Witaj!
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Zasada zobowiązania

Wpadłem na taki pomysł, który dawałby ciekawe możliwości dla działów dyplo. Otóż można by wprowadzić zasadę o tym, że zobowiązanie przyjęte w poście na forum jest obowiązujące i obligatoryjne na następną sesję. Oczywiście dotyczyłoby to wyłącznie konkretnych czynności typu: a zawiera sojusz z b. a nie zaatakuje b. etc. 
Daje to możliwość odtajnienia w pewnym sensie dyplomacji dla osób, które potrzebują pewnej dozy pewności. Natomiast szatani intryg dalej mogliby sobie zawierać umowy na gębę. 

Cała idea dotyczy krótkich i konkretnych deklaracji, nie zaś fallowych umów. Myślę, że właśnie deklaracja sojuszu, czy napa byłaby raczej prosta do interpretacji, czy gracz złamał zasadę obligatoryjności deklaracji z forum. 

Można by też dodać coś w rodzaju formularza. Tj. można pisać standardowe pierdolamento w dyplo, ale jeśli ktoś chce konkretne zobowiązania, to pod postem dodaje coś w rodzaju:

Postanawiamy:
Wystąpić z wojny z Francją zawierając wp w ciągu roku od startu sesji. 
"jakiś klaun z niewyparzoną gębą zabierze mu trochę koloru na mapie, bo jest jebanym mistrzem intrygi politycznej, która tłumaczy się zwykłym kłamstwem i manipulacją, która nie oferuje nikomu zysków, tylko grozi stratami." - charakterystyka mojej skromnej osoby, popełniona 24.10.2018 r. przez Bacha. 
[-] The following 2 users Like Elros's post:
  • Gasparus, moskal
Odpowiedz

Wydaje mi się, że wpadniemy wtedy w pułapke "każdy deal musi być wrzucony na forum" prędzej lub później.

Zacznie się od "skoro pasuje ci deal to czemu nie wrzucić go na forum?" i na początku będą deale, ale granica będzie się coraz bardziej przesuwać w miarę tego jak ludzie będą mieli poczucie potrzeby coraz większej pewności dyplo (a będą mieli xd)
Wydaje mi się, że kwestią czasu będzie, aż w ten sposób zacznie rozstrzygać się deale graniczne i inne, dłuższe umowy.

Tworzy to także pewne wymuszenie na podobnej zasadzie jak w biznesie - jeśli firma X chce używać biodegradowalnych słomek, a wszystkie inne używają plastikowych które sa tańsze, to ma dwie opcje, albo będzie używać plastiku albo będzie mniej konkurencyjna. Podobnie zadzieje się tutaj - albo będziesz wrzucał deale na forum albo będziesz mniej wiarygodny. Bo czemu ktoś nie chce deala na forum? Pewnie chce mnie oszukać!

Druga kwestia, obligatoryjne na następną sesje - ale od którego momentu? Czy można się wycofać z ustalenie po określeniu jakiegoś czasu?
Kto będzie miał weryfikować czy złamano ustalenie (co nie zawsze będzie oczywiste jak wykorzystanie tego zacznie ewoluować)? Jaka będzie kara za złamanie ustalenia? Nie do wszystkich rzeczy będzie dało się przymusić. Jak z pozycji nawet GMa wymusić na kimś honorowanie sojuszu? Kazać mu wchodzić minimum 50% force limit do walnych bitew? xd

Ogólnie pomysł jak najbardziej można przemyśleć, ale zdecydowanie trzeba zawęzić skrajne przypadki oraz podyskutować aby znaleźć wady pomysłu (nie, żebym był czepialski, ale szukanie wad jest cięższe i ważniejsze od szukania zalet) oraz zastanowić się czy jest to warte zachodu.

Jeżeli uda się utrzymać ograniczoną ilość akcji dyplomatycznych do deklaracji, to gdzie postawić granice? Jakie akcje można deklarować a jakie nie?
Ą̸͝͝ǹ̨̀͡d̨̀҉ ̷̴̴͘a̡̛͠s͜͡͝͝ ͟͝w̴̵̷̛̕á͠͝t̷̨͡͏e̵̡r̴̨̀͘ ̧́͘͞͠h̸̡͜a҉̛ś̸ ̛͜n̶̴҉̢͡o̵̵̢͞ ̨̀ç͢o͏̀͝n̸̡͡͞͏s̨̧͘͞͞t̶̕a͏̡͏̷͡ǹ̨͜͠t̡́͡͞ ̶̵̢f͞͠o̴̕r̷̶̢̧m̧͠҉͏́ ̛̕̕͡t̶̡̀ḩ͠͞e͏̶̡҉r̸̶͘e͟ ́ą̧̨̕͝r̶̸͜͟͞ȩ ̀͞i͠҉̷͝n͝ ̕͏w͜͢͢͝a͏̕r͏́ ̴̕n̶̸̕͝҉ò̶̧҉͞ ̵c̀҉̧̡͢o͢҉͘ǹ̛҉̡ś̴͜͏t̶̶͢a̡͘̕͠ņ͠͡t͢͏̧͡ ̡̡͜c̵̵̢͢͠o̵҉̵n̵҉d̛͢͡i̕̕͜t͟͠i̢͏̧͜o҉̸̢̀͠n̶̷̨̧͝s̵̷̨̕
Odpowiedz

Myślę, że idea jest warta doszlifowania. Mogłaby dotyczyć wyłącznie rzeczy mechanicznych typu sojusz, przemarsz etc.
Natomiast jeśli graczom będzie zależeć na elemencie zaskoczenia, to siłą rzeczy nie będą tego pisać na forum.
"jakiś klaun z niewyparzoną gębą zabierze mu trochę koloru na mapie, bo jest jebanym mistrzem intrygi politycznej, która tłumaczy się zwykłym kłamstwem i manipulacją, która nie oferuje nikomu zysków, tylko grozi stratami." - charakterystyka mojej skromnej osoby, popełniona 24.10.2018 r. przez Bacha. 
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wygenerowano w ciągu 29 ms (52.04% PHP / 47.96% MySQL)
Liczba zapytań SQL: 25 / Obciążenie serwera: 0.31 / Zużycie pamięci: 2 MB
[Szczegóły]