej dywizji milicji na Barbadosie, potem w Miami aby następnie wrócić do Tangeru. W tym samym czasie Włosi przy wsparciu Niemiec zaatakowały brytyjskie pozycje w Egipcie. Bitwa wciąż trwa tak na lądzie, w powietrzu oraz na Morzu Śródziemnym. Starcia ciągną się od Tangeru, poprzez Maltę i Grecję a skończywszy na delcie Nilu. Czerwony Brat powiekszyl się o Sinkiang.
GG 49408524
Odpowiedz

Raport bitewny

Zapasów w Egipcie i wokół niego ciąg dalszy. Niemcy z uporem maniaka atakują Aleksandrię, chwytając się kolejnych pomysłów. Rotowanie dywizji na trasie Tobruk-pole bitwy, Luftwaffe i spółka nad lądem i morzem oraz jak zwykle włoskie Nieuchwytne Oddziały Specjalne (tym razem upolowaneSmile). Wielka Brytania z wielkim Bratem skutecznie stawiając opór, zlikwidowali włoskie bazy morskie w Etiopii, na Krecie oraz szykują się na likwidację bandytów w Indiach. Na morzu obie strony poniosły straty. Alianci 4 okręty transportowe, natomiast Oś jest lżejsza o 4 okręty transportowe oraz 16 japońskich i włoskich okrętów podwodnych. Na innych frontach względny spokój, po za powolną radziecką wycieczką do Persji.
GG 49408524
Odpowiedz

Raport bitewny

Pielgrzymka do Ziemi Świętej Niemiec i Włoch rozbiła się o mury Aleksandrii. Oś dość szczęśliwie wycofała 8 dywizji pancernych (w tym 3 ciężkie) do Europy ale straciła 2 kolejne DPanc oraz kilkanaście włoskich dywizji piechoty. Alianci ten sukces omał nie przypłacili utratą brytyjskiej floty lotniskowców, ale skończyło się tylko na 1 CL i 1 DD. Po uwolnieniu Afryki od faszyzmu, to samo spotkało Maltę, Sycylię oraz Sardynię. Włochy całkowicie wycofały swoje nowe krążowniki na Atlantyk a wraz z nimi Niemcy popłynęli pancernikiem Tirpitz i kilkunastoma transportowcami. Koło Kadyksu dopadła ich US Navy i zagnała do portu. Podobnego manewru próbowała japońska flota z Brestu ale teraz kotwiczy w Bordeaux. W Indiach siły chińsko-japońskie zajmuj teren, podobnie w Australii. Niemcy ściągają dywizje nad Wisłę czyli Barbarossa na horyzoncie.
GG 49408524
[-] The following 1 user Likes lysy's post:
  • Helvi
Odpowiedz

Polowanie na japońską flotę która znajdowała się na Atlantyku wyszło Aliantom wręcz wyśmienicie. Zatopiono bez strat własnych ponad 30 okrętów w tym kilka pancerników i lotniskowców. Okręty Wielkiej Brytanii i USA choć trochę obite wróciły na wody europejskie, z tym, że Royal Navy obrała kurs dookoła Afryki w kierunku Egiptu a US Navy zakotwiczyła na zachodnim wybrzeżu Anglii.

Idące na dno japońskie lotniskowce nie zabrały ze sobą lotnictwa pokładowego, które w październiku zawitało do delty Nilu. W tym czasie na ladzie trwały zażarte walki o Aleksandrię ale dotychczasowy średni nastrój w Londynie poprawił się, gdy w dokach atakowanego miasta rozładowały się posiłki w postaci 2 dywizji pancernych oraz 2 dywizji piechoty zmotoryzowanej.

[Obrazek: nfEK_amMH3nKt8o-WFc8ifWSRhw1gVccgkfX_b6f...54-h625-no]

W walkach o Aleksandrię nie brały udziału włoskie oddziały, gdyż z racji dość szybkiego zużywania przejęły rolę osłonową wzdłuż wybrzeża pomiędzy czołem wojsk Osi a Tobrukiem. W związku z tym ciężar walk dźwigały dywizje niemieckie, które choć robiły co mogły jednak nie potrafiły wywalczyć sensownej przewagi w zurbanizowanym terenie. Moje oddziały pomimo że słabsze od wroga (szerokość frontu 2 wobec 1 u GER) radziły sobie nadspodziewanie dobrze. Wielką zasługę miała w tym flota ciężkich krążowników Royal Navy, które nieustannie wspierały obrońców miasta. Drugie wsparcie zapewniał RAF wraz z USAF, które nieprzerwanie ścierały się z całym lotnictwem Osi. Myśliwce obu stron zużywały się szybko ale jeszcze szybciej wypadały z walki bombowce. Obserwując starcia odniosłem wrażenie, że bombowce Luftwaffe miały wyższą przeżywalność od amerykańskich i brytyjskich. Jednak pomimo ostrych cięgów moje i sojusznika skrzydła lotnicze zrobiły co trzeba czyli rozwaliły system zaopatrzenia dla oddziałów wroga ciągnący się od Bengazi i Tobruku na front pod Aleksandrią.

[Obrazek: NVcGSPnSpbU6MyiQATZofH01t18PcOOiJERpAH3s...72-h625-no]

Deutsches Afrikakorps w odwrocie? Na to wyglądało ale w tym momencie przed moimi wojskami stanęły dwa problemy. Na lądzie mogłem się bronić ale byłem bez szans na otwarty atak lądowy, tym bardziej, że na front w Egipcie Berlin dyslokował 10 dywizji pancernych w tym 3 ciężkie. Przeciw takim siłom mogłem wystawić 6 dywizji pancernych w tym dwie lekkie więc już taka analiza, ewentualny atak skazywała na porażkę. Drugi problem był bardziej poważny. Uchodzące siły wroga mógłbym „zatrzymać” w Afryce poprzez morską blokadę ale moje okręty mocno wycierpiały obecność Luftwaffe i spółki a wywiad donosił, że Włochy kończą spawać kilka krążowników.

[Obrazek: NchVkSTeI533zVOd8ERKWHtPINlkSC4ihdrehg9k...48-h625-no]

Jak bardzo męcząca dla moich okrętów była obecność wrogiego lotnictwa pokazuje desant na Dodekanez. Flota lotniskowców była moim głównym orężem bo krążowniki ciężkie kolejny raz dokonywały napraw. Plan był prosty. Nie chciałem stać jak słup pod Tobrukiem i za darmo być obkładanym z powietrza tylko wykorzystując przewagę prędkości nad wrogimi transportowcami, dopaść je gdy ruszą z ewakuacją DAK. Plan ryzykowny ale gdyby udał się, za jednym zamachem pozbyłbym się dwóch składowych wrogiej armii.

[Obrazek: PPUSvHltWN2VTGGjVVrAGBrrGuTMZvNYBFj_L97K...48-h625-no]

Generalnie moja flota znajdowała się maksymalnie 2 akweny od Tobruku wokół Krety, starając się nie odnosić za dużych uszkodzeń od  wrogiego lotnictwa. Liczyłem, że mając wiedzę wywiadowczą o czasie wypłynięcia transportowców nieprzyjaciela, dopadnę je zanim dotrą do portu na północnym wybrzeżu Morza Śródziemnego. W tym momencie popełniłem błąd w swoich założeniach. Berlin widząc, że moja flota zasuwa na zachód zmienił kurs swoich transportowców z włoskiego buta na Peloponez. Ten prosty manewr sprawił, że niemieckie transportowce całkiem szczęśliwie czmychnęły do bezpiecznego portu mając na pokładzie 8 dywizji pancernych w tym 3 ciężkie.

[Obrazek: yG81FcCBWToT-ZLLAAnmuAeXq_A9rmmZOml_mVO3...48-h625-no]

Wobec tego, że DAK był lżejszy o 8 dywizji pancernych postanowiłem przestać certolić się z wrogimi siłami w Afryce. Po zapakowaniu sił desantowych skierowałem się na zachód od Tobruku aby pozbawić Oś możliwości  wycofania się przez ten port. Jednocześnie do bezpośredniej osłony desantu, skierowałem świeżo przybyły pancernik z osłoną oraz lekko naprawione krążowniki ciężkie. Daleką osłonę w okolicach Malty miały zapewnić lotniskowce.

Regia Marina zwietrzyła szansę i wysłała w ten rejon świeżo co zwodowane 3 CA i 5 CL. Moja flota lotniskowców pozbawiona organizacji a przede wszystkim siły, zaczęła ustępować wrogowi ale na dno było jej daleko.
Jak widać w wirze walki morskiej, do sztabu w Londynie napływały meldunki z Indii o japońskich bandytach. Póki co niewielkie ich siły rozłażą się po subkontynencie ale ich dni już są policzone.

[Obrazek: w6GAi_mt1OhY0cMFSGv6D3Sj-ZB4tbWYa64A5SAW...45-h625-no]

Na przegrywanie walki przez moje lotniskowce nałożyły się zmasowane naloty lotnictwa Osi. Aby z sukcesem wyrwać się za pościgiem Regia Marine, podzieliłem swoje zgrupowanie na mniej i bardziej obite. To drugie widoczne poniżej, poniekąd skreśliłem już ze stanu floty ale miało przysłużyć się w uratowaniu reszty lotniskowców.

[Obrazek: wPNlSfCj0t1uzC-h_K1f3A19lHHQ32DADRBeX7dC...57-h625-no]

Na moje szczęście Oś nie mogła wystawić dwóch równorzędnych flot, więc moje większe zgrupowanie lotniskowców przechwycił pancernik Tirpitz, bez osłony. W tym momencie bardzo żałowałem, że nie ruszyłem się swoimi morskimi siłami spod Tobruku. Tirpitz dosłownie był na widelcu a bez niego włoskie krążowniki byłyby bez szans w starciu z moimi okrętami artyleryjskimi.

[Obrazek: BO5hLU8HlgcoMilFxPZ72shYc3mZwNiXdTfo0a7W...48-h625-no]

Jednak w tym momencie moim priorytetem było utrzymanie Tobruku i dobicie reszty sił Osi w Afryce. Ku mojemu zdziwieniu, włoskiej pogoni uszła praktycznie cała flota lotniskowców. Co prawda straciłem 1 CL i 1 DD, ale wszystkie trzy lotniskowce były na wodzie. Do tego na Morze Śródziemne dotarła jedna flota amerykańskich lotniskowców, także stosunek sił zmienił się radykalnie. W tym momencie los dywizji Osi w Afryce był przypieczętowany. Do piachu za nie długo pójdą 2 niemieckie dywizje pancerne i kilka/kilkanaście dywizji piechoty, głównie włoskie.

[Obrazek: t2agqJzuTv9VYiAJATkoZMVHtW6aHAt15O3FX0tR...45-h625-no]

Po opanowaniu sytuacji koło Tobruku poszedłem za ciosem. Desant na Sycylię i Maltę przeprowadzałem jednocześnie. Celem było opanowanie tych dwóch wysp oraz zlikwidowanie kolejnych włoskich dywizji. Ta widoczna na Sycylii miotała się we wszystkich kierunkach ale ostatecznie poszła do niewoli. Ta widoczna w Trypolisie chyłkiem wymknęła się. Wraz z US Navy ruszyliśmy za nią w pościg, jednak krążowniki Regia Marine osłoniły bezpiecznie ten odwrót. Alianckie przechwycenie tym razem nie udało się.

[Obrazek: _3jb0HEty0wedhFNZm1SY8JLA3byngsc19-6eosi...51-h625-no]

Finał koło Tobruku osłodził lekkie niepowodzenie koło Sycylii. Po zajęciu tej wyspy przyszedł czas na rejon Trypolisu oraz Sardynię.

[Obrazek: 95Bm1BX9WB1WM_bOasw9879qqufTR47Tj0qrp2aL...50-h625-no]

Trzy tygodnie ciszy trzeba był przerwać, choć nie o takim efekcie myślałem. Postanowiłem pomęczyć japońskie lotniskowce w Breście aż tu nagle sam miałem nad głową 60 skrzydeł wrogich samolotów. Całe szczęście nowe myśliwce były pod ręką. W powstałej bitwie główne uszkodzenia zadawały mi wrogie samoloty, ale wychodzący z Brestu Japończycy mieli szansę wyrwać się.

[Obrazek: 9IrNyr4_hpv0vV8eFQ25P7ui2Co2p-d-XJuFJA3H...45-h625-no]

W powietrzu bitwa trwała wokół całej Bretanii, natomiast na morzu moje okręty przegrały pierwszą bitwę. Chwila wytchnienia dała mi czas na wymianę lotnictwa pokładowego. Było rychło w czas bo japońska flota chciała drugiej rundy. Jednak tym razem role się odwróciły gdyż na plac boju dotarły lotniskowce US Navy.

[Obrazek: Sh7aSslHjYy1Yz2lyK0X6dV3eWsyPnTfe6B6fmxD...51-h625-no]

W trzeciej rundzie razem z Arcym mieliśmy nadzieję, że zmieciemy okręty admirała Ozawy ale na jego szczęście, port w Bordeaux był bardzo blisko. Nieco na uboczu tego starcia miało miejsce inne wydarzenie. Nowo utworzone morskie siły Osi na Morzu Śródziemnym skierowały się na Atlantyk. Koło Kadyksu lotniskowce US Navy przechwyciły to zgrupowanie, w efekcie czego Niemcy i Włosi zawinęli do tego portu. Alianci podjęli się nalotów lotnictwa pokładowego na ten port, ale strat u wroga nie odnotowano. Póki co Wink

[Obrazek: 54CQ4U31A0eP1lO6ooNmu87Zmx8WtWZX274oyjFq...51-h625-no]

Na koniec mała próbka zdolności CIA. W Łodzi wróg ześrodkował 10 dywizji pancernych, 11 dywizji piechoty oraz 4 dywizje spadochronowe. Natomiast w Jarosławiu ekwiwalent korpusu pancernego. Jeśli dodamy do tego, że z Francji „znikło” sporo niemieckich dywizji (MI 6) a Bałkany opustoszały z Włochów (zająłem niebronione Ateny) to jasne się staje, że walki w Afryce przeszły do historii aby ustąpić miejsca Barbarosie.

[Obrazek: BM9f1Z3Jw399acvnjjen4saDcG73mshpQf3wJA83...41-h625-no]
GG 49408524
[-] The following 3 users Like lysy's post:
  • Elas, Helvi, Pantax
Odpowiedz

Raport bitewny

Było grubo. U wybrzeży Francji i Hiszpanii doszło do szeregu bitew morskich. Obie strony są mocno poobijane i trwa liczenie strat. III Rzesza weszła w ostatnie przygotowania do Barbarossy a na zachodzie okopała się w Hiszpanii i na Linii Maginota zostawiając względnie nie bronioną Francję. Japonia podbiła Australię i rozpełzła się po niebronionych brytyjskich włościach w Azji. ZSRR uporało się z Persją i rozwinęło powitalny czerwony dywan. Mamy 31 marzec 1941 godzina 23.00.

Edit
Poniżej lista straconych okrętów do 31 marca 1941. W stosunku do ostatnich danych z sierpnia 1940, widać zażartość bitew morskich.
Nie chce mi się już sprawdzać ale łączne ilości w krążownikach ciężkich i lekkich Royal Navy zgadzają się w obu okresach.
GG 49408524
Odpowiedz