Witaj!
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Temat założył: KarpajKwestie rozstawienia

Wiadomo że główną kwestię jeśli chodzi o rozstawienie będziemy ustalać kiedy poznamy ilość graczy, ale już teraz można dyskutować o tym co zrobimy z jakimi regionami i co może być jeszcze grywalne.

1. Włochy - opcje jakie są dobrze grywalne to Papal + Ven, lub Ven + Genua
2. Według mnie obecny pomysł z boostem Holandii się sprawdził, daje jej to szanse na rozwój, ale nie gwarantuje tego.
3. Granie HRE w zbyt małą liczbę graczy jest dość nudne i bardzo długo się walczy z AI, zamiast z graczmi. 2 graczy we Włoszech, Austria, Holandia + 2 w Niemczech wydaje się najbardziej optymalnym rozwiązaniem (a w razie większej liczbie chętnych, można pomyśleć o graczu na Czechach jeszcze)
4. Indie według mnie mają sens tylko w razie posiadania tam przynajmniej 2 graczy, choć ja osobiście nie chciałbym tam grać, nawet kosztem grania na minorze w Europie
5. Afryka jak widać jest grywalna na dwóch. Myślę że Maroko nadal ma sens, nawet w razie jednoczesnego istnienia Por, Mar i Spa.
6. W razie dodatkowych chętnych sądzę że lekko zboostowany Krym lub Kazań ma duży potencjał w tamtym regionie, jako potencjalny sojusznik dla Per/Rus/Ott/Pol. Z tym że boost musiał by zrobić z tego kraj mający szanse na przetrwanie.

zdecydowanie we włoszech ven + genua.. im wiecej morskich tym lepiej - wkońcu to dlc o morzu !

no i więcej kombinacji w układance morskiej.
papiestwo tylko psuje balans.

krym to porażka i tak wschód jest mega słaby dawnie tam jeszcze jednego rywala jeszcze bardziej znerfri ten region

zgadzam sie co do indii -albo tam dać 2 graczy albo zablokowac cały region

Widzę wszyscy napaleni na nową kampanię i dyskusję.

Ja się dziś powstrzymałem przed tym tematem jakieś 2 godziny temu, to założył go Karpaj.
Powiem tyle że prawie "przejrzałeś moje myśli" i trafiłeś tymi punktami zgodnie z moimi założeniami jakie mam na rozstawienie.
Poza tym z krymem oraz Papal + venecja.
Tą kampanię na pewno rozegramy Genua + ven.

Odnośnie dwóch Niemców to proponuje
Branderburgia + zboostowana Hanza (z Bremen i Hamburgiem i powinno być si) i jaka przeciwwaga dla Holandii! Big Grin
"Jedna godzina sprawiedliwości jest więcej warta niż siedemdziesiąt lat modlitwy."
"Hatred is the Emperor's greatest gift to humanity."
[Obrazek: 98668518-5854-4bcc-b4c2-3bd4e49c353c.jpg]

Bardziej Hanza albo Branderburgia do wyboru.

Jakoś nie wyobrażam sobie granicy z tymi trzema krajami razem Big Grin

fall.pl napisał(a):apropo rozstawienia to chciałbym grać

Rosja/Fra/OE

Tego tematu nie ma jeszcze fall Big Grin

Może zablokować narazie tworzenie tematów tutaj? Żeby tylko CHidori mógł? Na spokojnie chłopaki jeszcze conajmniej 3 tygodnie.

Czy grać Krymem? ZObacyzmy ilu ludków będzie wtedy będziemy myśleć.

Napewno popieram gęstszą Europę od graczy na Indiach np. Szczerze to Indie też bym przyblokował tak jak te Chiny bo tam jest za dużo prowek i deva. Zostawił wybrzeżę np. Ale to to już niech reszta zadecyduje.

CO najważniejsze popieram grę Czechami! i się nawet tam zgłaszam! (chodź wolałbym Szwecję czy Rosje). Czechy to super kraj. Fajne idee, niezły start. Osłabiają Haba który w ostatnich 2 kampaniach rozstawia wszystkich po kątach aż za łatwo i nadają dynamizn dla regionu, będą walczyć z Pol, albo z Habem, albo z Bra na północy, tudzież robić węża i bić Węgry. Multum opcji a i polityka dla Aus i Pol i Bra ciekawsza.

Karpaj napisał(a):1. Włochy - opcje jakie są dobrze grywalne to Papal + Ven, lub Ven + Genua
Można by rozważyć też Florencję zamiast Papala, sam bym nią chętnie osobiście zagrał bo jej idee,startowy monarcha, bycie w cesarstwie i ustrój czynią z niej prawdziwy powerhouse w kwestii oszczędzania monarch pointów i techowania no i nie jest tak "toksyczna" jak papiestwo ze swoim +40% do taxa i bonusami do armii i prestiżu.
Karpaj napisał(a):3. Granie HRE w zbyt małą liczbę graczy jest dość nudne i bardzo długo się walczy z AI, zamiast z graczmi. 2 graczy we Włoszech, Austria, Holandia + 2 w Niemczech wydaje się najbardziej optymalnym rozwiązaniem (a w razie większej liczbie chętnych, można pomyśleć o graczu na Czechach jeszcze)
W niedzielnej masz dwóch graczy w Niemczech, dwóch we Włoszech, Ned i Haba, a i tak imo wygląda mi to rozstawienie na bardziej pasywne niż to w poniedziałkowej gdzie była tylko Bra, Hab, Ned i Papal(w poniedziałkowej jakieś tam wojny w cesarstwie dzieją się już od jakiegoś czasu, w niedzielnej były do tej pory ze dwie) więc w mojej opinii zamiast patrzeć na ilość graczy do wrzucenia tam skupiłbym się na tym by nie byli to fanatycy simowania i współpracy przez pierwsze 200 lat.
Karpaj napisał(a):4. Indie według mnie mają sens tylko w razie posiadania tam przynajmniej 2 graczy, choć ja osobiście nie chciałbym tam grać, nawet kosztem grania na minorze w Europie
5. Afryka jak widać jest grywalna na dwóch. Myślę że Maroko nadal ma sens, nawet w razie jednoczesnego istnienia Por, Mar i Spa.
W wypadku gdyby na Indiach był tylko jeden gracz można by pomyśleć o wrzuceniu kogoś zamiast tam do południowo wschodniej Afryki. Południe Afryki samo w sobie to jakieś 800-900 deva na najnowszym patchu, sporo nod handlowych i można stamtąd bez problemu starać się być potęgą morską jeśli zagra się odpowiednio i przy graczu na Mam i Maroku jest przynajmniej więcej opcji do dyplomacji niż tylko z Persją gdy gra się samemu na Indiach, bo poza samym Marokiem i Mam szybko do potencjalnych kontaktów doszłyby kraje kolonialne.

Karpaj napisał(a):6. W razie dodatkowych chętnych sądzę że lekko zboostowany Krym lub Kazań ma duży potencjał w tamtym regionie, jako potencjalny sojusznik dla Per/Rus/Ott/Pol. Z tym że boost musiał by zrobić z tego kraj mający szanse na przetrwanie.
Krym jak najbardziej wydaje się dobry, i to bez zbytnich boostów, Kazań zaś ogranicza głównie Rosję, więc to akurat średni pomysł.

Chidori napisał(a):Tą kampanię na pewno rozegramy Genua + ven.

Nie rozumiem jakoś tej chęci grania Genua+ven, jest to praktycznie proszenie się o wieczny duet włoski będący na łasce jakiegoś lądowego kraju nigdy o nic ze sobą nie rywalizujący, bo poza Raguzą handel do genui i Ven spływa z dwóch rożnych kierunków, a sama Genua nigdy nie będzie niczym więcej niż zawsze utrapieniem dla Spa i Por z którymi musi rywalizować o wszystko.

pomysł z krymem to jakby dawać na wyspach eng + szkocja a w iberii Por + cas + aragonia

patrząc jaka bieda jest na wschodzie

jak to kiedyś pantax na rosji napisał "ta rosja jest generlanie biedna czy ja zle zagralem"

wszyscy mu odpsali chórem - BIEDNA !

To że jest biedna to akurat taka ma być...kiedy rosja w swojej historii byla bogata?

Taka powinna być biedna ( o ile nie bedzie sie rozrastac z sukcesami to wtedy może nabrać sił) i mająca mnóstwo mp którym zalewa przeciwnika.

Krym to kiepski pomysl bo zaraz zje go polska z litwa...bardzo trudny geopolitycznie region

I pytanie czy gra z nami Tulev bo cos sie tu ostro udziela i mam wrażenie jakby chciał grać :?

Ten post Daretti to taki jakby nie twój Big Grin

A Tulev się zawsze udziela;p. Jak przeszkadza to sugeruję zastosować jego polecaną metodę do siebie. Czyli:
Tulev?
Co?
Zamknij dupę!

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości