Witaj!
  • 3 głosów - średnia: 3.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[HOI3] Projekt Legion XV i 3/4 - AAR MP

1 Kwietnia 1941 wojna zawitała do wschodniej Polski. Barbarossa wybuchła. III Rzesza zaatakowała ZSRR głównie na północ od Bagien Prypeci, wzdłuż Morza Bałtyckiego w kierunku Leningradu. Siły były dość znaczne i z analizy alianckich wywiadów, była to większość niemieckich dywizji na tym obszarze. Mniejsze ugrupowanie zaatakowało z rejonu Lwowa w ogólnym kierunku na Kijów. Tempo tego natarcia nie jest zbyt wielkie. Początkowo atak prowadził tylko Wehrmacht z terenu okupowanej Polski. Włochy które kontrolują Rumunię, na pograniczu mają tylko jeden korpus piechoty. Co ciekawe mieszkańcy Bałkan prawie nie widzą jakichkolwiek oddziałów wroga, gdyż większość sił Rzymu pilnuje Półwyspu Apenińskiego. (opis Barbarossy zostawiam GER lub ZSRR).

Lekko zaaferowany wydarzeniami na wschodzie zapomniałem, że należy pilnować przede wszystkim własnego podwórka. Moje gapiostwo sprawiło, że 9 CA i 3 CL zostały zablokowane na Sycylii przez pancernik Tirpitz i sp. z o.o., który jeszcze przed chwilą chował się w cieśninie gibraltarskiej. Widzą co się dzieje, czyli naloty lotnictwa Osi na moje krążowniki oraz desant na Maltę i południowy brzeg Sycylii, szybko zabrałem z Tarentu dywizje zmotoryzowaną. Płynąc dookoła czatującego Tirpitza chciałem ją dostarczyć okrężną drogą aby w porcie gdzie stały krążowniki nie doszło do szybkiego desantu. Mimo, że wpadłem na 3 włoskie krążowniki i straciłem 2 okręty transportowe to zrealizowałem cel.

[Obrazek: EC-J8ac2sN5dlCnYl0eVWWfE_lp0xLBa8wrJ6---...42-h625-no]

Zmiana sytuacji na Morzu Śródziemnym spowodowała, że musiałem wycofać swoje siły z Francji.

[Obrazek: CErvgAtIQsFi4eDiQKf0OojkRlF4QTe8aNjY7S_W...51-h625-no]

Od przejęcia przez Oś inicjatywy na Morzu Śródziemny tylko reagowałem na naprawdę groźne ruchy wojska. Lotnictwo bombowe Osi łomotało moje krążowniki na Sycylii a vonRee czując bezkarność swoich oddziałów od razu uruchomił swoich milicjantów. Desanty włoskie szły od Sardynii poprzez Maltę, Sycylię, Ateny, Cypr, Palestynę a kończywszy na Bur Sair przy kanale sueskim. W tym ostatnim miejscu do akcji wszedł niemiecki korpus marines wsparty dywizją ciężkich czołgów, które Rzym dostał w czasowy leasing z Berlina. Na ten cały ambarans, dookoła Afryki zapierdzielały moje lotniskowce.

[Obrazek: lAalgEbR70uPl9ahSaglFE28-15Gkb4LHiZB-QxU...45-h625-no]

Gdy moje lotniskowce były już w północnej części Morza Czerwonego, chyba Abwehra czuwała nad beztroskim włoskim hasaniem. Pomimo tego, że wrogi desant miał całkiem spore szanse na wygraną, nagle zaczął spierniczać w kierunku Tarentu. Oś w tym momencie nie mogła sobie pozwolić na blokadę Sycylii oraz skuteczną osłonę desantu. Ich okręty desantowe wycofały się bez strat stąd też, moje lotniskowce pruły dalej. Z Bengazi i Palermo miałem wsparcie bombowców morskich i myśliwców tak więc, choć wróg liczniejszy zaatakowałem. Było już rychło w czas bo port w którym kotwiczyły moje krążowniki, od południa atakowali włoscy Alpini.

[Obrazek: SkVkuZl5IWrY4nzOnewNZleqDFxwh3vO726P0ZlH...51-h625-no]

Początek bitwy wyglądał nieźle, tak samo walki w powietrzu.

[Obrazek: P-t0Mzktabefjdrv4uuCZqtafezYum_3yI32x4zJ...51-h625-no]

Jednak w tym momencie wyszło, że jeśli walczysz z liczniejszym wrogiem wyślij najlepsze uzbrojenie. W moim przypadku lotniskowce nie były jeszcze takie najstarsze, ale krążowniki osłony pamiętały jeszcze WW1. Wejście do bitwy moich wcześniej blokowanych krążowników nie wiele zmieniło sytuację. Na skutek wcześniejszego oddziaływania lotnictwa wroga, ich poziom organizacji był bliski zeru.

[Obrazek: OmkfWCBsWSvGSlM4Slz3aCsQmevd1SR7nA-l8YjW...45-h625-no]

Bitwę pod Sycylią przegrałem i obie moje floty rozpoczęły odwrót do Egiptu. Po tym starciu byłem lżejszy chyba o 4 CA i 1 CL. W trakcie wycofywania dochodziło jeszcze do kilku potyczek ale obie moje floty jakoś dotarły do bezpiecznego Egiptu. Straty były mniejsze niż zakładałem ale jednak dalej spore. W trakcie tych bitew straciłem 6 CA i 4 CL. Boli trochę strata tych 6 ciężkich krążowników, bo były świetną zapchaj dziurą. W przypadku lżejszych kuzynów żałoba trwała krótko, bo wszystkie były poziomu 1.

Po morskiej przegranej Royal Navy, wróg rozpoczął kolejne podejście do Egiptu. Skład ten sam, plus morskie wsparcie dział okrętów Regia Marine. Efekt nie był już tak piorunujący.

[Obrazek: uI0pv3vVQvQVpWnarLzvg2D3N-cajAcdsQcY8VOX...12-h625-no]

Na Morzu Śródziemnym wyszło mi jak wyszło, czyli dobrze ( a co, grunt to moraleWink ) także przyszedł czas na moją odpowiedź.

Zaangażowanie Wehrmachtu w Barbarossie oraz Włochów w Egipcie świadczyło, że nie wszędzie są super mocni. Owszem alianckie wywiady pokazywały gdzie wróg jest, ale nie wszędzie w dostatecznej ilości. Dlatego postanowiłem zakończyć epopeję morskich starć z flotą Osi na Atlantyku i wykurzyć ich okręty z bezpiecznego hiszpańskiego Ferrolu.

Zadanie nie było łatwe. Wywiad pokazywał, że w okolicach portu są 3 dywizje piechoty. Port w Vigo był pusty ale niskiego poziomu. Najbliższe wrogie lotniska były w Madrycie, Bordeaux i La Corunie. Znając teren postanowiłem wykonać desant na Vigo i atakować w kierunku północno- wschodnim aby odciąć port w Ferrolu. Jednocześnie na wschód od tego portu wykonałem drugi desantu, który otrzymał pływający port aby połączyć się z siłami idącymi od południa. Na dokładkę w celu wiązania wroga, sam port w Ferrolu zaatakował korpus marinsowych Gurkhów.
Odcięcie zgrupowania Osi w Ferrolu udało się wyśmienicie, ale z szybkim zniszczeniem nie było tak łatwo. Moje jednostki były zaopatrywane przez 3 porty ale każdy poziom 1. Do tego Luftwaffe szybko zrobiła z nich gruzy, więc jedyna opcja na zdobycie wrogiego portu, to desant z morza lub atak świeżo przybyłego korpusu pancernego od wschodu. Od zachodu idący desant miał pełnić tylko rolę wspierająco-blokującą.

[Obrazek: rsAJqj_qadi4rXZgT17gNnNXEpV8EaxXBJuFWqjK...48-h625-no]

Oś widząc co się święci ruszyła japońskimi lotniskowcami z Bordeaux. Blokująca ten port flota US Navy, nie doszła jeszcze do siebie po wcześniejszych starciach i musiała wycofać się z pola bitwy. W związku z tym, że koło Ferrolu mój atak szedł wolno a wróg nie palił się do wychodzenia z bezpiecznego miejsca, posłałem na wschód dwie floty lotniskowców. Tym razem to Japończycy (na włoskiej służbie) salwowali się ucieczką. Skoro ich animusz osłabł moje lotniskowce wróciły pod Ferrol, gdzie atak szedł dalej średnio. Na Morzu Śródziemny Włochy zaatakowały Kretę korpusem Alpini i choć amerykańska dywizja dzielnie walczyła finał mógł być tylko jeden. Lepiej z alianckiej perspektywy wyglądała sytuacja w Egipcie, gdzie drugi wrogi desant nie czynił jakichkolwiek postępów.

[Obrazek: i5BhpqKiWZTNPTsE-wzaedCI-K9FDzTVN9s-d8_5...51-h625-no]

Wejście do akcji w Ferrolu świeżego korpusu pancernego zmieniło diametralnie obraz walk. Niemieckie dwie dywizje piechoty uginały się pod ciosami dwóch brytyjskich korpusów. Jednak siły Osi nie pozostawiły obrońców bez nadziei, gdyż od wschodu ruszyła odsiecz.

[Obrazek: WmBl66accBhYIwiRWPB8JGBV3MIaKYRMOIqs9hjk...51-h625-no]

W powietrzu skuteczniejsza była Luftwaffe, która niszczyła moje drogi zaopatrzenia. Sytuacja stawała się kluczowa, gdyż Włosi przetransportowali ze swojego półwyspu niemieckie 3 dywizje ciężkich czołgów. Ich wejścia do bitwy bałem się najbardziej ale póki co należało wytrzymać tam gdzie atakowali wrogowie a przede wszystkim, w końcu zdobyć Ferrol.

[Obrazek: 6SYREfkbcvcg5rM04AMzmve7udyHSPpIS1PQJqPM...51-h625-no]

Port zdobyty czas spierdzielać barkami desantowymi, które wiozą Gurkhów. Na lądzie niemiecki kontratak jakby zelżał, do czego mam nadzieje, że przyczyniły się moje bombowce właściwie użyte.

[Obrazek: g7gdAPHn0EmJsfpUALdybMckLbGIWUzgxdstsx3Q...12-h625-no]

Widząc taki początek bitwy pomyślałem: „Wpierdziel mają murowany”. Bitwa zmierzała w dobrym dla Aliantów kierunku. Co prawda straciłem 2 niszczyciele poziom 1 oraz 1 barkę desantową (korpus Gurkhów żyje), ale to co najważniejsze, Oś traciła główne okręty artyleryjskie. Na dno poszły 2 pancerniki, 1 krążownik liniowy plus 2 CA, 1 CL i 2 DD. Same suche liczby nie oddają wagi strat jakie poniosła flota Osi. GandaLF pożegnał się z Bismarkiem i Gneisenau, natomiast vonRee nie ujrzy już Littorio. Wszystkie te 3 okręty były nowoczesnymi okrętami wprowadzonymi na początku wojny i to one do tej pory, dźwigały ciężar walk. Reszta floty Osi zerwała kontakt bojowy i poczęła uchodzić na wschód. Jej stan wygląda raczej średnio a pogoń ruszyła.

W Egipcie trzeci desant na Bur Said wykonywał korpus Alpini, którego efekty były bliskie zeru.

[Obrazek: SS164AEyE01G9XlV2Ga6IG-ftUvEne4zMQbUBBJA...48-h625-no]

Na czele mojej pogoni idzie najlepsza flota pancerników Royal Navy z bardzo doświadczonymi dwoma nowoczesnymi pancernikami. Do tego ze smyczy zostały spuszczone wszystkie alianckie floty lotniskowców, które mają za zadanie dopaść i przytrzymać ofiary do nadejścia pancerników. 

[Obrazek: z1fRscYZstHpg4KSHv29bAnh6qvbwGzsdGGp4v1Z...66-h615-no]

Poniżej mapa świata z maja 1941.

[Obrazek: 3Wjg0dlvNgNFjeCAoPEQ5onk9O5aw6VkAfIjReC9...66-h526-no]

PS. W dalekich Indiach siły japońsko-chińskie opanowują kolejne bezwartościowe prowincje (tak jak w całej Azji Południowo-Wschodniej). W tym momencie szykują się do ataku na Bombaj, gdzie czekają na nich wypoczęci amerykańscy chłopcy wsparci przez RAF Smile
GG 49408524
[-] The following 3 users Like lysy's post:
  • Elas, Pantax, Saegoto
Odpowiedz

Raport bitewny

Na wschodzie Werhmacht ostro chłosta Armię Czerwoną. Miały już miejsce dwa kotły w której ZSRR stracił sporo dywizji. Niemcy są u wrót Leningradu, 200 km od Moskwy a na południu niebroniony teren zdobywają Włosi. Na zachodzie UK bez strat wycofał się z pod Ferrolu niszcząc 3 wrogie dywizje piechoty i 1 spadochronową. Uciekająca flota Osi schroniła się w Santanderze ale szybki brytyjski desant wykurzył wroga z portu. Po tej bitwie morskiej, Osi ostały się lotniskowce. Niemiecki Graf Zeppelin poszedł na dno w La Roche, natomiast japońskie znowu schroniły się w Bordeaux. Brytyjczycy prowadzą szerokozakrojony desant aby zniszczyć te siły a przy okazji może jakieś wrogie dywizje. Na innych frontach, Włosi zajmują puste porty na Morzu Śródziemnym natomiast Japonia zniszczyła 3 amerykańskie dywizje piechoty w Bombaju oraz atakuje ostatnie alianckie wyspy na Pacyfiku.
GG 49408524
[-] The following 2 users Like lysy's post:
  • Pantax, Saegoto
Odpowiedz

Raport bitewny

Leningrad zdobyty. Moskwa zdobyta. Flota Niemiec i Włoch na Atlantyku zniszczona. Desant Aliantów w Wilhelmshaven oraz na Kopenhagę. Kto wygra? Kto następny?
GG 49408524
[-] The following 1 user Likes lysy's post:
  • Saegoto
Odpowiedz